72°F
weather icon Clear

2011 League Championship Meet Results

2011 Southern Division Championship

October 15, 2011


Results By NTS-Timing – Runnerspace.com/NV NTS-Timing


Team Summary Report – Boys

NE-SW Boys

Southwest


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Bishop Gorman                          40               1   2   5  13  19  21  30         
        Top  5 Times: 1:29:41.2
        Average Time: 17:56.2

    2 Desert Oasis                           71               4   6  11  23  27  34  42         
        Top  5 Times: 1:32:30.4
        Average Time: 18:30.0

    3 Clark                                  99               3  14  22  29  31  35  46         
        Top  5 Times: 1:35:01.6
        Average Time: 19:00.3

    4 Durango                               103              10  15  18  28  32  38  45         

        Top  5 Times: 1:35:38.6
        Average Time: 19:07.7

    5 Bonanza                               109               7   9  12  40  41  47             
        Top  5 Times: 1:36:19.3
        Average Time: 19:15.8

    6 Pahrump Valley                        118              16  17  24  25  36  43  48         
        Top  5 Times: 1:37:14.6
        Average Time: 19:26.9

    7 Spring Valley                         124               8  20  26  33  37  39  44         
        Top  5 Times: 1:37:15.4
        Average Time: 19:27.1


 Inc. Sierra Vista                         4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Team Summary Report – Boys

NE-SW Boys

Northeast


                                          Top  5             ------- Finishers -------

 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Valley                                 42               1   4   5  15  17  19  38         
        Top  5 Times: 1:32:26.8
        Average Time: 18:29.3

    2 Las Vegas                              75               8  10  12  22  23  26  35         
        Top  5 Times: 1:37:03.9
        Average Time: 19:24.7

    3 Eldorado                               88               3  16  20  24  25  29  37         
        Top  5 Times: 1:37:25.8
        Average Time: 19:29.1

    4 Rancho                                120               6  18  30  32  34  46  49         

        Top  5 Times: 1:40:39.1
        Average Time: 20:07.8

    5 Sunrise Mountain                      121               7  13  28  33  40  44             
        Top  5 Times: 1:40:22.2
        Average Time: 20:04.4

    6 Canyon Springs                        123               2   9  21  39  52                 
        Top  5 Times: 1:40:56.5
        Average Time: 20:11.3

    7 Chaparral                             146              11  27  31  36  41  45  50         
        Top  5 Times: 1:42:36.1
        Average Time: 20:31.2


    8 Desert Pines                          194              14  42  43  47  48  51             
        Top  5 Times: 1:45:58.4
        Average Time: 21:11.6

Overall Finish List – Boys

NE-SW Boys

Southwest


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    162  Eric Klein            Bishop Gorman                           17:10.4  5:32/M    11
    2      2    160  Josh Holland          Bishop Gorman                           17:14.4  5:34/M    9 
    3      3    257  Mucuranyana Amon      Clark                                   17:19.3  5:35/M    10
    4      4    379  Frankie Martinez      Desert Oasis                            17:30.6  5:39/M    10
    5      5    159  Jacob Holland         Bishop Gorman                           17:35.7  5:40/M    9 
    6      6    380  Benjamin Mazone       Desert Oasis                            17:43.8  5:43/M    12
    7      7    181  Jonathan Billings     Bonanza                                 17:48.1  5:45/M    11
    8      8    893  Denzel DeCaires       Spring Valley                           18:01.6  5:49/M    10
    9      9    187  Robert Rudd           Bonanza                                 18:09.7  5:51/M    11
   10     10    433  Sami Mesgun           Durango                                 18:09.9  5:51/M    11
   11     11    378  Nathaniel Jacobi      Desert Oasis                            18:20.6  5:55/M    12
   12     12    184  Logan Epperson        Bonanza                                 18:32.5  5:59/M    11
   13     13    168  David Severin         Bishop Gorman                           18:38.8  6:01/M    9 
   14     14    261  Shane Cashin          Clark                                   18:44.5  6:03/M    10
   15     15    434  Brandon Oxborrow      Durango                                 18:45.2  6:03/M    12
   16     16    657  Andrew White          Pahrump Valley                          18:52.0  6:05/M    12
   17     17    653  Micah Nauck           Pahrump Valley                          18:54.8  6:06/M    12
   18     18    426  Gianni Giancola       Durango                                 18:59.3  6:07/M    11
   19     19    157  Austin Cortney        Bishop Gorman                           19:01.6  6:08/M    11
   20     20    897  Royce Rasmussen       Spring Valley                           19:05.5  6:09/M    12
   21     21    166  Ralph Mendez          Bishop Gorman                           19:13.7  6:12/M    10
   22     22    258  Charles Bennion       Clark                                   19:16.2  6:13/M    9 
   23     23    382  Thomas Ness           Desert Oasis                            19:22.7  6:15/M    9 
   24     24    648  Tyler Gulden          Pahrump Valley                          19:29.5  6:17/M    12
   25     25    652  Robert Moynahan       Pahrump Valley                          19:30.1  6:17/M    12
   26     26    896  Brandon Potesta       Spring Valley                           19:30.8  6:17/M    11
   27     27    381  Nathan McIntosh       Desert Oasis                            19:32.6  6:18/M    10
   28     28    438  Michael Shaffer       Durango                                 19:43.3  6:22/M    11
   29     29    269  Jesse Thornock        Clark                                   19:43.5  6:22/M    10
   30     30    167  Michael Rowan         Bishop Gorman                           19:54.9  6:25/M    10
   31     31    265  Johnny On             Clark                                   19:57.8  6:26/M    11
   32     32    439  Shavandra Smith       Durango                                 20:00.8  6:27/M    12
   33     33    899  Steven Thomas         Spring Valley                           20:03.3  6:28/M    9 
   34     34    371  Darren Aston          Desert Oasis                            20:09.0  6:30/M    12
   35     35    259  Natan Brauner         Clark                                   20:24.4  6:35/M    11
   36     36    645  Jerry Dillon          Pahrump Valley                          20:28.1  6:36/M    12
   37     37    898  Aleksandar Samardzij  Spring Valley                           20:34.1  6:38/M    12
   38     38    424  Carlos Garcia         Durango                                 20:36.9  6:39/M    11
   39     39    895  Jake McDonald         Spring Valley                           20:40.2  6:40/M    12
   40     40    185  Andrew Jensen         Bonanza                                 20:48.2  6:43/M    9 
   41  (< 5)    846  Jason Watson          Sierra Vista                            20:52.6  6:44/M    9 
   42     41    183  Phillip Dang          Bonanza                                 21:00.7  6:46/M    12
   43     42    373  Napaul Cavazos        Desert Oasis                            21:00.9  6:46/M    11
   44  (< 5)    841  Riley Beck            Sierra Vista                            21:01.6  6:47/M    9 
   45     43    643  Andrew Davidson       Pahrump Valley                          21:08.0  6:49/M    12
   46     44    894  Kyle Lutes            Spring Valley                           21:09.1  6:49/M    9 
   47     45    429  Kenneth Lai           Durango                                 21:35.0  6:58/M    12
   48     46    273  Alexander Zeeb        Clark                                   21:40.2  6:59/M    12
   49     47    188  Ben Tucker            Bonanza                                 22:04.7  7:07/M    10
   50  (< 5)    845  Edwin Menjivar        Sierra Vista                            22:14.3  7:10/M    11
   51     48    646  Sean Dorrough         Pahrump Valley                          22:23.6  7:13/M    12
   52  (< 5)    844  Andy Menjivar         Sierra Vista                            23:42.8  7:39/M    9 



