74°F
weather icon Clear

May 7 Sunset Region Last Chance Results

 

Licensed to Las Vegas Sandpipers    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 5/7/2011 01:40 PM
                      Last Chance Sunset 2011 - 5/7/2011                       
                           Last Chance Rise 5-07-11                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Sierra Vista HS  'A'                          3:00.00    2:27.11  
     1) Aguana, Valerie                 2) Lemos, Alicia                  
     3) Nava, Anamey S 18               4) Ortiz, Heather                 
  2 1-2 Desert Oasis High School  'A'                 2:11.44    2:34.25  
     1) Mandernach, Sierra              2) Lavarias, Malyna M 16          
     3) Miranda, Amber                  4) Lee, Bibiann                   
  3 1-3 Cheyenne High School  'A'                     2:31.50    2:37.09  
     1) DiNicola, Taylor                2) Munafo, Daniela                
     3) Larosee, Destinee               4) Godfrey, Alexis                
  4 1-4 Mojave-NC  'A'                                3:01.10    2:54.12  
     1) Darnesha, Russell               2) Dayoung, Kim                   
     3) Jones, Dana                     4) Laosy, Mataza                  
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Cheyenne High School  'A'                     2:02.19    2:07.85  
     1) Anderson, Kyle                  2) Thompson, Dylan                
     3) Thompson, Morgan                4) Stahl, Kody                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Lin, Tzu C            15 CMRN                      NT    2:06.12  
  8 1-2 Dobbert, Rebekah         Drngo-CA             3:02.24    2:44.44  
 14 1-3 Egilmez, Talya           CMRN                 3:06.88   x2:54.87  
 18 1-4 Collins, Alyssa          Drngo-CA             3:15.90   x2:57.62  
 19 1-5 Cavazos, Nikola          DSOS                 3:19.62   x2:59.10  
 20 1-6 Moore, Azilee            Mojv-NC              3:02.90    2:59.78  
 21 1-7 Kelley, Whitney          DSOS                 3:11.28   x3:01.01  
 22 1-8 James, Christina         DSOS                 3:22.84   x3:07.01  
  2 2-1 Garcia, Jessica E     17 CMRN                 2:50.68    2:32.63  
  9 2-2 Li, Jessa                Clark-CA             2:53.85    2:44.97  
 11 2-3 Segura, Alexia           DSOS                 2:57.00    2:49.02  
 13 2-4 Nguyen, Kristal          Clark-CA             2:56.73    2:54.21  
 15 2-5 Aguana, Valerie          Sierra Vista         2:57.66    2:54.90  
 16 2-6 McKillop, Cassandra      Spvhs Swimming       3:01.34   x2:55.58  
 17 2-7 Bragg, Taylor         15 Shadow Ridge-CA      2:59.99    2:57.25  
 -- 2- Lavarias, Malyna M     16 DSOS                 2:53.03         DQ  
  3 3-1 Mandernach, Sierra       DSOS                 2:42.72    2:33.90  
  4 3-2 DiNicola, Taylor         CHYN                 2:46.81    2:38.47  
  5 3-3 Roberto, Ali             Spvhs Swimming       2:44.17    2:39.76  
  6 3-4 Collins, Adrianna        Drngo-CA             2:45.90    2:40.46  
  7 3-5 Wagner, Lauren           Spvhs Swimming       2:46.71    2:41.55  
 10 3-6 Wilson, Charlee       15 Shadow Ridge-CA      2:49.61    2:48.14  
 12 3-7 Crotteau, Haley          Spvhs Swimming       2:48.12   x2:53.30  
 -- 3- Scharar, Megan A       17 PALV                 2:17.98   X2:17.50  
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Haylett, Brice        17 Centennial-CA             NT    2:03.18  
  2 1-2 Finley, Thomas           PALV                      NT    2:13.03  
  3 1-3 Vanderhyde, Douglas   15 CMRN                 3:21.77    2:17.06  
  5 1-4 Kim, Austin              Clark-CA                  NT    2:20.14  
  6 1-5 Schultz, Timothy R    18 CMRN                      NT   x2:21.46  
 16 1-6 Rojas, Yishay            Mojv-NC              3:02.80    3:12.60  
 17 1-7 Pomar, Steve             Clark-CA             2:54.16    3:12.94  
  4 2-1 Santana, Cristian D   17 CMRN                 2:30.50    2:19.67  
  8 2-2 Cavazos, Napaul          DSOS                 2:35.85    2:26.07  
  9 2-3 Hillegass, Louis J    15 Gorman-ST            2:30.90    2:27.13  
 11 2-4 Ricoy, Santiago          Sierra Vista         2:32.14    2:28.68  
 12 2-5 Turner, Jordan C      17 Gorman-ST            2:34.38    2:30.02  
 13 2-6 Smith, Anthony           CHYN                 2:31.37    2:30.59  
 14 2-7 Oyler, Casey          16 Shadow Ridge-CA      2:45.00    2:35.08  
 15 2-8 Lee, Adrian H         15 Sierra Vista         2:36.96    2:36.79  
  7 3-1 Sampson, Jordan          Drngo-CA             2:29.47    2:23.28  
 10 3-2 Chen, Ryan               Spvhs Swimming       2:27.29    2:28.14  
