101°F
weather icon Clear

Feb. 7 Postseason Wrestling Results

Class 4A Sunrise Region Championships
At Las Vegas High
Team scores: Las Vegas 259½, Green Valley 208½, Foothill 144, Basic 107½, Canyon Springs 107, Liberty 90, Valley 79, Silverado 78½, Desert Pines 68, Eldorado 45, Del Sol 44, Rancho 34, Coronado 26, Chaparral 24.
Individual Results
(Top three in each weight class advance to state meet)
Championship Matches
103—N. Garcia, LV, d. Miller, Foot, 11-5. 112—Hall, LV, p. Leon, GV, 3:52. 119—Sampson, LV, d. Saldana, GV, 17-7. 125—Olivas, Foot, d. Bleuze, Bas, 7-6. 130—Orum, Foot, d. Simpson, GV, 4-2. 135—M. Reveles, Lib, d. Alcala, CS, 4-1. 140—Allen, GV, d. R. Reveles, Lib, 3-0. 145—Arita, CS, d. Pack, LV, 8-5. 152—Kofford, Bas, d. Biaggi, Foot, 14-11. 160—Hodge, Val, d. Garcia, LV, 5-4. 171—Neiry, Val, d. Smith, Eld, 8-3. 189—Prieto, LV, d. Hubert, Sil, 7-6. 215—McElhaney, LV, d. Tautoto, Lib, 13-4. 285—M. Hales, LV, d. Woo, LV, default.
 
Third Place Matches
103—Kuveke, Bas, d. Brathor, GV, 10-6. 112—Lopez, Eld, d. Burr, Sil, 15-14. 119—Roman, Foot, d. Mosse, Cor, 16-7. 125—Carrillo, LV, p. Imahara, GV, 2:11. 130—Thorns, CS, d. Kirkland, DS, 16-15. 135—Berta, GV, d. Price, Eldo. 140—Dailey, LV d. Bowles, Foot, 5-3. 145—Fehlman, GV, d. Maman, Bas, 3-1. 152—Bell, DP, d. McCullogh, LV, 8-4. 160—Matthews, Foot, d. Backus, GV, 10-3. 171—J. Hales, LV, p. Hobbs, Sil, 3:19. 189—Valdes, GV, d. Nitkin, Val, 16-5. 215—Flores, Val, d. Johnson, CS, 5-3. 285—Bohman, Sil, d. Soto, Bas, 8-0.
 

Class 4A Sunset Region Championships
At Bonanza
Team scores: Cimarron-Memorial 249½, Bonanza 173, Sierra Vista 133½, Shadow Ridge 112½, Mojave 109½, Pahrump Valley 109, Centennial 106½, Palo Verde 97, Bishop Gorman 96½, Spring Valley 93, Arbor View 91, Legacy 89½, Clark 65, Cheyenne 58½, Durango 44, Desert Oasis 39, Western 34.
Individual Results
(Top three in each weight class advance to state meet)
Championship Matches
103—Zellner, Bon, d. Suggs, S. Vis, 6-5. 112—Davis, Chey, d. Ireland, AV, 7-2. 119—Longmire, CM, d. Justo, Moj, 9-5. 125—B. Worden, Cen, d. Malvarez, CM, 13-3. 130—DeGroat, CM, p. Payton, Cla, 5:07. 135—Garrison, CM, p. Jackson, Cen, 5:20. 140—Schuele, CM, d. Evans, Leg, 16-1. 145—Hernandez, BG, d. Brog. Ashjian, CM, 21-6. 152—Cabrerra, Moj, d. Taupsoa, Bon, 13-5. 160—S. Montenegro, Bon, d. Kurth, SR, 4-0. 171—J. Field, BG, d. Weldon, Prmp, 10-5 (OT). 189—Garcia, CM, d. Perez, Bon, injury default. 215—Eddings, Moj, p. White, Leg, 0:18. 285—Ramos, S. Vis, d. Haunga, S. Val, 5-3 (OT).
Third Place Matches
103—Bron. Ashjian, CM, p. Freeman, Dur. 112—Mestas, SR, d. Wosik, Bon, 4-2. 119—Castela, Leg, p. Stimach, S. Vis, 4:07. 125—Hansen, Wes, p. Buckhannon, Palo. 130—Educate, Palo, d. Caldwell, SR, 6-4. 135—Preus, Palo, d. DeMille, Prmp. 140—Ray Waters, S. Val, d. Kinney, Bon, 6-4. 145—Sedillo, S. Vis, d. Oswald, Bon, 6-1. 152—Gomez, S. Vis, d. Knowles, Leg. 160—Mendoza, CM, d. Floyd, Prmp, 7-4. 171—Tootle, SR, p. Enokenwa, Chey. 189—Colucci, Prmp, p. Bejarano, S. Val, 3:59. 215—Castro, Palo, p. Carter, SR. 285—Reyes, Moj, p. Hutchings, BG, 1:15.
Class 3A Southern League Championships
At Boulder City
Team scores: Boulder City 222, Virgin Valley 159, Moapa Valley 140, Faith Lutheran 64½.
Individual Results
(Top three in each weight class advance to state meet)
Championship Matches
103—Holtfreter, FL, d. Zacarias, unattached. 112—Fails, VV, d. C. Durham, MV. 119—Bryant, MV, d. Crandall, VV. 125—Garcia, BC, d. Rappeleye, VV. 130—Haines, BC, d. Jensen, VV. 135—Ruth, VV, d.McKeever, BC. 140—Robinson, FL, d. Magoon, VV. 145—Sasarita, BC, d. Dominguez, VV. 152—Kaposta, BC, d. Sprague, MV. 160—Badgley, BC, d. Joseph, unattached. 171—Thormodsgaard, BC, d. Parkinson, MV. 189—Staley, MV, d. Coyle, BC. 215—Robison, VV, d. Ibarra, MV. 285—Erickson, BC, d. Matthews, VV.
 