Overall Finish List - Boys

NE-SW Boys

Northeast


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    925  Alec McMillan         Valley                                  17:21.7  5:36/M    12
    2      2    195  Kevin Beuchat         Canyon Springs                          17:30.4  5:39/M    12
    3      3    450  Eddie Esquivel        Eldorado                                17:50.1  5:45/M    10
    4      4    923  Roberto Hernandez     Valley                                  18:05.2  5:50/M    12
    5      5    921  Dawson Drake          Valley                                  18:12.6  5:52/M    11
    6      6    754  Zac Stepke            Rancho                                  18:23.3  5:56/M    11
    7      7    900  Jose Barajas          Sunrise Mountain                        18:34.0  5:59/M    10
    8      8    601  Hector Ortega         Las Vegas                               18:41.1  6:02/M    10
    9      9    197  Daniel Martinez       Canyon Springs                          18:44.7  6:03/M    11
   10     10    606  Jacob Tonda           Las Vegas                               19:01.1  6:08/M    12
   11     11    223  Sam Cooper            Chaparral                               19:09.0  6:11/M    - 
   12     12    598  Zachary Leavitt       Las Vegas                               19:12.9  6:12/M    10
   13     13    905  Luis Martinez         Sunrise Mountain                        19:13.5  6:12/M    11
   14     14    396  Shi-Quan Nettingham   Desert Pines                            19:17.3  6:13/M    11
   15     15    928  Mason Tackett         Valley                                  19:19.6  6:14/M    11
   16     16    456  Chris Rodriguez       Eldorado                                19:21.5  6:15/M    11
   17     17    920  Daniel Belay          Valley                                  19:27.5  6:16/M    12
   18     18    755  Schulz Tyler          Rancho                                  19:33.3  6:18/M    12
   19     19    924  George Johnson        Valley                                  19:48.1  6:23/M    12
   20     20    453  Daniel Grossmann      Eldorado                                19:49.2  6:24/M    12
   21     21    198  Ryan Samano           Canyon Springs                          19:49.5  6:24/M    10
   22     22    608  Faraaz Zaidi          Las Vegas                               20:01.2  6:27/M    11
   23     23    594  Kadin Christensen     Las Vegas                               20:07.5  6:29/M    12
   24     24    447  Jeremiah Brewer       Eldorado                                20:07.7  6:29/M    10
   25     25    457  Hugo Rodriguez        Eldorado                                20:17.1  6:33/M    12
   26     26    599  Brandon McCary        Las Vegas                               20:17.3  6:33/M    12
   27     27    221  Austin Bennett        Chaparral                               20:19.6  6:33/M    11
   28     28    902  Brian Garcia          Sunrise Mountain                        20:26.4  6:35/M    12
   29     29    448  Anthony Chavez        Eldorado                                20:37.1  6:39/M    12
   30     30    745  Corey James           Rancho                                  20:43.9  6:41/M    9 
   31     31    226  Jeff Umanzor          Chaparral                               20:50.7  6:43/M    12
   32     32    747  Lorenzo Johnson       Rancho                                  20:54.8  6:45/M    9 
   33     33    909  Pedro Rodriguez       Sunrise Mountain                        20:58.5  6:46/M    - 
   34     34    740  Miguel Amaya          Rancho                                  21:03.7  6:47/M    12
   35     35    596  Emerson Havener       Las Vegas                               21:05.6  6:48/M    10
   36     36    227  Sean Wadsworth        Chaparral                               21:06.4  6:48/M    10
   37     37    455  Josh Ririe            Eldorado                                21:07.6  6:49/M    9 
   38     38    922  Edwin Echeverria      Valley                                  21:08.3  6:49/M    12
   39     39    196  Bryan Ibarra          Canyon Springs                          21:09.4  6:49/M    9 
   40     40    906  Fernando Orellana     Sunrise Mountain                        21:09.8  6:49/M    - 
   41     41    222  Elijah Cooper         Chaparral                               21:10.3  6:50/M    11
   42     42    395  Elijah Montana        Desert Pines                            21:11.4  6:50/M    9 
   43     43    397  Jose Osorio           Desert Pines                            21:22.7  6:54/M    12
   44     44    907  Ricardo Pelayo        Sunrise Mountain                        21:25.0  6:55/M    11
   45     45    225  Ricardo Salas         Chaparral                               21:31.9  6:56/M    10
   46     46    746  Dylan Jensen          Rancho                                  21:52.0  7:03/M    10
   47     47    399  Jose Trejo            Desert Pines                            22:00.1  7:06/M    12
   48     48    398  Jesus Rodriguez       Desert Pines                            22:06.7  7:08/M    11
   49     49    742  Andrew Dittrich       Rancho                                  22:45.2  7:20/M    11
   50     50    224  Giovanni Morales      Chaparral                               23:13.8  7:29/M    10
   51     51    393  Larry Cordova         Desert Pines                            23:22.7  7:32/M    12
   52     52    199  Anthony Williams      Canyon Springs                          23:42.4  7:39/M    12
   53  (> 7)    751  Tyler Mefferd         Rancho                                  23:43.0  7:39/M    12
   54  (> 7)    743  Chris Goodney         Rancho                                  23:51.7  7:42/M    12

Team Summary Report - Girls

NE-SW Girls

Southwest


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Clark                                  48               6   7  10  11  14  27             
        Top  5 Times: 1:49:09.8
        Average Time: 21:49.9

    2 Bonanza                                60               3   8  12  15  22  29  36         
        Top  5 Times: 1:50:30.1
        Average Time: 22:06.0