 -- 3- Lin, Chang C           17 CMRN                 1:52.75   X1:57.91  
 -- 3- Goodwin, Paris H       15 Sierra Vista         2:04.75   X2:00.51  
 -- 3- Novikov, Anton G       16 Sierra Vista         1:55.00   X2:07.14  
 -- 3- Bernardino, Charles M  17 CMRN                 2:07.53   X2:08.49  
 -- 3- Gomez, Irving N        16 CMRN                 2:01.46        XDQ  
 -- 3- Patel, Karan R         17 Gorman-ST            2:30.15         DQ  
 

Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Aguilera, Alexa          CMRN                      NT    2:21.41  
  2 1-2 Vieira, Rachelle      17 Centennial-CA             NT    2:47.62  
 11 1-3 Snedeker, Crystal     15 Centennial-CA             NT   x3:15.16  
 13 1-4 Wattles, Emily           PALV                      NT    3:32.25  
 14 1-5 Masquat, Devin           DSOS                 4:09.34   x4:10.60  
  3 2-1 Larosee, Destinee        CHYN                 3:04.90    2:57.85  
  4 2-2 Konopka, Deanna          CMRN                 3:07.28    2:58.59  
  6 2-3 Maynard, Kaitlyn         DSOS                 3:10.87    3:07.65  
  7 2-4 Miranda, Amber           DSOS                 3:22.43    3:08.79  
  8 2-5 Otero, Dominique         DSOS                 3:11.90   x3:09.12  
  9 2-6 Haidl, Meilin            Bonanza-CA           3:07.26    3:09.18  
 10 2-7 Woods, Shaniece       17 Centennial-CA        3:06.21    3:09.47  
 12 2-8 Brooks, Julianna         CMRN                 3:29.00   x3:29.01  
  5 3-1 Turngren, Jessica        PALV                 3:04.40    2:59.53  
 -- 3- Guerrero, Cambridge       CMRN                 2:17.09   X2:17.38  
 -- 3- Fang, Sharon              Clark-CA             2:45.51   X2:42.13  
 -- 3- Van Beuge, Stephanie   16 PALV                 2:45.47   X2:42.50  
 -- 3- Benham, Ava G          15 PALV                 2:49.25   X2:45.02  
 -- 3- McNair, Heather K      14 PALV                 3:03.24   X3:00.69  
 -- 3- Conway, Courtney          Spvhs Swimming       2:45.00   X3:10.06  
 -- 3- Miramontes, Jamie M    15 PALV                 3:00.43        XDQ  
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Smillie, Daniel R     16 CMRN                      NT    2:35.94  
  4 1-2 Difalco, Angelo          Bonanza-CA           3:01.29    2:55.65  
  5 1-3 Gupta, Sanchay        17 MDWS                      NT    3:04.12  
  6 1-4 Furtado, Gary K       16 CMRN                      NT   x3:05.62  
  7 1-5 Palmer, Anthony M     14 CMRN                 3:09.09   x3:07.72  
 -- 1- Kim, Austin               Clark-CA                  NT         DQ  
 -- 1- Mastny, Justin         18 Centennial-CA             NT         DQ  
  2 2-1 Bennett, Dixon J      17 CMRN                 2:55.35    2:46.06  
  3 2-2 Dresch, Christian A   16 CMRN                 2:56.72   x2:50.22  
 -- 2- Hasberry, Evan M       15 DSOS                 2:30.12   X2:29.37  
 -- 2- Gottschalk, Tyler R    15 Sierra Vista         2:31.90   X2:30.84  
 -- 2- Silveroli, Kyle           DSOS                 2:37.56   X2:33.39  
 -- 2- Doble, Ryan               PALV                 2:43.50   X2:38.75  
 -- 2- Powell, Nicklaus          DSOS                 2:46.91   X2:42.22  
 -- 2- Rubio, Fernando        16 CMRN                 2:57.74         DQ  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 1-1 Sasler, Kimberly      14 Clark-CA                  NT      29.12  
 10 1-2 Byrne, Donna             Bonanza-CA             30.63      30.80  
 11 1-3 Een, Alayna              Bonanza-CA                NT      30.81  
 12 1-4 Lopez, Nadine            Clark-CA                  NT     x30.96  
 14 1-5 DiNicola, Taylor         CHYN                      NT      31.44  
 36 1-6 Guerra, Theresa          PALV                      NT     x34.76  
 -- 1- Albrizio, Anja         17 Centennial-CA             NT         DQ  
  3 2-1 Davis, Emma           14 Clark-CA                  NT      29.47  
  7 2-2 Vieira, Rachelle      17 Centennial-CA             NT      30.31  
 21 2-3 Larosee, Destinee        CHYN                      NT      32.53  
 24 2-4 Gerdon, Kelsey        16 Centennial-CA             NT     x32.85  
 25 2-5 Hashimoto, Raelin        Bonanza-CA                NT     x33.34  
 31 2-6 Fehrm, Hedda          17 Centennial-CA             NT     x34.15  
 34 2-7 Sanders, Shaleah      18 Centennial-CA             NT     x34.62  
 55 2-8 Alfaro, Jasmin           PALV                      NT     x48.09  
 40 3-1 Kuo, Alice               Clark-CA                  NT     x36.14  
 46 3-2 Symons, Kim              Drngo-CA               43.81     x39.13  
 48 3-3 Munns, Alexis            DSOS                   41.49      39.38  
