90°F
weather icon Mostly Cloudy

2016 Girls Volleyball Honors

Class 4A

All-Sunrise Region

First Team

Sydney Berenyi, Silverado; Whitley Brow, Foothill; Rachel Klopfer, Green Valley; Anya Olsen, Green Valley; Abigail Olsen, Green Valley; Alexandra Farnsworth, Liberty; MacKenzie Carter, Silverado; Tehani Faitau, Silverado; Karime Raygoza, Rancho

Second Team

Kiara Richardson, Basic; Zoe Lier, Coronado; Madison Karcich, Coronado; Illiana Ortega, Foothill; Riana Blount, Foothill; Kiley McCall, Foothill; Emily Flowers, Green Valley; Maya Hill, Green Valley; Mariah Morris, Silverado

Player of the Year–Sydney Berenyi, Silverado

Coach of the Year–Erin Hill, Green Valley

— —

All-Sunset Region

First Team

Whittnee Nihipali, Shadow Ridge; Abbey Archambault, Bishop Gorman; Alysia Nielson, Bishop Gorman; Hanna Karl, Bishop Gorman; Sydney Lobato, Bishop Gorman; Tommi Stockham, Bishop Gorman; Autumn Spendlove, Shadow Ridge; Natalie Nihipali, Shadow Ridge; Stacey Hone, Shadow Ridge

Second Team

Kylie Gibson, Bishop Gorman; Hailey Kraft, Durango; Makenzi Abelman, Durango; Logan Van Reken, Faith Lutheran; Liz Tuls, Faith Lutheran; Carli Tanner, Palo Verde; Arien Fafard, Palo Verde; Braedyn Peters, Shadow Ridge; Kizzy Rodriguez, Shadow Ridge

Player of the Year–Whittnee Nihipali, Shadow Ridge

Coach of the Year–Ed Van Meetren, Bishop Gorman

— —

All-Northeast League

First Team

Anna Dobbins, Las Vegas; Kiana Parkes, Eldorado; Mia Suzuki, Rancho; Renice Sueno, Las Vegas; Samantha Pochop, Rancho; Adriana Rios, Las Vegas; Leiana Nacapuy, Rancho; Victoria Barney, Las Vegas; K. Raygoza, Rancho

Second Team

Jessica Perez, Valley; Taylor Ewing, Rancho; Hannah Law, Rancho; Alexandra Roberson, Las Vegas; Sabrina Saldate, Las Vegas; Dayana Raygoza, Rancho; Serica Valentine, Rancho; Samantha Voogd, Eldorado

Player of the Year–Karime Raygoza, Rancho

Coach of the Year–Allegra Derzon, Rancho

— —

All-Southeast League

First Team

Berenyi, Silverado; Carter, Silverado; Klopfer, Green Valley; Faitau, Silverado; An. Olsen, Green Valley; Lier, Coronado; Ab. Olsen, Green Valley; Farnsworth, Liberty; Brow, Foothill

Second Team

McCall, Foothill; Richardson, Basic; Azure Werner, Basic; Ortega, Foothill; Karcich, Coronado; Flowers, Green Valley; Blount, Foothill; Hill, Green Valley; Morris, Silverado

Player of the Year–Sydney Berenyi, Silverado

Coach of the Year–Erin Hill, Green Valley

— —

All-Northwest League

First Team

W. Nihipali, Shadow Ridge; Fafard, Palo Verde; Van Reken, Faith Lutheran; Tuls, Faith Lutheran; Hone, Shadow Ridge; Tanner, Palo Verde; Alyson Jeeves, Arbor View; Rodriguez, Shadow Ridge; Danyale Berry, Centennia

Second Team

Sarah Goddard, Arbor View; Myah Maxwell, Legacy; Sydney Washington, Faith Lutheran; N. Nihipali, Shadow Ridge; Spendlove, Shadow Ridge; Tayah Washington, Faith Lutheran; Talie Bonds, Centennial; Peters, Shadow Ridge

Player of the Year–Whittnee Nihipali, Shadow Ridge

Coach of the Year–Karissa Guthrie, Shadow Ridge

— —

All-Southwest League

First Team

Archambault, Bishop Gorman; Nielson, Bishop Gorman; Kraft, Durango; Karl, Bishop Gorman; Kaia Rhodes, Desert Oasis; Abelman, Durango; Shantelle Demirjian, Sierra Vista; Taryn Warner, Bonanza; Tommi Stockham, Bishop Gorman

Second Team

Alleanna Thomson, Spring Valley; Aria Holmes, Sierra Vista; Chianna Rodriguez, Bonanza; Emily Ragsdale, Desert Oasis; Faith Gray-Williams, Sierra Vista; Gibson, Bishop Gorman; Naomi Harris, Durango; Lobato, Bishop Gorman; Sydney Dunn, Bonanza