    3 Bishop Gorman                          80               1   9  13  26  31  33  40         
        Top  5 Times: 1:52:59.7
        Average Time: 22:35.9

    4 Pahrump Valley                        107               4   5  28  32  38  42             

        Top  5 Times: 1:56:43.6
        Average Time: 23:20.7

    5 Durango                               113              17  20  21  25  30  34  43         
        Top  5 Times: 1:57:04.8
        Average Time: 23:24.9

    6 Desert Oasis                          137              16  18  19  39  45  47             
        Top  5 Times: 2:02:12.7
        Average Time: 24:26.5

    7 Sierra Vista                          174              23  24  37  44  46  49  50         
        Top  5 Times: 2:07:43.7
        Average Time: 25:32.7


    8 Spring Valley                         177               2  35  41  48  51  52  53         
        Top  5 Times: 2:14:00.6
        Average Time: 26:48.1

Team Summary Report - Girls

NE-SW Girls

Northeast


                                          Top  5             ------- Finishers -------

 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Las Vegas                              47               5   8   9  10  15  18  22         
        Top  5 Times: 1:57:30.5
        Average Time: 23:30.1

    2 Rancho                                 80               6   7  14  26  27  35  40         
        Top  5 Times: 2:02:51.0
        Average Time: 24:34.2

    3 Sunrise Mountain                       81               1  11  13  23  33  38  39         
        Top  5 Times: 2:00:58.1
        Average Time: 24:11.6

    4 Desert Pines                           86               3  17  20  21  25  29  37         

        Top  5 Times: 2:03:58.8
        Average Time: 24:47.7

    5 Chaparral                              90               4  12  16  28  30  31  34         
        Top  5 Times: 2:04:11.3
        Average Time: 24:50.2

    6 Eldorado                              113               2  19  24  32  36                 
        Top  5 Times: 2:08:44.7
        Average Time: 25:44.9

 Inc. Canyon Springs                       2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


 Inc. Valley                               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Overall Finish List - Girls

NE-SW Girls

Southwest

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    154  Taylor Stueve         Bishop Gorman                           20:12.9  6:31/M    12
    2      2    889  Danica Puente         Spring Valley                           20:33.2  6:38/M    12
    3      3    170  Emily Adams           Bonanza                                 20:39.0  6:40/M    11
    4      4    642  Stefanie Thelaner     Pahrump Valley                          20:47.8  6:42/M    10
    5      5    640  Jackie Sanchez        Pahrump Valley                          20:55.3  6:45/M    10
    6      6    250  Kayla Hoag            Clark                                   21:26.2  6:55/M    11
    7      7    255  Julianna Thornock     Clark                                   21:28.8  6:55/M    12
    8      8    178  Sianna Nelson         Bonanza                                 21:29.8  6:56/M    10
    9      9    151  Alyssa McCullough     Bishop Gorman                           21:34.0  6:57/M    11
   10     10    251  Kristin Hoag          Clark                                   21:43.9  7:00/M    11
   11     11    253  Carrie Rastello       Clark                                   22:04.0  7:07/M    11
   12     12    177  Mystica Montoya       Bonanza                                 22:22.1  7:13/M    12
   13     13    145  Rebecca Dunne         Bishop Gorman                           22:26.4  7:14/M    10
   14     14    254  Amanda Shaffer        Clark                                   22:26.8  7:14/M    11
   15     15    180  Carmen Tinoco         Bonanza                                 22:28.3  7:15/M    12
   16     16    368  Bianca Vasilica       Desert Oasis                            22:35.4  7:17/M    12
   17     17    413  Virginia Salazar      Durango                                 22:49.3  7:22/M    11
   18     18    364  Summer Leimberger     Desert Oasis                            22:55.6  7:24/M    11
   19     19    366  Alexandra Myers       Desert Oasis                            23:01.1  7:25/M    9 
   20     20    408  Samantha Maloney      Durango                                 23:02.6  7:26/M    12
   21     21    407  Amanda Maloney        Durango                                 23:13.5  7:29/M    9 
   22     22    179  Raquel Scholz         Bonanza                                 23:30.7  7:35/M    10
   23     23    840  Elizabeth Zatezalo    Sierra Vista                            23:33.0  7:36/M    12
   24     24    837  Danyella Gonzalez     Sierra Vista                            23:39.5  7:38/M    12
   25     25    403  Ileanna Garcia        Durango                                 23:42.3  7:39/M    10
   26     26    152  Corynne McEachern     Bishop Gorman                           24:03.8  7:45/M    9 
   27     27    252  Chelsey Noorda        Clark                                   24:09.8  7:47/M    9 
   28     28    641  Liz Terry             Pahrump Valley                          24:11.3  7:48/M    9 
   29     29    172  Nancy Bastidi         Bonanza                                 24:14.4  7:49/M    10
   30     30    417  Cherokee Williams     Durango                                 24:16.9  7:50/M    11
   31     31    150  Alissa Leal           Bishop Gorman                           24:42.3  7:58/M    10
   32     32    637  Emily Mertz           Pahrump Valley                          24:43.9  7:58/M    10
   33     33    155  Nikki Wozniak         Bishop Gorman                           25:09.4  8:07/M    11
   34     34    416  Anna Ward             Durango                                 25:17.6  8:09/M    9 
   35     35    891  Kristina White        Spring Valley                           25:34.7  8:15/M    11
   36     36    171  Nadine Aleman         Bonanza                                 25:38.9  8:16/M    11
   37     37    839  Courtney Shay         Sierra Vista                            25:55.3  8:22/M    10
   38     38    634  Jayvanna Descuatan    Pahrump Valley                          26:05.1  8:25/M    9 
   39     39    365  Keiawna Marquez       Desert Oasis                            26:21.1  8:30/M    12
   40     40    153  Larissa Piedra        Bishop Gorman                           26:27.8  8:32/M    10
   41     41    890  Kennerly Roper        Spring Valley                           26:32.1  8:34/M    12
   42     42    632  Lupe Alarcon          Pahrump Valley                          26:37.6  8:35/M    11
   43     43    412  Mirian Salazar        Durango                                 26:46.0  8:38/M    12
   44     44    835  Jessica Cheng         Sierra Vista                            27:14.6  8:47/M    11
   45     45    367  Chelsey Nedza         Desert Oasis                            27:19.2  8:49/M    9 
   46     46    838  Lilian Pham           Sierra Vista                            27:21.1  8:49/M    9 
   47     47    362  Alex Cernuto          Desert Oasis                            28:09.5  9:05/M    10
   48     48    892  Sarah Zimmerman       Spring Valley                           29:17.9  9:27/M    12
   49     49    834  Alex Bragg            Sierra Vista                            31:15.5 10:05/M    12
   50     50    836  Xin Gan               Sierra Vista                            31:16.9 10:05/M    12
   51     51    888  Cassie Pagan          Spring Valley                           32:02.6 10:20/M    9 
   52     52    886  Katarina Faulkner     Spring Valley                           32:06.9 10:21/M    10
   53     53    887  Katie Hougland        Spring Valley                           32:13.1 10:24/M    11