 51 3-4 Blount, Mariah           DSOS                   42.09     x41.91  
 52 3-5 Cervantes-Silva, Kay     DSOS                   44.78     x42.12  
 53 3-6 Ostorga, Perla           Mojv-NC                40.10     x45.84  
 54 3-7 Dixit, Shivani D      15 MDWS                   44.50      46.47  
 56 3-8 Barcase, Jonalyn      16 CHYN                   57.02     x55.40  
 33 4-1 Licata, Raquel           PALV                   37.78     x34.38  
 41 4-2 Eric, Natasa             Spvhs Swimming         37.25     x36.66  
 42 4-3 Ramo, Sarah              Drngo-CA               37.46     x37.28  
 44 4-4 Villalobos, Elizabet     Drngo-CA               38.16     x38.12  
 45 4-5 Laosy, Mataza            Mojv-NC                38.70     x38.90  
 47 4-6 Lopez, Melissa           Clark-CA               39.50     x39.19  
 49 4-7 Roque, Maliyah           DSOS                   39.95      39.62  
 50 4-8 Darnesha, Russell        Mojv-NC                38.90     x40.78  
 27 5-1 Lee, Isabella         15 MDWS                   33.60      33.62  
 29 5-2 Ence, Bridget            PALV                   35.32     x33.90  
 30 5-3 Crotteau, Haley          Spvhs Swimming         33.85     x33.94  
 32 5-4 Davoren, Jordan          Bonanza-CA             33.93     x34.16  
 38 5-5 Pierce, Savannah         Mojv-NC                35.20      35.37  
 39 5-6 Melton, Shilo            Drngo-CA               36.53      35.68  
 42 5-7 Foster, Kumari        16 Centennial-CA          35.60     x37.28  
 -- 5- Pedri, Jillian         17 Gorman-ST              35.12         DQ  
 17 6-1 Memmott, Kylee        16 Centennial-CA          33.57     x31.72  
 18 6-2 Montenegro, Victoria     Bonanza-CA             31.94     x32.04  
 20 6-3 Roberto, Ali             Spvhs Swimming         33.53      32.50  
 22 6-4 Smith, Alyssa            PALV                   33.38     x32.62  
 23 6-5 Peters, Shawnna          Clark-CA               33.24     x32.80  
 28 6-6 Ratliff, Alexa R      16 PALV                   32.36     x33.71  
 34 6-7 Kasel, Lauren            PALV                   33.06     x34.62  
 37 6-8 Jones, Dana              Mojv-NC                33.40      35.28  
  4 7-1 Quackenbush, Adeline     CMRN                   30.85      29.84  
  6 7-2 Faulk, Katelyn           Spvhs Swimming         31.25      30.25  
  8 7-3 Badger, Megan         16 Centennial-CA          31.21      30.38  
 13 7-4 Crew, Lauren A        17 PALV                   31.64     x31.05  
 15 7-5 Ortiz, Heather           Sierra Vista           31.77      31.47  
 16 7-6 Benham, Aubrey A      16 PALV                   31.87     x31.68  
 19 7-7 Poe, Marrisa K        14 Gorman-ST              31.53      32.21  
 26 7-8 Lanza, Kelsey            Drngo-CA               31.74      33.46  
  1 8-1 Rafie, Xan            16 PALV                   27.90      27.53  
  5 8-2 Lawrence, Sophie J    15 PALV                   30.65      30.13  
  9 8-3 Garcia, Jessica E     17 CMRN                   30.69      30.78  
 -- 8- Price, Taylor             Sierra Vista           28.41     X28.50  
 -- 8- Utchel, Emmie M        15 PALV                   28.50     X28.60  
 -- 8- Taylor, Paige             PALV                   28.68     X28.73  
 -- 8- Respicio, Crystal      15 PALV                   29.68     X30.31  
 -- 8- Coop, Danielle P       16 PALV                   30.16     X31.09  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  4 1-1 Luong, Cullen         18 Clark-CA                  NT      26.50  
  6 1-2 Smillie, Daniel R     16 CMRN                      NT      26.91  
 23 1-3 Klingler, Grant          PALV                      NT     x29.69  
 29 1-4 Furtado, Gary K       16 CMRN                      NT     x32.66  
  1 2-1 Thompson, Dylan          CHYN                      NT      25.06  
  3 2-2 Owen, Gavin T         17 Bonanza-CA                NT      25.94  
 12 2-3 Anderson, Kyle           CHYN                      NT     x27.91  
 14 2-4 Dresch, Christian A   16 CMRN                      NT      28.13  
 15 2-5 Lopez, Kevin          17 Clark-CA                  NT      28.31  
 28 2-6 Bass, Naz             17 Centennial-CA             NT     x32.53  
 31 2-7 Truong, Sean             Clark-CA                  NT     x33.94  
 33 2-8 Corpuz, Jason            PALV                      NT     x35.74  
  5 3-1 Thompson, Morgan         CHYN                      NT      26.58  
 26 3-2 Kang, Jae                PALV                   33.53     x30.75  
 27 3-3 Rodriguez, Kevin         CHYN                   37.44     x32.40  
 30 3-4 Patrick, Ross            Mojv-NC                35.20      33.50  
 32 3-5 Gonzalez, Joey        16 Centennial-CA          36.40     x34.94  
