84°F
weather icon Clear

2015-16 Boys Basketball Honors

BASKETBALL

Boys

Division I Honors

All-Northeast League

First Team

Kyle Thaxton, Liberty; Marquise Raybon, Las Vegas; Zaahid Muhammad, Canyon Springs; Matt Arnold, Silverado; Cameron Burist, Liberty; David Bravo, Liberty; Tyric Johnson, Silverado

Second Team

Donovan Joyner, Las Vegas; Zach Day, Valley; Kris Coe, Silverado; T.J. Jackson, Canyon Springs; Kahlil DeRouen, Liberty

Most Valuable Player–Kyle Thaxton, Liberty

Coach of the Year–Shelby Jones, Silverado

——

All-Northwest League

First Team

Troy Brown, Centennial; Aamondae Coleman, Desert Oasis; Jamal Logan, Bonanza; Jake Hutchings, Centennial; Jesse Vogel, Arbor View; Drevin Cannon, Desert Oasis; Isaiah Banks, Centennial

Second Team

Jarrod Burks, Arbor View; Jeremiah Broussard, Cimarron-Memorial; Jacob Heese, Desert Oasis; Davian Jordan, Bonanza; Roy Sparks, Centennial; Keante Huddleston, Cimarron-Memorial

Most Valuable Player–Troy Brown, Centennial

Coach of the Year–Ryan Fretz, Desert Oasis

——

All-Southeast League

First Team

Xavier Jarvis, Green Valley; Jake DesJardins, Coronado; Lamont Traylor, Rancho; Kennedy Koehler, Coronado; Marvin Coleman, Foothill

Second Team

Canyon Lewis, Green Valley; Isaiah Macklin, Green Valley; Bryce Savoy, Coronado; Matthew Tuttle, Green Valley; Trey Hurlburt, Coronado; Jace Roquemore, Foothill; Jeron Bodin, Foothill; Jonny Rolle, Foothill

co-Most Valuable Players–Xavier Jarvis, Green Valley; Jake DesJardins, Coronado

Coach of the Year–Jeff Kaufman, Coronado

——

All-Southwest League

First Team

Zach Collins, Bishop Gorman; Michael Diggins, Durango; Timothy Jeffries, Legacy; Taylor Miller, Palo Verde; Charles O’Bannon, Bishop Gorman; Christian Popoola, Bishop Gorman; Jerell Springer, Shadow Ridge; Demetrius Valdez, Durango

Second Team

Darious Dunson, Legacy; Byron Frohnen, Bishop Gorman; James Fuller, Shadow Ridge; Jason Landman, Durango; Zyare Ruffin, Durango; Chase Ruiz, Durango; Ryan Vogelei, Palo Verde

Most Valuable Player–Zach Collins, Bishop Gorman

Coach of the Year–Deshawn Henry, Durango

——

——

Division I-A Honors

All-State

First Team

Eric Klekas, Elko; Nathan Lutzow, Lowry; Zach Burns, Fernley; Capri Uzan, Desert Pines; Darius Jackson, Clark; Trevon Abdullah, Desert Pines; Keyshaun Webb, Clark.

Second Team

Kyrin Allen, Elko; Jared Taylor, Lowry; Ryan Knudsen, Spring Creek; Harrison Moses-Chakmakis, South Tahoe; Marc Silas, Chaparral; Daryl Adams, Mojave; Maka Ellis, Sierra Vista

Coach of the Year–Chad Beeten, Clark

——

All-Southern Region

First Team

Silas, Chaparral; Webb, Clark; Ellis, Sierra Vista; Abdullah, Desert Pines; Adams, Mojave.

Second Team

Greg Floyd, Desert Pines; Jonathan Spearman, Del Sol; Zach Friel, Faith Lutheran; Richard Nelson, Chaparral; Alahjan Banks, Cheyenne; William Moore, Cheyenne.

co-Most Valuable Players–Capri Uzan, Desert Pines; Darius Jackson, Clark

Coach of the Year–Mike Uzan, Desert Pines

——

All-Sunrise League

First Team

Silas, Chaparral; Abdullah, Desert Pines; Floyd, Desert Pines; Spearman, Del Sol; Nelson, Chaparral; Zach Barnum, Virgin Valley

Second Team

Tyri White, Sunrise Mountain; Jordon Simon, Desert Pines; Samuel Porras, Chaparral; Bo Beagle, Del Sol; Curtis Henderson, Desert Pines; Andrew Memmott, Virgin Valley.

Most Valuable Player–Capri Uzan, Desert Pines

Coach of the Year–Steven Bentz, Chaparral

——

All-Sunset League

First Team

Webb, Clark; Ellis, Sierra Vista; Adams, Mojave; Friel, Faith Lutheran; Banks, Cheyenne; Moore, Cheyenne.

Second Team

Crishawn Thomas, Mojave; Elijah Kothe, Faith Lutheran; Kwan Carter, Western; Antwan Jackson, Clark; Danny Foss, Pahrump; Kavon Williams, Cheyenne.

Most Valuable Player–Darius Jackson, Clark

Coach of the Year–Rudy Johnson, Western

——

——

Division III Honors

All-State

First Team

Tevin Gray, Mountain View; Jake Epstein, Meadows; Quinton Hank, Calvary Chapel; Sam Hammond, Yerington; Will Gattrell, Pershing County; Blake Dorian, Battle Mountain

Second Team

Akeemis Williams, Agassi Prep; Dakota Aiazzi, Yerington; Tanner Quenneville, Incline; Killian Diers, Calvary Chapel; Terrence Brooks, Mountain View; Zadel Elton, West Wendover

Player of the Year–Max Hisatake, Meadows

Coach of the Year–Gary Hannig, Meadows

——

All-Southern League

First Team

Epstein, Meadows; Hank, Calvary Chapel; Gray, Mountain View; Corey Anderson, Laughlin; Williams, Agassi Prep; Diers, Calvary Chapel; Brooks, Mountain View.

Second Team

Tyrell Brooks, Mountain View; Ethan Fridman, Meadows; Trenton Poe-Evans, Needles; Stephan LauShaul, Agassi Prep; Christian Bennett, Mountain View; Asheesh Chopra, Meadows; Cameron Varela, Calvary Chapel.

Player of the Year–Max Hisatake, Meadows

Coach of the Year–Gary Hannig, Meadows

——

——

Division IV Honors

All-Southern League

First Team

D’Quan Porchia, Spring Mountain; Guy Whitley, Spring Mountain; Jake Buchman, Adelson School; Jacob Elharrar, Adelson School; Paul Kelker, Word of Life; Culen Highbe, Pahranagat Valley; Elijah Hoye, Word of Life; Luiz Gonzales, Beaver Dam.

Second Team

Darius Pierre, Spring Mountain; Tyrese Cook, Spring Mountain; Wyatt Robinson, Sandy Valley; Nick Miramontes, Beaver Dam; Payton Brown, Round Mountain; Austin Hayes, Round Mountain; Cody Williams, Pahranagat Valley; Jacob Roemer, Pahranagat Valley.

Most Valuable Player–Trent McCall, Word of Life

Coach of the Year–Percy Lockett, Word of Life

Don't miss the big stories. Like us on Facebook.
THE LATEST