Overall Finish List - Girls

NE-SW Girls

Northeast


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    944  Ebonique Diaz         Sunrise Mountain                        20:00.1  6:27/M      
    2      2    446  Gaby Vazquez          Eldorado                                22:04.9  7:07/M    11
    3  (< 5)    916  Kerri Paasche         Valley                                  22:11.6  7:09/M    10
    4      3    386  Karen Escobedo        Desert Pines                            22:29.4  7:15/M    10
    5  (< 5)    910  Eyerusalem Betemariam Valley                                  22:30.2  7:15/M    10
    6      4    218  Peyton Hunton         Chaparral                               22:31.4  7:16/M    - 
    7  (< 5)    194  Minniya Wilson        Canyon Springs                          22:40.1  7:19/M    10
    8      5    579  Keaton Christoffersen Las Vegas                               22:45.8  7:20/M    12
    9      6    724  Zaira Jacuinde-Garcia Rancho                                  23:03.0  7:26/M    12
   10      7    737  Jasmine Romero        Rancho                                  23:13.0  7:29/M    12
   11      8    580  Alexis Emmerling      Las Vegas                               23:19.2  7:31/M    10
   12      9    587  Carrie Orozco         Las Vegas                               23:26.8  7:34/M    12
   13     10    586  Jessica Linares-Villa Las Vegas                               23:38.6  7:37/M    12
   14     11    945  Judith Meza           Sunrise Mountain                        23:57.3  7:44/M      
   15     12    216  Jenny Berrelleza      Chaparral                               24:03.2  7:45/M    10
   16  (< 5)    918  Carly Richemann       Valley                                  24:07.1  7:47/M    12
   17     13    946  Erika Torres          Sunrise Mountain                        24:12.3  7:48/M      
   18     14    736  Emy Rodriguez         Rancho                                  24:16.1  7:50/M    10
   19     15    590  Jacqueline Ramirez-GamLas Vegas                               24:19.9  7:51/M    11
   20     16    220  Rachel Tsunis         Chaparral                               24:37.7  7:56/M    - 
   21     17    385  Brittany Dribben      Desert Pines                            24:52.7  8:01/M    10
   22  (< 5)    190  Holle Barnes          Canyon Springs                          25:02.8  8:05/M    10
   23     18    578  DianaKatie Childress  Las Vegas                               25:03.6  8:05/M    12
   24     19    442  Rachel Bowe           Eldorado                                25:18.8  8:10/M    12
   25     20    388  Keana Greenhouse      Desert Pines                            25:19.7  8:10/M    11
   26     21    391  Carla Salazar         Desert Pines                            25:20.5  8:10/M    12
   27     22    576  Gabrielle Blackburn   Las Vegas                               25:22.2  8:11/M    11
   28     23    947  Alondra Flores        Sunrise Mountain                        25:26.0  8:12/M      
   29     24    444  Madison Darrington    Eldorado                                25:52.6  8:21/M    9 
   30     25    387  Rosie Gonzalez        Desert Pines                            25:56.3  8:22/M    10
   31     26    727  Patricia Mecinas-santiRancho                                  26:01.8  8:24/M    12
   32     27    722  Asia Geeslin          Rancho                                  26:17.0  8:29/M    9 
   33     28    219  Tichina Savoy         Chaparral                               26:17.5  8:29/M    - 
   34     29    389  Raynette Hines        Desert Pines                            26:36.7  8:35/M    10
   35     30    215  Meghan Aker           Chaparral                               26:41.3  8:36/M    - 
   36     31    217  Vanessa Braunstien    Chaparral                               26:48.5  8:39/M    10
   37     32    443  Isabel Cordova        Eldorado                                27:02.4  8:43/M    11
   38     33    953  Olga Linares          Sunrise Mountain                        27:22.2  8:50/M      
   39     34    214  Celic Adasczik-Romero Chaparral                               28:06.1  9:04/M    10
   40     35    726  BREENNA LAW           Rancho                                  28:22.4  9:09/M    10
   41     36    441  Annie Bellorin        Eldorado                                28:25.8  9:10/M    11
   42     37    392  Yaritza Velazquez     Desert Pines                            28:37.0  9:14/M    12
   43  (> 7)    390  Jessica Iztep         Desert Pines                            28:51.2  9:18/M    12
   44     38    954  Nelly Meza            Sunrise Mountain                        30:00.9  9:41/M      
   45     39    949  Catia Villanueava     Sunrise Mountain                        30:01.1  9:41/M      
   46     40    719  Sapir Angel           Rancho                                  35:32.0 11:28/M    12

Team Summary Report - Boys

SE-NW-Small Boys

Southeast


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Coronado                               44               1   5   6   8  24  27  29         
        Top  5 Times: 1:26:00.0
        Average Time: 17:12.0

    2 Green Valley                           53               4   9  11  13  16  18  19         
        Top  5 Times: 1:26:30.5
        Average Time: 17:18.1

    3 Foothill                               75               3   7  20  22  23  34  35         
        Top  5 Times: 1:28:08.7
        Average Time: 17:37.7

    4 SECTA                                  97              10  12  14  28  33  37             

        Top  5 Times: 1:28:39.9
        Average Time: 17:44.0

    5 Del Sol                               151               2  30  36  38  45  47  50         
        Top  5 Times: 1:31:56.2
        Average Time: 18:23.2

    6 Liberty                               157              15  31  32  39  40  46             
        Top  5 Times: 1:32:21.8
        Average Time: 18:28.3

    7 Silverado                             180              25  26  42  43  44  48  49         
        Top  5 Times: 1:34:43.1
        Average Time: 18:56.6


    8 Basic                                 182              17  21  41  51  52                 
        Top  5 Times: 1:37:40.6
        Average Time: 19:32.1

Team Summary Report - Boys

SE-NW-Small Boys

Northwest


                                          Top  5             ------- Finishers -------

 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Palo Verde                             37               2   5   7   8  15  18  19         
        Top  5 Times: 1:28:33.1
        Average Time: 17:42.6

    2 Shadow Ridge                           40               3   4  10  11  12  13  16         
        Top  5 Times: 1:28:24.0
        Average Time: 17:40.8