 34 3-6 Mason, William           PALV                   35.19     x36.31  
 35 3-7 Mleynek, Michael         Mojv-NC                40.00      40.44  
 -- 3- Schrecengost, Jimmy       PALV                   41.25         DQ  
  2 4-1 Sullivan, Lukas          Spvhs Swimming         30.15      25.58  
 20 4-2 Sampson, Jordan          Drngo-CA               29.72      28.96  
 21 4-3 Oyler, Casey          16 Shadow Ridge-CA        29.38      29.13  
 22 4-4 Oldenberg, Adonis T      Bonanza-CA             29.72      29.54  
 24 4-5 Cheung, Tingfung         DSOS                   29.94      29.72  
 25 4-6 Mack, Dalton          17 Centennial-CA          30.00      29.90  
 -- 4- Diaz, Christopher         Clark-CA               29.40         DQ  
 -- 4- Gilbertson, Matthew L  17 Gorman-ST              29.44         DQ  
  8 5-1 Martin, Jake             Legacy-CA              27.47      27.09  
  9 5-2 Landram, Vincent         Sierra Vista           27.58      27.10  
 11 5-3 Smith, Anthony           CHYN                   27.90     x27.31  
 13 5-4 Machel, Austin           PALV                   28.64      27.99  
 16 5-5 Serbeniuk, Chris      17 Centennial-CA          28.56      28.36  
 17 5-6 Daly, Nathan             Spvhs Swimming         28.90      28.58  
 18 5-7 Chen, Ryan               Spvhs Swimming         27.75     x28.88  
 19 5-8 Ruiz, Keziah             CHYN                   28.56     x28.93  
  7 6-1 Woodward, Dion M      17 PALV                   27.43      27.08  
 10 6-2 Lee, Anthony             DSOS                   27.38      27.13  
 -- 6- Cunningham, Thomas R   17 PALV                   24.38     X24.93  
 -- 6- Flangas, Andrew           PALV                   26.41     X25.10  
 -- 6- Costello, Jack            PALV                   25.76     X25.78  
 -- 6- Guingon, Marc          18 Centennial-CA          26.02     X25.92  
 -- 6- McEntire, Timmy           PALV                   25.07     X26.97  
 -- 6- Stahl, Kody               CHYN                   26.06     X27.01  
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ebia, Crecenciana C   16 CMRN                      NT     377.90  
  2 1-2 Chabin, Melanie          Bonanza-CA                NT     355.20  
  3 1-3 Wong, Aileen             Bonanza-CA                NT     285.20  
  4 1-4 Arnold, Payton           PALV                      NT     208.10  
  5 1-5 Murillo, Melisa          CMRN                      NT     151.00  
  6 1-6 McAlinden, Lauren        CMRN                      NT    x137.45  
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving

===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Rios, Dalton             PALV                      NT     360.90  
  2 1-2 Sanchez, Sergio          Spvhs Swimming            NT     175.05  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 1-1 Quackenbush, Adeline     CMRN                 1:36.21    1:29.14  
  3 1-2 Collins, Adrianna        Drngo-CA             1:33.56    1:30.25  
  4 1-3 Ence, Bridget            PALV                 1:34.78    1:30.47  
  5 1-4 Rudnick, Gabby        16 Centennial-CA        1:35.34    1:34.53  
  7 1-5 Bailin, Kimberly         DSOS                 1:35.56    1:35.09  
  8 1-6 Williams, Kendra         Drngo-CA             1:36.68    1:36.06  
  1 2-1 Graham, Tahni         16 Shadow Ridge-CA      1:32.37    1:27.10  
  6 2-2 Mandernach, Sierra       DSOS                 1:33.47    1:35.08  
 -- 2- Scharar, Megan A       17 PALV                 1:12.69   X1:10.53  
 -- 2- Giardina, Hannah L     16 PALV                 1:19.65   X1:18.62  
 -- 2- Galaviz, Brianna K     17 CMRN                 1:24.26   X1:25.10  
 -- 2- Mohle, Melanie         16 PALV                 1:29.31   X1:28.34  
 -- 2- McNair, Heather K      14 PALV                 1:26.55   X1:29.37  
 -- 2- Reed, Cassia              PALV                 1:21.37        XDQ  
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Tanaka, Luke             Clark-CA                  NT    1:06.88  
  2 1-2 Gomez, Michael           Clark-CA             1:33.94    1:22.66  
 -- 1- Romero, Arturo         18 CMRN                      NT         DQ  
 -- 2- Buff, Brent            16 Shadow Ridge-CA        58.50   X1:00.12  
 -- 2- Prestwich, McKay K     18 CMRN                   57.96   X1:04.37  
 -- 2- Thompson, Morgan          CHYN                 1:10.26   X1:08.66  
 -- 2- Landram, Vincent          Sierra Vista         1:20.00   X1:10.96  
 -- 2- Ruckman, Andrei           DSOS                 1:23.01   X1:12.30  
 -- 2- Rogers, Evan T         15 PALV                 1:11.70        XDQ  
