88°F
weather icon Clear

High school baseball, softball playoff schedule, results

Baseball

Class 5A

Southern Region tournament

Monday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 1: No. 1D Basic 3, No. 4M Desert Oasis 2

Game 2: No. 2M Faith Lutheran 12, No. 3D Centennial 2 (5)

Game 3: No. 1M Bishop Gorman 15, No. 4D Coronado 0 (4)

Game 4: No. 2D Palo Verde 4, No. 3M Liberty 2

Tuesday

Winner’s bracket

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 5: No. 1D Basic 9, No. 2M Faith Lutheran 2

Game 6: No. 1M Bishop Gorman 13, No. 2D Palo Verde 3 (5)

Elimination games

Game 7: No. 3D Centennial 16, No. 4M Desert Oasis 6 (5)

Game 8: No. 3M Liberty 2, No. 4D Coronado 1

Wednesday

All games at 4.m., at the higher seed

Winner’s bracket

Game 9: No. 1M Bishop Gorman 9, No. 1D Basic 6

Elimination games

Game 10: No. 2D Palo Verde 3, No. 3D Centennial 0

Game 11: No. 2M Faith Lutheran 12, No. 3M Liberty 10

Thursday

Elimination games

Game 12: No. 2M Faith Lutheran vs. No. 2DPalo Verde, 1 p.m. at Basic

Game 13: Game 12 winner at No. 1D Basic, 4 p.m.

Friday

Championship

Time and site TBD

Game 9 winner vs. Game 13 winner; Game 14 to follow, if necessary

Class 4A

State tournament

Wednesday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 1: No. 5M Tech 16, No. 4D Del Sol 6 (6)

Game 2: No. 3M Foothill 17, No. 6D Mojave 2 (4)

Game 3: No. 4M Durango 18, No. 5D Chaparral 3 (3)

Game 4: No. 6M Silverado 23, No. 3D Doral Academy 9

Thursday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 5: No. 5M Tech at No. 1M Legacy

Game 6: No. 3M Foothill at No. 2D Bonanza

Game 7: No. 4M Durango at No. 1D Shadow Ridge

Game 8: No. 6M Silverado at No. 2M Sierra Vista

Friday

All games at 4 p.m., sites TBD

Elimination games

Game 9: Game 1 loser vs. Game 6 loser

Game 10: Game 2 loser vs. Game 5 loser

Game 11: Game 3 loser vs. Game 8 loser

Game 12: Game 4 loser vs. Game 7 loser

Saturday

All games at 11 a.m. at the higher seed

Winner’s bracket

Game 13: Game 5 winner vs. Game 6 winner

Game 14: Game 7 winner vs. Game 8 winner

Elimination games

Game 15: Game 9 winner vs. Game 10 winner

Game 16: Game 11 winner vs. Game 12 winner

May 18

Elimination games

Game 17: Game 14 loser vs. Game 15 winner, noon at Las Vegas Ballpark

Game 18: Game 13 loser vs. Game 16 winner, 3 p.m. at Las Vegas Ballpark

Winner’s bracket

Game 19: Game 13 winner vs. Game 14 winner, 6 p.m. at Las Vegas Ballpark

May 19

Elimination games

Game 20: Game 17 winner vs. Game 18 winner, 1:30 p.m. at Bishop Gorman

Game 21: Game 19 loser vs. Game 20 winner, 4:30 p.m. at Bishop Gorman

May 21

Championship

Game 22: Game 19 winner vs. Game 21 winner, 10 a.m. at CSN; Game 23 to follow, if necessary

Class 3A

Southern Region tournament

Monday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 1: No. 1D Virgin Valley 13, No. 8 Western 3 (5)

Game 2: No. 2M Pahrump Valley 8, No. 5 Clark 1

Game 3: No. 1M Boulder City 10, No. 7 SLAM Nevada 0

Game 4: No. 2D Moapa Valley 4, No. 6 Eldorado 0

Tuesday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Winner’s bracket

Game 5: No. 1D Virgin Valley 8, No. 2M Pahrump Valley 7 (9)