    3 Cimarron-Memorial                      53               1   6   9  17  20  22  26         
        Top  5 Times: 1:30:07.0
        Average Time: 18:01.4

    4 Arbor View                            107              14  21  23  24  25  27  28         

        Top  5 Times: 1:37:38.8
        Average Time: 19:31.7

 Inc. Faith Lutheran                       2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Mojave                               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Legacy                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Team Summary Report - Boys

SE-NW-Small Boys

Small School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Boulder City                           25               1   3   6   7   8  17  19         
        Top  5 Times: 1:33:23.0
        Average Time: 18:40.6

    2 Virgin Valley                          41               4   5   9  11  12  14  15         
        Top  5 Times: 1:35:10.3
        Average Time: 19:02.0

    3 Laughlin                               62               2  10  13  16  21  23  27         
        Top  5 Times: 1:40:18.3
        Average Time: 20:03.6

    4 Moapa Valley                          109              18  20  22  24  25  26             

        Top  5 Times: 1:53:27.5
        Average Time: 22:41.5

 Inc. The Meadows                          2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Overall Finish List - Boys

SE-NW-Small Boys

Southeast


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    312  Alan Ekanger          Coronado                                16:38.0  5:22/M    11
    2      2    359  Nick Priego           Del Sol                                 16:41.9  5:23/M    12
    3      3    518  Brian Marshall        Foothill                                16:59.8  5:29/M    11
    4      4    554  Christian Fortner     Green Valley                            17:01.5  5:29/M    12
    5      5    330  Alejandro Montesinos  Coronado                                17:03.1  5:30/M    12
    6      6    338  Alex Tarangul         Coronado                                17:04.7  5:30/M    11
    7      7    507  Kyler Campbell        Foothill                                17:06.5  5:31/M    12
    8      8    314  Ryan Gehring          Coronado                                17:08.2  5:32/M    11
    9      9    565  Michael Patrino       Green Valley                            17:09.2  5:32/M    11
   10     10    784  Zach Zimdars          SECTA                                   17:10.3  5:32/M    11
   11     11    548  Alex Bylina           Green Valley                            17:13.3  5:33/M    12
   12     12    773  Keneth Lawrence       SECTA                                   17:17.2  5:35/M    11
   13     13    556  Doug Harris           Green Valley                            17:29.2  5:38/M    12
   14     14    772  Miguel Garcia         SECTA                                   17:30.4  5:39/M    10
   15     15    623  Colin Schultz         Liberty                                 17:32.5  5:39/M    11
   16     16    568  Ben Stock             Green Valley                            17:37.2  5:41/M    9 
   17     17    142  Jonathan Stiles       Basic                                   17:38.6  5:41/M    12
   18     18    567  Jesse Rodgers         Green Valley                            17:39.5  5:42/M    11
   19     19    555  Tyler Fyock           Green Valley                            17:43.1  5:43/M    11
   20     20    515  Max Hoeft             Foothill                                17:53.5  5:46/M    11
   21     21    138  Will Gibbs            Basic                                   17:53.9  5:46/M    11
   22     22    509  Arie Dennis           Foothill                                18:03.4  5:49/M    11
   23     23    527  Ryan Walker           Foothill                                18:05.4  5:50/M    11
   24     24    317  Wyatt Ihmels          Coronado                                18:05.9  5:50/M    11
   25     25    861  Tyler Barnard         Silverado                               18:08.9  5:51/M    11
   26     26    859  Jonathan Aman         Silverado                               18:10.1  5:52/M    11
   27     27    316  Mark Hickey           Coronado                                18:13.1  5:53/M    11
   28     28    776  Albert Munoz          SECTA                                   18:18.1  5:54/M    11
   29     29    302  Matt Aguinaga         Coronado                                18:18.7  5:54/M    12
   30     30    355  Obed Mireku           Del Sol                                 18:20.8  5:55/M    12
   31     31    618  Al Gourrier           Liberty                                 18:22.6  5:55/M    9 
   32     32    619  Alex Grant            Liberty                                 18:23.2  5:56/M    10
   33     33    777  David Nordin          SECTA                                   18:23.7  5:56/M    9 
   34     34    506  Daniel Brady          Foothill                                18:32.6  5:59/M    11
   35     35    508  Jesse Dalton          Foothill                                18:33.9  5:59/M    10
   36     36    358  Egber Piza            Del Sol                                 18:37.7  6:00/M    12
   37     37    771  Matt Christensen      SECTA                                   18:41.5  6:02/M    12
   38     38    353  Johnny Hilario        Del Sol                                 18:43.3  6:02/M    12
   39     39    622  Tyler Ruschmeyer      Liberty                                 18:54.5  6:06/M    10
   40     40    616  Jonathan George       Liberty                                 19:08.9  6:10/M    10
   41     41    137  Timothy Fox           Basic                                   19:12.0  6:12/M    11
   42     42    862  Robby Belloni         Silverado                               19:25.9  6:16/M    11
   43     43    871  Ryan Murray           Silverado                               19:28.5  6:17/M    10
   44     44    876  Bryce Peterson        Silverado                               19:29.4  6:17/M    11
   45     45    354  Logan Messick         Del Sol                                 19:32.3  6:18/M    10
   46     46    620  Jacob Lopez           Liberty                                 19:40.4  6:21/M    10
   47     47    357  George Pesqueira      Del Sol                                 19:58.5  6:26/M    12
   48     48    884  William Witt          Silverado                               19:59.8  6:27/M    12
   49     49    866  Evan Hobbes           Silverado                               20:35.6  6:38/M    12
   50     50    356  Aaron Moss            Del Sol                                 20:51.6  6:44/M    12
   51     51    136  Terrill Betterly      Basic                                   21:03.7  6:47/M    10
   52     52    139  Zachary Owen          Basic                                   21:52.3  7:03/M    12