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 10 1-1 Brackett, Brooke      15 Centennial-CA             NT    1:12.30  
 12 1-2 Montenegro, Victoria     Bonanza-CA                NT   x1:13.09  
 18 1-3 Nguyen, Kristal          Clark-CA                  NT    1:18.20  
 22 1-4 Guerra, Theresa          PALV                      NT    1:21.58  
 36 1-5 Alfaro, Jasmin           PALV                      NT   x1:45.72  
 -- 1- Snedeker, Crystal      15 Centennial-CA             NT         DQ  
 -- 1- Jones, Olivia          16 MDWS                      NT         DQ  
 26 2-1 Kasel, Lauren            PALV                      NT   x1:23.84  
 30 2-2 Ramo, Sarah              Drngo-CA             1:30.49   x1:28.57  
 31 2-3 Josephson, Karla         Bonanza-CA           1:33.16   x1:30.96  
 32 2-4 Roque, Maliyah           DSOS                 1:32.76   x1:31.40  
 33 2-5 Lopez, Melissa           Clark-CA             1:29.49   x1:32.38  
 34 2-6 Symons, Kim              Drngo-CA             1:34.22   x1:33.55  
 35 2-7 Lemiesz, Crystal         DSOS                 1:37.50   x1:42.68  
 37 2-8 Barcase, Jonalyn      16 CHYN                 2:11.05    2:09.75  
 17 3-1 Jones, Dana              Mojv-NC              1:24.20    1:17.84  
 19 3-2 Kaichi-Ornellas, Tat  16 CMRN                 1:20.85    1:18.40  
 23 3-3 Godfrey, Alexis          CHYN                 1:22.05    1:22.44  
 24 3-4 Collins, Alyssa          Drngo-CA             1:27.41    1:22.50  
 25 3-5 Melton, Shilo            Drngo-CA             1:24.44   x1:22.62  
 27 3-6 Laosy, Mataza            Mojv-NC              1:25.80    1:24.10  
 28 3-7 Foster, Kumari        16 Centennial-CA        1:24.07   x1:25.00  
 29 3-8 Eric, Natasa             Spvhs Swimming       1:23.22   x1:27.54  
  5 4-1 Een, Alayna              Bonanza-CA           1:15.41    1:10.01  
  8 4-2 Benham, Aubrey A      16 PALV                 1:13.58    1:11.31  
  9 4-3 Lee, Bibiann             DSOS                 1:14.86   x1:11.71  
 13 4-4 Wagner, Lauren           Spvhs Swimming       1:13.89    1:13.16  
 15 4-5 Poe, Marrisa K        14 Gorman-ST            1:12.87    1:14.35  
 16 4-6 Hope, Jacey              Spvhs Swimming       1:15.54   x1:16.24  
 20 4-7 Davoren, Jordan          Bonanza-CA           1:15.87   x1:18.65  
 21 4-8 Keller, Alexis        17 Centennial-CA        1:19.30   x1:20.87  
  1 5-1 Faulk, Katelyn           Spvhs Swimming       1:10.10    1:07.09  
  2 5-2 Lopez, Nadine            Clark-CA             1:11.28    1:08.05  
  3 5-3 Woods, Shaniece       17 Centennial-CA        1:09.51    1:09.53  
  4 5-4 Otero, Dominique         DSOS                 1:10.59    1:09.72  
  6 5-5 Maynard, Kaitlyn         DSOS                 1:10.91    1:10.06  
  7 5-6 Smith, Kiya              Bonanza-CA           1:11.22    1:10.31  
 11 5-7 Lanza, Kelsey            Drngo-CA             1:12.35    1:12.58  
 14 5-8 Hashimoto, Raelin        Bonanza-CA           1:11.74   x1:14.01  
 -- 6- Rafie, Xan             16 PALV                   59.67     X59.03  
 -- 6- Nava, Anamey S         18 Sierra Vista         1:00.90     X59.93  
 -- 6- Phillips, Nicole E     18 Sierra Vista         1:01.18   X1:01.34  
 -- 6- Utchel, Emmie M        15 PALV                 1:02.25   X1:04.00  
 -- 6- Price, Taylor             Sierra Vista         1:06.14   X1:05.44  
 -- 6- Respicio, Crystal      15 PALV                 1:05.68   X1:06.12  
 -- 6- Taylor, Paige             PALV                 1:07.64   X1:07.01  
 -- 6- Coop, Danielle P       16 PALV                 1:06.94   X1:09.67  
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 1-1 McEntire, Timmy          PALV                      NT      58.73  
  3 1-2 Bennett, Dixon J      17 CMRN                      NT    1:00.50  
  5 1-3 Luong, Cullen         18 Clark-CA                  NT    1:00.93  
  9 1-4 McGinnis, Austin         Bonanza-CA                NT    1:03.01  
 12 1-5 Lopez, Kevin          17 Clark-CA                  NT    1:05.38  
  6 2-1 Flangas, Andrew          PALV                      NT    1:01.53  
 16 2-2 Oldenberg, Adonis T      Bonanza-CA           1:12.34    1:08.50  
 17 2-3 Dominguez, Leonardo      Clark-CA             1:16.26   x1:12.92  
 18 2-4 Bass, Naz             17 Centennial-CA        1:13.93   x1:13.09  
 19 2-5 Khim, Rithy              Clark-CA             1:17.16   x1:13.87  
 20 2-6 Rodriguez, Kevin         CHYN                 1:15.41    1:16.84  
 21 2-7 Martinez, Jesus          CHYN                 1:29.10    1:20.80  
 -- 2- Schrecengost, Jimmy       PALV                 1:39.90         DQ  
  1 3-1 Sullivan, Lukas          Spvhs Swimming       1:03.14      56.66  
  4 3-2 Vinson, Alquelio         Drngo-CA             1:04.96    1:00.59  