Game 6: No. 2D Moapa Valley 5, No. 1M Boulder City 2

Elimination games

Game 7: No. 5 Clark 14, No. 8 Western 8

Game 8: No. 7 SLAM Nevada 8, No. 6 Eldorado 5

Wednesday

All games at 4 p.m., at the higher seed

Winner’s bracket

Game 9: No. 1D Virgin Valley 10, No. 2D Moapa Valley 2

Elimination games

Game 10: No. 1M Boulder City 15, No. 5 Clark 5 (5)

Game 11: No. 2M Pahrump Valley 12, No. 7 SLAM Nevada 11

Thursday

Elimination games

Game 12: No. 2M Pahrump Valley vs. No. 1M Boulder City, 1 p.m. at Moapa Valley

Game 13: Game 12 winner at No. 2D Moapa Valley, 4 p.m.

Friday

Championship

Time and site TBD

Game 14: Game 9 winner vs. Game 13 winner; Game 15 to follow, if necessary

Class 2A

Southern Region tournament

All games at Needles High

Thursday

Game 1: No. 4 Lincoln County vs. No. 1 Needles, 4 p.m.

Game 2: No. 3 Lake Mead vs. No. 2 The Meadows, 1 p.m.

Friday

Elimination game

Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

Winner’s bracket

Game 4: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 1 p.m.

Elimination game

Game 5: Game 3 loser vs. Game 3 winner, 4 p.m.

Saturday

Championship

Time and site TBD

Game 6: Game 4 winner vs. Game 5 winner, 10 a.m.; Game 7 to follow, if necessary

Class 1A

Southern Region tournament

All games at Indian Springs High

Thursday

Game 1: No. 2S GV Christian vs. No. 1C Indian Springs, 5:30 p.m.

Game 2: No. 2C Tonopah vs. No. 1S Pahranagat Valley, 3 p.m.

Friday

Winner’s bracket

Game 3: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 1 p.m.

Elimination games

Game 4: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 3:30 p.m.

Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 6 p.m.

Saturday

Championship

Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 10 a.m.; Game 7 to follow, if necessary

Softball

Class 5A

Southern Region tournament

Monday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 1: No. 1D Green Valley 6, No. 4M Liberty 1

Game 2: No. 3D Centennial 9, No. 2M Arbor View 6

Game 3: No. 1M Shadow Ridge 9, No. 4D Coronado 1

Game 4: No. 2D Faith Lutheran 13, No. 3M Palo Verde 3 (5)

Tuesday

All games at 4 p.m., at the higher seed

Winner’s bracket

Game 5: No. 3D Centennial 7, No. 1D Green Valley 4

Game 6: No. 2D Faith Lutheran 5, No. 1M Shadow Ridge 3

Elimination games

Game 7: No. 2M Arbor View 6, No. 4M Liberty 1

Game 8: No. 4D Coronado 8, No. 3M Palo Verde 7

Wednesday

All games at 4 p.m., at the higher seed

Winner’s bracket

Game 9: No. 2D Faith Lutheran 3, No. 3D Centennial 2

Elimination games

Game 10: No. 2M Arbor View 9, No. 1M Shadow Ridge 1

Game 11: No. 1D Green Valley 11, No. 4D Coronado 6

Thursday

Elimination games

Game 12: No. 2M Arbor View vs. No. 1D Green Valley, 2 p.m. at Centennial

Game 13: Game 12 winner at No. 3D Centennial, 4:30 p.m.

Friday

Site TBD

Game 14: Game 9 winner vs. Game 13 winner, 2 p.m.; Game 15 to follow, if necessary

Class 4A

State tournament

Wednesday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 1: No. 5M Las Vegas 2, No. 4D Chaparral 1

Game 2: No. 3M Tech 10, No. 6D Eldorado 0 (5)

Game 3: No. 4M Durango 13, No. 5D Doral Academy 3 (5)

Game 4: No. 3D Cimarron-Memorial 18, No 6M Cheyenne 3 (4)

Thursday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 5: No. 5M Las Vegas at No. 1M Bishop Gorman