Overall Finish List - Boys

SE-NW-Small Boys

Northwest


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    242  Malik Jackson         Cimarron-Memorial                       17:06.1  5:31/M    12
    2      2    701  Drew McInnis          Palo Verde                              17:22.4  5:36/M    12
    3      3    824  Nicholas Oberdin      Shadow Ridge                            17:27.3  5:38/M    10
    4      4    827  David Peters          Shadow Ridge                            17:29.9  5:38/M    9 
    5      5    678  Carlos Alvarado       Palo Verde                              17:38.0  5:41/M    11
    6      6    244  Ricky Ng              Cimarron-Memorial                       17:41.7  5:42/M    12
    7      7    687  Nick Cobb             Palo Verde                              17:45.5  5:44/M    11
    8      8    683  Ashton Carr           Palo Verde                              17:45.9  5:44/M    11
    9      9    249  Seth Wright           Cimarron-Memorial                       17:46.9  5:44/M    10
   10     10    808  Andy Blaine           Shadow Ridge                            17:47.8  5:44/M    12
   11     11    829  Tyler Pisciotta       Shadow Ridge                            17:48.9  5:45/M    11
   12     12    814  Dalvin Hightower      Shadow Ridge                            17:49.9  5:45/M    12
   13     13    823  Gerritt Noorda        Shadow Ridge                            17:53.3  5:46/M    12
   14     14     98  Shelby Decker         Arbor View                              17:55.6  5:47/M    12
   15     15    718  Naweed Yusufzai       Palo Verde                              18:01.1  5:49/M    12
   16     16    830  Steven Roundy         Shadow Ridge                            18:08.7  5:51/M    11
   17  (< 5)    469  Alex Rios             Faith Lutheran                          18:21.7  5:55/M    11
   18     17    241  Nicolas Gonzalez      Cimarron-Memorial                       18:33.5  5:59/M    10
   19     18    689  Jeremiah Delph        Palo Verde                              18:36.0  6:00/M    10
   20     19    709  Pedro Rios            Palo Verde                              18:36.3  6:00/M    10
   21  (< 5)    957  Kyler Atkinson        Legacy                                  18:51.7  6:05/M    10
   22     20    238  Benjamin Clemens      Cimarron-Memorial                       18:58.5  6:07/M    12
   23     21    108  Dylan Jaramillo       Arbor View                              19:20.1  6:14/M    12
   24  (< 5)    629  Eduardo Guevara       Mojave                                  19:35.2  6:19/M    9 
   25     22    248  Manuel Velazquez      Cimarron-Memorial                       19:46.5  6:23/M    11
   26     23    116  Jaydon Mosher         Arbor View                              20:01.3  6:27/M    11
   27     24    107  Matt Jaeger           Arbor View                              20:08.4  6:30/M    11
   28     25    111  Dylon Klintworth      Arbor View                              20:13.3  6:31/M    12
   29     26    243  Timothy King          Cimarron-Memorial                       20:19.9  6:33/M    11
   30  (< 5)    466  Chandler Cruden       Faith Lutheran                          20:22.2  6:34/M    9 
   31  (< 5)    631  Tim Spindler          Mojave                                  20:58.7  6:46/M    11
   32  (< 5)    630  Jarin Moss            Mojave                                  22:01.8  7:06/M    9 
   33  (< 5)    959  Jacob Pinckney        Legacy                                  22:05.4  7:07/M    11
   34     27    100  Stone Devereaux       Arbor View                              22:28.6  7:15/M    11
   35     28    106  Christian Hopson      Arbor View                              23:45.0  7:40/M    12




Overall Finish List - Boys

SE-NW-Small Boys

Small School


 O'all   Adj

 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    938  Evan Klouse           Boulder City                            18:03.8  5:49/M    10
    2      2     15  Brian Romero          Laughlin                                18:04.9  5:50/M    11
    3      3    937  Chandler Harkins      Boulder City                            18:07.9  5:51/M    10
    4      4     53  Ty Rappleye           Virgin Valley                           18:18.4  5:54/M    9 
    5      5     46  Josey Browning        Virgin Valley                           18:47.1  6:04/M    11
    6      6    936  Harrison Brown        Boulder City                            19:01.4  6:08/M    11
    7      7    943  Thomas Ybarra         Boulder City                            19:04.2  6:09/M    12
    8      8    939  Riley Murnane         Boulder City                            19:05.5  6:09/M    12
    9      9     50  Javier Gonzalez       Virgin Valley                           19:06.6  6:10/M    11
   10     10     16  London Stein          Laughlin                                19:08.7  6:10/M    12
   11     11     51  Taner Hansen          Virgin Valley                           19:14.0  6:12/M    10
   12     12     52  Clancy Leavitt        Virgin Valley                           19:44.0  6:22/M    10
   13     13      8  Dominic Davila        Laughlin                                19:47.0  6:23/M    12
   14     14     48  Drew Durbin           Virgin Valley                           20:00.1  6:27/M    11
   15     15     44  Addison Biasi         Virgin Valley                           20:19.2  6:33/M    9 
   16     16      9  Juan De Santiago      Laughlin                                20:55.5  6:45/M    12
   17     17    940  Christian Shamo       Boulder City                            21:05.7  6:48/M    9 
   18     18     33  Tyler Reynolds        Moapa Valley                            21:06.6  6:48/M    12
   19     19    942  Tyler Webb            Boulder City                            21:32.7  6:57/M    10
   20     20     35  Tyler Winzenried      Moapa Valley                            22:20.1  7:12/M    12
   21     21     12  Nick Heatherington    Laughlin                                22:22.1  7:13/M    12
   22     22     34  Garrett Traasdahl     Moapa Valley                            22:33.3  7:16/M    11
   23     23     13  Trayvon Mack          Laughlin                                23:07.4  7:27/M    10
   24     24     30  Ryan Leachman         Moapa Valley                            23:25.2  7:33/M    11
   25  (< 5)     23  Chris Read            The Meadows                             23:48.5  7:41/M    11
   26     25     32  Marshall Potts        Moapa Valley                            24:02.1  7:45/M    9 
   27     26     29  Clifford Ely-Scott    Moapa Valley                            24:04.2  7:46/M    10
   28     27     14  Alberto Martinez      Laughlin                                24:41.6  7:58/M    12
   29  (< 5)     22  Henry Halkyard        The Meadows                             24:42.0  7:58/M    10


Team Summary Report - Girls

SE-NW-Small Girls

Southeast


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Coronado                               45               4   8   9  10  14  26  30         
        Top  5 Times: 1:43:35.7
        Average Time: 20:43.1

    2 Green Valley                           55               2   3  12  18  20  21  27         
        Top  5 Times: 1:44:17.5
        Average Time: 20:51.5

    3 Basic                                  62               1   7  13  19  22  24  28         
        Top  5 Times: 1:44:48.3
        Average Time: 20:57.6

    4 Foothill                               67               5   6  15  16  25  31  33         

        Top  5 Times: 1:45:01.8
        Average Time: 21:00.3

    5 SECTA                                 142              11  17  32  38  44  45  47         
        Top  5 Times: 1:54:18.9
        Average Time: 22:51.7

    6 Silverado                             176              29  34  35  37  41  42             
        Top  5 Times: 1:57:25.0
        Average Time: 23:29.0

    7 Del Sol                               181              23  36  39  40  43  46             
        Top  5 Times: 1:58:30.9
        Average Time: 23:42.1