  7 3-3 Delph, Jeremiah          PALV                 1:03.44   x1:02.68  
 11 3-4 Gottschalk, Tyler R   15 Sierra Vista         1:03.32    1:04.19  
 13 3-5 Machel, Austin           PALV                 1:05.25   x1:05.50  
 14 3-6 Mack, Dalton          17 Centennial-CA        1:07.64    1:06.13  
 15 3-7 Topper, Michael          Legacy-CA            1:05.20    1:06.87  
 -- 3- Diaz, Christopher         Clark-CA             1:09.16         DQ  
  8 4-1 Cox, Jordan              Spvhs Swimming       1:02.40    1:02.73  
 10 4-2 Serbeniuk, Chris      17 Centennial-CA        1:02.39    1:03.21  
 -- 4- Cunningham, Thomas R   17 PALV                   57.18     X56.25  
 -- 4- Finley, Thomas            PALV                 1:00.01     X57.14  
 -- 4- Philllips, Austin R    15 PALV                   59.78     X58.49  
 -- 4- Stahl, Kody               CHYN                 1:00.96   X1:03.23  
 -- 4- Woodward, Dion M       17 PALV                 1:02.09   X1:03.47  
 -- 4- Doblado, Augustine B   17 Gorman-ST            1:03.10         DQ  
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  6 1-1 Ruesch, Scarlett      14 Shadow Ridge-CA      8:02.22    7:58.42  
  7 1-2 Cavazos, Nikola          DSOS                 8:04.21    8:05.81  
  8 1-3 McKillop, Cassandra      Spvhs Swimming       8:27.43    8:12.41  
  9 1-4 Bragg, Taylor         15 Shadow Ridge-CA      8:43.78    8:16.68  
 10 1-5 Bailin, Kimberly         DSOS                 8:19.57   x8:17.30  
  1 2-1 Miranda, Amber           DSOS                 7:31.27    7:27.43  
  2 2-2 Dobbert, Rebekah         Drngo-CA             7:36.15    7:32.85  
  3 2-3 Fish, Christa            CMRN                 7:42.05    7:34.62  
  4 2-4 Mack, Eyleen             Bonanza-CA           7:37.78    7:35.81  
  5 2-5 Li, Jessa                Clark-CA             7:59.77    7:38.57  
 -- 2- Benham, Ava G          15 PALV                 6:53.92   X6:42.44  
 -- 2- Vogel, Paige A         14 PALV                 7:03.63   X6:53.60  
 -- 2- Castellano, Stephanie  17 PALV                 6:57.10   X7:04.79  
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Bernardino, Charles   17 CMRN                      NT    6:01.17  
  2 1-2 Hughes, Branden       16 Clark-CA                  NT    6:21.75  
  3 1-3 Tanaka, Luke             Clark-CA                  NT    6:33.02  
  4 1-4 Cavazos, Napaul          DSOS                 7:22.72    6:47.69  
  9 1-5 Palmer, Anthony M     14 CMRN                      NT    7:03.49  
 11 1-6 Sanchez, Luis            Bonanza-CA           7:21.81    7:17.28  
 12 1-7 Difalco, Angelo          Bonanza-CA           7:38.85    7:30.44  
  5 2-1 Anderson, Kyle           CHYN                 6:53.97    6:48.70  
  6 2-2 Ricoy, Santiago          Sierra Vista         6:56.90    6:49.22  
  7 2-3 Daly, Nathan             Spvhs Swimming       6:54.80    6:53.22  
  8 2-4 Powell, Nicklaus         DSOS                 7:15.25    6:56.97  
 10 2-5 Atkinson, Kyler          Legacy-CA            7:18.73    7:07.84  
 13 2-6 Ruiz, Keziah             CHYN                 7:05.31    7:34.56  
 -- 2- Lin, Chang C           17 CMRN                 5:14.12   X5:22.40  
 -- 2- Goodwin, Paris H       15 Sierra Vista         5:37.72   X5:26.04  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Cheyenne High School  'A'                     2:14.42    2:17.56  
     1) Larosee, Destinee               2) Munafo, Daniela                
     3) Godfrey, Alexis                 4) DiNicola, Taylor               
  2 1-2 Mojave-NC  'A'                                2:31.70    2:28.37  
     1) Darnesha, Russell               2) Dayoung, Kim                   
     3) Jones, Dana                     4) Laosy, Mataza                  
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Desert Oasis High School  'A'                 1:46.34    1:50.44  
     1) Silveroli, Kyle                 2) Lee, Anthony                   
     3) Ruckman, Andrei                 4) Powell, Nicklaus               
  2 1-2 Cheyenne High School  'A'                     1:43.10    1:52.00  
     1) Anderson, Kyle                  2) Thompson, Dylan                
     3) Thompson, Morgan                4) Stahl, Kody                    
  3 1-3 Sierra Vista HS  'A'                          2:00.00    1:57.50  
     1) Ricoy, Santiago                 2) Lee, Adrian H 15               
     3) Goodwin, Paris H 15             4) Gottschalk, Tyler R 15         
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Sasler, Kimberly      14 Clark-CA                  NT    1:14.78  
 12 1-2 Mohle, Melanie        16 PALV                      NT    1:29.06  