Third Place Matches
103—Gonzales, BC, d. Smith, MV. 112—Washburn, BC, d. Gordon, unattached. 119—Pelogrini, BC, d. Delany, FL. 125—Amidon, FL, d. T. Durham, MV. 130—Houston, FL, d. Kim, unattached. 135—Glaubitz, MV, d. Matthis, FL. 140—O’Connor, BC, d. Gomez, unattached. 145—Chappell, MV, d. Cox, unattached. 152—Brown, unattached, d. Stall, VV. 160—Keeman, FL, no contest. 171—Zoleman, VV, d. Mietzer, FL. 189—Stringham, unattached, no contest. 215—Husford, BC, d. Rebman, unattached. 285—Bellavance, MV, no contest.
Class 2A Southern League Championships
At Laughlin
Team scores: Laughlin 188, Indian Springs 149½, White Pine 147½, The Meadows 144, Spring Mountain, 126, Pahranagat Valley, 116½, Lincoln County 112, West Wendover 65, Round Mountain 59, Tonopah 40.
Individual Results
(Top four in each weight class advance to state meet)
Championship Matches
103—Hall, WP, d. Waugh, LC, tech. fall. 112—Roberts, WW, d. Carasco, Lau, 12-8. 119—Escobedo, LC, d. Cutler, RM, 6-2. 125—Stanton, WP, d. Sparrow, PV, 8-5. 130—Jones, PV, d. Smith, RM, tech. fall. 135—M. Kenny, TM, p. Camargo, Lau, 1:20. 140—Cook, Lau, p. Vanhorn, WP, 2:28. 145—Serfoss, Ton, p. Allen, IS, 1:35. 152—Lewis, WP, d. Atchley, IS, 11-10. 160—Oliver, IS, p. Kruse, Lau, 3:17. 171—Raimist, TM, p. Reinke, IS, 1:34. 189—P. Kenny, TM, d. Stout, Lau, 12-6. 215—Layno, Lau, p. Soriano, Lau, 1:01. 285—Volker, Lau, p. Theising, PV, 2:47.
Third Place Matches
103—Ruggiero, WP, p. Lawrence, IS, 1:47. 112—Sargent, IS, p. Baker, WP, 1:24. 119—Rasberry, SM, p. Turley, PV, 0:48. 125—Earl, WW, d. Reynaga, SM, 6-5. 130—Scaffian, SM, d. Strouse, WP, 10-2. 135—Ricci, WP, p. Cox, SM, 1:39. 140—W. Miller, LC, p. Hawkins, SM, 1:13. 145—Jones, LC, d. Browny, RM, 14-5. 152—Dunn, TM, d. Stickel, Lau, 14-8. 160—Rusty, TM, p. Green, SM, 3:27. 171—Miller, PV, p. Marsh, SM, 0:36. 189—Vandever, IS, p. Gonzalez, SM, 0:45. 215—Eyraud, IS, p. Beesom, TM, 1:58. 285—N. Miller, LC, p. Holguin, WP, 0:20.

Don't miss the big stories. Like us on Facebook.
THE LATEST
Spanish Springs leads 4A state wrestling

Spanish Springs, which edged the Gators by two points last season, has the first-day lead at the Class 4A state wrestling tournament with 110½ points.

Mountain Region: Matthew Rodgers’ win lifts Cimarron to title

Cimarron-Memorial’s Matthew Rodgers avenged three regular-season losses to Shadow Ridge’s Marc Williams by winning 3-1 in overtime in the 160-pound division, to help the Spartans win the region championship, 231-228½.

Mountian Region: Faith Lutheran’s Connor Bourne eyes region crown

Connor Bourne, who has a 171-29 record during his high school career after pinning Eldorado’s Marques Anaya-Casarez in the 182-pound quarterfinals on Friday, will face Centennial’s Ike Edwards in Saturday’s semifinal round, which begins at 10 am at Bonanza.

Southern Nevada Wrestling Leaders

Here are the top records as submitted by coaches for Southern Nevada wrestlers prior to the region tournaments.