 Inc. Liberty                              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Team Summary Report - Girls

SE-NW-Small Girls

Northwest


                                          Top  5             ------- Finishers -------

 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Centennial                             34               1   6   7   8  12  25  26         
        Top  5 Times: 1:41:26.8
        Average Time: 20:17.3

    2 Arbor View                             49               3   4  10  15  17  24  29         
        Top  5 Times: 1:43:45.6
        Average Time: 20:45.1

    3 Palo Verde                             63               2   5  13  20  23  27  28         
        Top  5 Times: 1:44:54.1
        Average Time: 20:58.8

    4 Shadow Ridge                           68               9  11  14  16  18  19  21         

        Top  5 Times: 1:46:49.0
        Average Time: 21:21.8

    5 Cimarron-Memorial                     148              22  30  31  32  33  34  35         
        Top  5 Times: 1:55:46.8
        Average Time: 23:09.3

 Inc. Faith Lutheran                       3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Mojave                               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Team Summary Report - Girls

SE-NW-Small Girls

Small School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Laughlin                               27               2   4   6   7   8   9  18         
        Top  5 Times: 1:57:42.6
        Average Time: 23:32.5

    2 The Meadows                            49               1   5  12  14  17                 
        Top  5 Times: 2:13:22.2
        Average Time: 26:40.4

    3 Virgin Valley                          52               3  10  11  13  15  16             
        Top  5 Times: 2:11:58.7
        Average Time: 26:23.7

 Inc. Moapa Valley                         2 finishers                                          

        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Boulder City                         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Overall Finish List - Girls

SE-NW-Small Girls

Southeast


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    131  Jessica Raymond       Basic                                   20:02.7  6:28/M    11
    2      2    534  Lindy Eskin           Green Valley                            20:05.9  6:29/M    10
    3      3    528  Kayla Anderson        Green Valley                            20:10.3  6:30/M    10
    4      4    284  Sara Dort             Coronado                                20:13.5  6:31/M    10
    5      5    499  Alyse Vanek           Foothill                                20:22.1  6:34/M    10
    6      6    480  Raegan Janda          Foothill                                20:24.6  6:35/M    9 
    7      7    135  Natasha Tomlinson     Basic                                   20:26.5  6:35/M    12
    8      8    289  Logan Lucas           Coronado                                20:31.0  6:37/M    10
    9      9    288  Taylor Lauten         Coronado                                20:44.3  6:41/M    10
   10     10    296  Kelly Smith           Coronado                                20:57.4  6:45/M    11
   11     11    759  Taylor Coss           SECTA                                   21:00.9  6:46/M    11
   12     12    536  Stacie Hall           Green Valley                            21:06.2  6:48/M    10
   13     13    130  Erika Oceguera        Basic                                   21:09.1  6:49/M    12
   14     14    282  Emma Czerwinski       Coronado                                21:09.3  6:49/M    10
   15     15    489  Jessica Mendoza       Foothill                                21:09.8  6:49/M    12
   16     16    495  Steffani Stokes       Foothill                                21:10.2  6:50/M    11
   17     17    756  Lizbeth Aguilar       SECTA                                   21:12.2  6:50/M    12
   18  (< 5)    610  Kayla Herrera         Liberty                                 21:22.3  6:54/M    11
   19     18    547  Mackenzie Zurcher     Green Valley                            21:22.7  6:54/M    9 
   20     19    126  Alexandra Acosta      Basic                                   21:26.1  6:55/M    11
   21     20    529  Sage Andress          Green Valley                            21:32.2  6:57/M    11
   22     21    539  Katie Lopez           Green Valley                            21:33.7  6:57/M    9 
   23     22    129  Iris Munguia          Basic                                   21:43.7  7:00/M    12
   24     23    349  Theresa Marcos        Del Sol                                 21:44.5  7:01/M    11
   25     24    128  Megan McCarthy        Basic                                   21:50.4  7:03/M    10
   26     25    474  Ryanne Bailey         Foothill                                21:55.0  7:04/M    11
   27     26    293  Katie Monaco          Coronado                                21:56.9  7:05/M    11
   28     27    537  Summer Holloway       Green Valley                            22:14.8  7:10/M    12
   29     28    132  Kylie Schmidt         Basic                                   22:33.7  7:16/M    12
   30     29    849  Kylie Anderson        Silverado                               22:38.9  7:18/M    9 
   31     30    299  Tessa Trumen          Coronado                                22:43.4  7:20/M    9 
   32     31    497  Maria Tomczak         Foothill                                22:46.0  7:21/M    9 
   33     32    766  Ashlyn Sanchez        SECTA                                   22:58.7  7:25/M    11
   34     33    493  Michelle Robinson     Foothill                                22:59.0  7:25/M    12
   35     34    855  Maria Rodriguez       Silverado                               23:03.8  7:26/M    12
   36     35    851  Madison Jenkins       Silverado                               23:17.4  7:31/M    11
   37     36    345  Fatima Aguirre        Del Sol                                 23:19.3  7:31/M    11
   38     37    847  Mikayla Ahlin         Silverado                               23:35.3  7:36/M    10
   39     38    763  Michelle Garcia       SECTA                                   23:38.1  7:37/M    12
   40     39    351  Alicia Villa          Del Sol                                 24:04.4  7:46/M    11
   41     40    344  Cindy Agrelo          Del Sol                                 24:18.9  7:50/M    9 
   42     41    856  Justine Smith         Silverado                               24:49.4  8:00/M    12
   43     42    850  Mercedes Bravo        Silverado                               24:49.8  8:00/M    10
   44     43    347  Erin Cranor           Del Sol                                 25:03.7  8:05/M    11
   45  (< 5)    613  Kari Ruschmeyer       Liberty                                 25:23.1  8:11/M    10
   46     44    760  Elyssa Cuenca         SECTA                                   25:28.8  8:13/M    11
   47     45    764  Gabriela Gomez        SECTA                                   25:44.7  8:18/M    11
   48     46    350  Karol Ramirez         Del Sol                                 26:08.4  8:26/M    10
   49     47    761  Stephanie De La Cruz  SECTA                                   26:14.5  8:28/M    12