 18 1-3 Keller, Alexis        17 Centennial-CA             NT   x1:38.72  
  2 2-1 Davis, Emma           14 Clark-CA                  NT    1:18.14  
 16 2-2 James, Christina         DSOS                 1:40.73    1:34.50  
 17 2-3 Kelley, Whitney          DSOS                 1:38.27   x1:37.82  
 19 2-4 Lee, Isabella         15 MDWS                 1:38.02    1:41.63  
 20 2-5 Blount, Mariah           DSOS                 2:00.38   x1:50.28  
 21 2-6 Munns, Alexis            DSOS                 2:22.62   x2:00.28  
 22 2-7 Lemiesz, Crystal         DSOS                 2:27.00   x2:01.01  
 -- 2- Pedri, Jillian         17 Gorman-ST            1:45.33         DQ  
  5 3-1 Ortiz, Heather           Sierra Vista         1:36.68    1:24.62  
  7 3-2 Gerdon, Kelsey        16 Centennial-CA        1:29.47    1:27.62  
 10 3-3 Kaichi-Ornellas, Tat  16 CMRN                 1:33.69    1:28.61  
 11 3-4 Aguana, Valerie          Sierra Vista         1:29.88    1:28.72  
 14 3-5 Villalobos, Elizabet     Drngo-CA             1:34.69    1:31.64  
 15 3-6 Peters, Shawnna          Clark-CA             1:29.33   x1:33.91  
 -- 3- Hope, Jacey               Spvhs Swimming       1:35.73         DQ  
 -- 3- Fish, Christa             CMRN                 1:35.21         DQ  
  3 4-1 Jones, Olivia         16 MDWS                 1:28.05    1:21.84  
  4 4-2 Hulsey, Hollie           DSOS                 1:27.98    1:23.27  
  6 4-3 Haidl, Meilin            Bonanza-CA           1:29.33    1:26.96  
  8 4-4 Egilmez, Talya           CMRN                 1:28.75    1:27.89  
  9 4-5 Rudnick, Gabby        16 Centennial-CA        1:27.58    1:28.47  
 13 4-6 Memmott, Kylee        16 Centennial-CA        1:28.08   x1:30.95  
 -- 4- Ratliff, Alexa R       16 PALV                 1:24.39   X1:25.03  
 -- 4- Smith, Alyssa             PALV                 1:25.91   X1:27.47  
 -- 5- Guerrero, Cambridge       CMRN                 1:07.11   X1:04.62  
 -- 5- Phillips, Nicole E     18 Sierra Vista         1:09.05   X1:10.47  
 -- 5- Galaviz, Brianna K     17 CMRN                 1:16.84   X1:14.49  
 -- 5- Van Beuge, Stephanie   16 PALV                 1:16.20   X1:15.14  
 -- 5- Fang, Sharon              Clark-CA             1:17.08   X1:15.25  
 -- 5- Crew, Lauren A         17 PALV                 1:22.70   X1:20.74  
 -- 5- Castellano, Stephanie  17 PALV                 1:15.14   X1:22.30  
 -- 5- Lawrence, Sophie J     15 PALV                 1:21.87   X1:23.56  
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gomez, Irving N       16 CMRN                      NT    1:11.01  
  6 1-2 Mastny, Justin        18 Centennial-CA        1:24.27    1:21.19  
  7 1-3 Jiang, Steven            Clark-CA                  NT    1:23.02  
  9 1-4 Cheung, Tingfung         DSOS                 1:49.27    1:39.92  
 10 1-5 Martinez, Jesus          CHYN                 2:05.09    1:55.25  
 -- 1- Vanderhyde, Douglas J  15 CMRN                      NT         DQ  
 -- 1- Romero, Arturo         18 CMRN                      NT         DQ  
  2 2-1 Turner, Jordan C      17 Gorman-ST            1:23.84    1:17.06  
  3 2-2 Rubio, Fernando       16 CMRN                 1:21.22    1:19.13  
  4 2-3 Topper, Michael          Legacy-CA            1:23.08    1:19.54  
  5 2-4 Buono, Steven         14 Shadow Ridge-CA      1:21.64    1:19.65  
  8 2-5 Cox, Jordan              Spvhs Swimming       1:23.39    1:28.53  
 -- 2- Philllips, Austin R    15 PALV                 1:09.85   X1:09.28  
 -- 2- Doble, Ryan               PALV                 1:15.04   X1:15.62  
 -- 2- Klingler, Grant           PALV                 1:20.29   X1:19.00  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Aguilera, Alexa          CMRN                      NT    1:15.81  
  2 1-2 Lin, Tzu C            15 CMRN                      NT    1:16.50  
 19 1-3 Masquat, Devin           DSOS                 1:45.33   x1:45.87  
 21 1-4 Todd, Victoria           Bonanza-CA           1:51.03    1:50.68  
 22 1-5 Magness, Alissa          Clark-CA             1:48.39   x1:51.50  
 23 1-6 Cervantes-Silva, Kay     DSOS                 1:53.01   x1:54.28  
 -- 1- Sanders, Shaleah       18 Centennial-CA             NT         DQ  
 -- 1- Godfrey, Alexis           CHYN                      NT         DQ  
 10 2-1 Lee, Bibiann             DSOS                 1:44.18    1:34.25  
 13 2-2 Segura, Alexia           DSOS                 1:36.93   x1:37.59  
 14 2-3 Moore, Azilee            Mojv-NC              1:38.40    1:37.72  
 17 2-4 Wattles, Emily           PALV                 1:43.41   x1:39.00  
 18 2-5 Fehrm, Hedda          17 Centennial-CA        1:37.24    1:41.13  