Game 6: No. 3M Tech at No. 2D Spring Valley

Game 7: No. 4M Durango at No. 1D Silverado

Game 8: No. 3D Cimarron-Memorial at No. 2M Legacy

Friday

All games at 4 p.m., sites TBD

Elimination games

Game 9: Game 1 loser vs. Game 6 loser

Game 10: Game 2 loser vs. Game 5 loser

Game 11: Game 3 loser vs. Game 8 loser

Game 12: Game 4 loser vs. Game 7 loser

Saturday

All times and sites TBD

Winner’s bracket

Game 13: Game 5 winner vs. Game 6 winner

Game 14: Game 7 winner vs. Game 8 winner

Elimination games

Game 15: Game 9 winner vs. Game 10 winner

Game 16: Game 11 winner vs. Game 12 winner

May 18

Elimination games

Game 17: Game 14 loser vs. Game 15 winner, 11:30 a.m. at CSN

Game 18: Game 13 loser vs. Game 16 winner, 2 p.m. at CSN

Winner’s bracket

Game 19: Game 13 winner vs. Game 14 winner, 4:30 p.m. at CSN

May 19

Elimination games

Game 20: Game 17 winner vs. Game 18 winner, 2:30 p.m. at Bishop Gorman

Game 21: Game 19 loser vs. Game 20 winner, 4:45 p.m. at Bishop Gorman

May 21

Championship

Game 22: Game 19 winner vs. Game 21 winner, 2 p.m. at Bishop Gorman; Game 23 to follow, if necessary

Class 3A

Southern Region tournament

Monday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 1: No. 1D Virgin Valley 19, No. 8 Sunrise Mountain 4 (3)

Game 2: No. 5 Pahrump Valley 17, No. 2M SLAM Nevada 6 (6)

Game 3: No. 1M Boulder City 16, No. 7 Desert Pines 0 (3)

Game 4: No. 2D Moapa Valley 18, No. 6 Clark 1 (3)

Tuesday

All games at 4 p.m., at the higher seed

Winner’s bracket

Game 5: No. 1D Virgin Valley 15, No. 5 Pahrump Valley 0 (3)

Game 6: No. 1M Boulder City 3, No. 2D Moapa Valley 2

Elimination games

Game 7: No. 2M SLAM Nevada 18, No. 8 Sunrise Mountain 3 (4)

Game 8: No. 6 Clark 20, No. 7 Desert Pines 10 (5)

Wednesday

All games at 4 p.m., at the higher seed

Winner’s bracket

Game 9: No. 1D Virgin Valley 8, No. 1M Boulder City 6

Elimination games

Game 10: No. 2D Moapa Valley d. No. 2M SLAM Nevada (forfeit)

Game 11: No. 5 Pahrump Valley 19, No. 6 Clark 3 (3)

Thursday

Elimination games

Game 12: No. 5 Pahrump Valley vs. No. 2D Moapa Valley, 2 p.m. at Boulder City

Game 13: Game 12 winner at No. 1M Boulder City, 4:30 p.m.

Friday

Championship

Time at site TBD

Game 14: Game 9 winner vs. Game 13 winner; Game 15 to follow, if necessary

Class 2A

Southern Region tournament

All games at Needles High

Thursday

Game 1: No. 4 The Meadows vs. No. 1 Needles, 2 p.m.

Game 2: No. 3 White Pine vs. No. 2 Lincoln County, 4:30 p.m.

Friday

Elimination game

Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 11 a.m.

Winner’s bracket

Game 4: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 1:30 p.m.

Elimination game

Game 5: Game 4 loser vs. Game 3 winner, 4 p.m.

Saturday

Championship

Game 6: Game 4 winner vs. Game 5 winner, 10 a.m.; Game 7 to follow, if necessary

Class 1A

Southern Region tournament

All games at Indian Springs High

Thursday

Game 1: No. 4 Round Mountain vs, No. 1 Pahranagat Valley, 2 p.m.

Game 2: No. 3 Tonopah vs. No. 2 Indian Springs, 4:30 p.m.

Friday

Winner’s bracket

Game 3: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 10 a.m.

Elimination games

Game 4: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 12:30 p.m.

Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 3 p.m.

Saturday

Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 10 a.m.; Game 7 to follow, if necessary

Don't miss the big stories. Like us on Facebook.
THE LATEST