Overall Finish List - Girls

SE-NW-Small Girls

Northwest


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    202  Sydney Badger         Centennial                              18:35.8  6:00/M    10
    2      2    676  Marissa Suan          Palo Verde                              19:15.3  6:13/M    10
    3      3     71  Andrea Gonzalez       Arbor View                              19:30.5  6:17/M    12
    4      4     80  Zanae Jones           Arbor View                              19:50.6  6:24/M    10
    5      5    671  Samantha Reintjes     Palo Verde                              20:20.0  6:34/M    9 
    6      6    201  Savannah Anas         Centennial                              20:25.9  6:35/M    12
    7      7    205  Shelby Gibbons        Centennial                              20:29.6  6:36/M    9 
    8      8    207  Arden Holden          Centennial                              20:38.3  6:39/M    9 
    9      9    786  Ciera Clayton         Shadow Ridge                            20:45.0  6:42/M    10
   10     10     73  Amberly Halstead      Arbor View                              21:02.8  6:47/M    11
   11     11    795  Ciara Jackson         Shadow Ridge                            21:07.8  6:49/M    10
   12     12    211  Caitlyn Rymarchyk     Centennial                              21:17.1  6:52/M    12
   13     13    668  Sarah Leiserowitz     Palo Verde                              21:17.4  6:52/M    11
   14     14    788  Gina Ewing-DiBari     Shadow Ridge                            21:31.1  6:56/M    10
   15     15     92  Randi Withoft         Arbor View                              21:34.4  6:57/M    11
   16     16    802  Madison Sanchez       Shadow Ridge                            21:35.8  6:58/M    12
   17     17     84  Karli Miller          Arbor View                              21:47.1  7:02/M    11
   18     18    799  Brittany Nenneman     Shadow Ridge                            21:49.1  7:02/M    11
   19     19    794  Kelsie Harper         Shadow Ridge                            21:50.8  7:03/M    11
   20     20    666  Ashley Koch           Palo Verde                              21:56.3  7:05/M    11
   21     21    804  Cara Waite            Shadow Ridge                            21:59.7  7:05/M    10
   22     22    228  Julianna Brooks       Cimarron-Memorial                       21:59.9  7:05/M    10
   23     23    664  Bailey Dunlap         Palo Verde                              22:05.0  7:07/M    9 
   24     24     89  Sydney Torres         Arbor View                              22:10.5  7:09/M    11
   25     25    200  Gabby Altmannsberger  Centennial                              22:16.8  7:11/M    9 
   26     26    210  Jordanna Payne        Centennial                              22:23.5  7:13/M    12
   27     27    660  Hannah Coleman        Palo Verde                              22:29.4  7:15/M    9 
   28     28    659  Alison Brady          Palo Verde                              22:34.1  7:17/M    10
   29     29     79  Shayla Jenkins        Arbor View                              22:48.4  7:21/M    10
   30     30    232  Alyssa Joya           Cimarron-Memorial                       22:57.9  7:24/M    12
   31     31    230  Tiana Callejo         Cimarron-Memorial                       23:04.9  7:26/M    9 
   32  (< 5)    459  Leah Holleran         Faith Lutheran                          23:42.4  7:39/M    11
   33     32    235  Larisa Perez          Cimarron-Memorial                       23:44.8  7:39/M    12
   34     33    237  Rachel Sawyer         Cimarron-Memorial                       23:59.0  7:44/M    10
   35  (< 5)    465  Jessica Scamman       Faith Lutheran                          25:02.7  8:05/M    9 
   36     34    234  Adriana Moreno        Cimarron-Memorial                       25:04.0  8:05/M    12
   37     35    231  Kiara Hayden          Cimarron-Memorial                       25:32.0  8:14/M    11
   38  (< 5)    625  Lydia Carr            Mojave                                  26:16.3  8:28/M    9 
   39  (< 5)    460  Savanah Joeckel       Faith Lutheran                          26:53.6  8:40/M    11
   40  (< 5)    626  Kalina Hanson         Mojave                                  27:04.8  8:44/M    10
   41  (< 5)    627  Dilyn Johnson         Mojave                                  27:07.4  8:45/M    10



Overall Finish List - Girls

SE-NW-Small Girls

Small School


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    935  Jessica Tobler        Boulder City                            19:26.7  6:16/M    11
    2      1     17  Megan Alexander       The Meadows                             21:13.2  6:51/M    12
    3      2      5  Kemberly Mejia        Laughlin                                22:12.2  7:10/M    11
    4      3     41  Kaitlyn Frump         Virgin Valley                           22:24.5  7:14/M    9 
    5      4      2  Christina Escarzaga   Laughlin                                22:43.9  7:20/M    11
    6      5     19  Jeneke Heerema        The Meadows                             23:22.7  7:32/M    9 
    7      6      7  Joslyn Rea            Laughlin                                23:48.0  7:41/M    10
    8      7      1  Cheyenne Contreras    Laughlin                                23:54.0  7:43/M    12
    9  (< 5)    932  Niquel Nussear        Boulder City                            24:59.1  8:04/M    10
   10      8      4  Nancy Martinez        Laughlin                                25:04.3  8:05/M    12
   11      9      6  Siearra Padilla       Laughlin                                25:14.1  8:08/M    11
   12     10     36  Hailey Bunker         Virgin Valley                           25:20.6  8:10/M    10
   13     11     42  Victoria Magoon       Virgin Valley                           25:24.4  8:12/M    10
   14  (< 5)    934  Madison Sargeant      Boulder City                            25:44.2  8:18/M    10
   15     12     20  Krista Thompson       The Meadows                             26:43.3  8:37/M    9 
   16     13     43  Maggie Mulliner       Virgin Valley                           28:06.2  9:04/M    11
   17  (< 5)     25  Victoria Karvonen     Moapa Valley                            28:08.9  9:05/M    10
   18     14     21  Graceanne Warburton   The Meadows                             30:23.2  9:48/M    11
   19     15     38  Dominique Burton      Virgin Valley                           30:42.8  9:54/M    11
   20     16     40  Polina Etkareva       Virgin Valley                           31:01.4 10:00/M    12
   21     17     18  Shivani Dixit         The Meadows                             31:39.6 10:13/M    11
   22  (< 5)     27  Wiebke Roehrs         Moapa Valley                            33:18.0 10:45/M    11
   23     18      3  Caitlyn Huggins       Laughlin                                33:41.0 10:52/M    9 

Don't miss the big stories. Like us on Facebook.
THE LATEST
Athletes of the Week — Nov. 7

Here are some of the top performances from the week of Oct. 29 to Nov. 3.

Valley’s Christian Franklin captures 3A state crown

Christian Franklin jumped to an early lead and never looked back, crossing the finish line in 16 minutes, 22.2 seconds over the 3.1-mile course at Veterans Memorial Park.

Region championships: Conner Nicholas helps Diamondbacks make history

Nicholas held off hard-charging Massimiliano Swenson of Bishop Gorman to become Desert Oasis’ first region cross country champion. The Diamondbacks also won the boys region team title, another first in school history.