Player of the Year–Alysia Nielson, Bishop Gorman

Coach of the Year–Amy Schlauder, Durango

— —

Class 3A

All-State

First Team

Eden Whitmore, Moapa Valley; Bernice Fiso, Virgin Valley; Maggie Roe, Boulder City; Jalea Blasingame, Moapa Valley; Alexis Trieb, Pahrump Valley; Brianda Diaz, Dayton; Madison Bromley, Truckee; Whitney Skabelund, Churchill County

Second Team

Haley Paladini, Churchill County; Ashley Bricker, South Tahoe; Sara Grahn-Nilsson, Truckee; Zoe Mosedale, South Tahoe; McKenna Olsen, Dayton; Aria Messer, Moapa Valley; Koral Hearn, Pahrump Valley; Jill Smith, Pahrump Valley; Sua Estrada, Mojave

Most Valuable Player–Maia Dvoracek, Truckee

Coach of the Year–Erika Murphy, Truckee

— —

All-Southern Region

First Team

Whitmore, Moapa Valley; Estrada, Mojave; Fiso, Virgin Valley; Roe, Boulder City; Blasingame, Moapa Valley; Messer, Moapa Valley; Trieb, Pahrump Valley; Hearn, Pahrump Valley; Smith, Pahrump Valley

Second Team

Emma Barnum, Virgin Valley; Alea Lehr, Boulder City; Kessa Evans, Moapa Valley; Darria Gray, Mojave; Gisela Gutierrez, Cheyenne; Yasmit Sanchez, Mojave; Alyssa Porras, Chaparral; Bridgette Menist, Cheyenne; Bethany Calvert, Pahrump Valley

Most Valuable Player–Eden Whitmore, Moapa Valley

— —

All-Sunrise League

First Team

Whitmore, Moapa Valley; Fiso, Virgin Valley; E. Barnum, Virgin Valley; Roe, Boulder City; Lehr, Boulder City; Porras, Chaparral; Blasingame, Moapa Valley; Messer, Moapa Valley; Evans, Moapa Valley

Second Team

Shelbi Walker, Moapa Valley; Mariah Moses, Tech; Taylor Barnum, Virgin Valley; Calee Clem, Virgin Valley; Lexi Bringle, Boulder City; Alex Williams, Chaparral; Kenadee Bailey, Boulder City; Jera Hinson, Boulder City; Madison Bush, Moapa Valley

Player of the Year–Eden Whitmore, Moapa Valley

Coach of the Year–Mandie Matheson, Moapa Valley

— —

All-Sunset League

First Team

Trieb, Pahrump Valley; Hearn, Pahrump Valley; Smith, Pahrump Valley; Calvert, Pahrump Valley; Estrada, Mojave; Gray, Mojave; Sanchez, Mojave; Menist, Cheyenne; Gutierrez, Cheyenne

Second Team

Isabelle Meza, Pahrump VAlley; Jackie Stobbe, Pahrump VAlley; Maddie Hansen, Pahrump Valley; Samantha Rebolledo, Mojave; Savannah Blanchard-Davis, Mojave; Tia Echols, Cheyenne; Aseret Gerraldo, Cheyenne; Vira Tavita, Desert Pines; Meleane Nguae, Desert Pines

Player of the Year–Alexis Trieb, Pahrump Valley

Coach of the Year–Jill Harris, Pahrump Valley

— —

Class 2A

All-Southern League

First Team

Olivia Kaiser, Calvary Chapel; Anna Dorn, The Meadows; Dani Mason, The Meadows; Lexi Davis, Calvary Chapel; Sara Hernandez, Calvary Chapel; Kailey Kelley, Lincoln County; Cameron Lloyd, Lincoln County; Dina Kosyagin, The Meadows; Malia Lee, Calvary Chapel; Darayon Moore, Agassi Prep

Second Team

Allee Butz, Lake Mead; Hannah Lytle, Lincoln County; Brooklyn Hafen, Lincoln County; Kendra Mathews, Lincoln County; Michaela Odum, Calvary Chapel; Kailyn Mueller, Calvary Chapel; Alexi-Rose Corrigan, The Meadows; Eden Miller, The Meadows; Bruke Zozaya, Needles; Lovely Glinton, Agassi Prep

Most Valuable Player–Olivia Kaiser, Calvary Chapel

Coach of the Year–Nick Davis, Calvary Chapel

Don't miss the big stories. Like us on Facebook.
THE LATEST
Bishop Gorman, Centennial reach 5A state volleyball final

Bishop Gorman dismissed Reno in three sets before Centennial survived a five-setter against Bishop Manogue to set up an All-Southern championship match.

Gorman sweeps Centennial for regional girls volleyball crown

Bishop Gorman won its fifth straight regional championship with a three-set win over Centennial. Both teams will play in the state tournament next week.