 20 2-6 Albrizio, Anja        17 Centennial-CA        1:41.74   x1:46.65  
 24 2-7 Williams, Kendra         Drngo-CA             1:45.00    2:04.21  
 -- 2- Badger, Megan          16 Centennial-CA        1:38.44         DQ  
  6 3-1 Vogel, Paige A        14 PALV                 1:33.38    1:31.25  
  8 3-2 Licata, Raquel           PALV                 1:35.16   x1:33.54  
  9 3-3 Lemos, Alicia            Sierra Vista         1:33.28    1:34.15  
 11 3-4 Lavarias, Malyna M    16 DSOS                 1:33.18    1:34.34  
 12 3-5 Sullivan, Marlena        Clark-CA             1:36.80    1:36.01  
 15 3-6 Pulido, Nicole        17 Shadow Ridge-CA      1:35.65    1:37.94  
 16 3-7 Brackett, Brooke      15 Centennial-CA        1:36.00    1:38.62  
 -- 3- Konopka, Deanna           CMRN                 1:35.75         DQ  
  3 4-1 Lee, Jennifer            Clark-CA             1:30.24    1:29.87  
  4 4-2 Brooks, Julianna         CMRN                 1:30.46   x1:29.94  
  5 4-3 Conway, Courtney         Spvhs Swimming       1:30.24    1:30.90  
  7 4-4 Miramontes, Jamie M   15 PALV                 1:32.22    1:31.72  
 -- 4- Lubsey, Allison           DSOS                 1:26.87   X1:23.05  
 -- 4- Turngren, Jessica         PALV                 1:26.96   X1:26.35  
 -- 4- Giardina, Hannah L     16 PALV                 1:27.43   X1:27.44  
 -- 4- Reed, Cassia              PALV                 1:27.98   X1:28.65  
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke

===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 1-1 Haylett, Brice        17 Centennial-CA             NT    1:19.19  
 11 1-2 Hughes, Branden       16 Clark-CA                  NT    1:27.63  
 12 1-3 Santana, Cristian D   17 CMRN                      NT    1:28.28  
 15 1-4 Gonzalez, Joey        16 Centennial-CA             NT    1:42.00  
  1 2-1 Owen, Gavin T         17 Bonanza-CA                NT    1:18.44  
  8 2-2 McGinnis, Austin         Bonanza-CA                NT    1:24.71  
 10 2-3 Gomez, Michael           Clark-CA                  NT    1:26.84  
 14 2-4 Dominguez, Leonardo      Clark-CA                  NT   x1:35.90  
 -- 2- Guingon, Marc          18 Centennial-CA             NT         DQ  
 -- 2- Pomar, Steve              Clark-CA                  NT         DQ  
 -- 2- Corpuz, Jason             PALV                      NT         DQ  
 -- 2- Mason, William            PALV                      NT         DQ  
  5 3-1 Brown, Dayne             DSOS                 1:26.81    1:22.78  
  6 3-2 Lee, Adrian H         15 Sierra Vista         1:25.65    1:23.81  
  7 3-3 Buono, Steven         14 Shadow Ridge-CA      1:30.00    1:24.03  
  9 3-4 Vinson, Alquelio         Drngo-CA             1:33.54    1:25.08  
 13 3-5 Khim, Rithy              Clark-CA             1:37.69   x1:32.25  
 -- 3- Kang, Jae                 PALV                 1:28.72         DQ  
 -- 3- Jensen, Lorenzo           Legacy-CA            1:25.94         DQ  
  3 4-1 Brents, Kyle             Legacy-CA            1:25.35    1:22.31  
  4 4-2 Schultz, Timothy R    18 CMRN                 1:25.00    1:22.37  
 -- 4- Buff, Brent            16 Shadow Ridge-CA      1:08.75   X1:08.50  
 -- 4- Thompson, Dylan           CHYN                 1:11.97   X1:12.34  
 -- 4- Costello, Jack            PALV                 1:15.86   X1:15.46  
 -- 4- Novikov, Anton G       16 Sierra Vista         1:08.00   X1:17.79  
 -- 4- Delph, Jeremiah           PALV                 1:19.87   X1:20.41  
 -- 4- Rogers, Evan T         15 PALV                 1:15.78        XDQ  
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Desert Oasis High School  'A'                 5:45.00    5:11.50  
     1) Segura, Alexia                  2) Blount, Mariah                 
     3) Reiplinger, Allison F 17        4) Cavazos, Nikola                
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Desert Oasis High School  'A'                 4:02.70    4:02.76  
     1) Lee, Anthony                    2) Hasberry, Evan M 15            
     3) Brown, Dayne                    4) Silveroli, Kyle                

 

Don't miss the big stories. Like us on Facebook.
THE LATEST
All-state teams to be announced in June

All-state teams in all eight spring sports will be released one per day, beginning on June 6 with boys golf.

Southern Region: Boulder City sweeps region titles

Aimee Garcia and Rose Pouch each won two individual events Thursday at UNLV to help Boulder City’s girls capture their seventh straight Class 3A Southern Region title.

Boys Swimming best times for March 16

Here’s a look at Saturday’s best times in boys swimming, based on reports from coaches: