NEVADA PRESS ASSOCIATION 2007 AWARD WINNERS


Most of the awards are divided among five classes: Class I, daily newspapers with circulation of 15,000 or more; Class II, daily newspapers with circulation of less than 15,000; Class III, weekly newspapers with circulation of 6,000-19,999; Class IV, weekly newspapers with circulation of less than 6,000; and Class V, weekly newspapers with circulation of 25,000 or more.

GENERAL EXCELLENCE

First Place: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: Sierra Sun; Class III: Henderson Home News; Class IV: Boulder City News; Class V: Las Vegas CityLife.

Second Place: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: Lahontan Valley News; Class III: North Lake Tahoe Bonanza; Class IV: Ely Times; Class V: Reno News & Review.

Third Place: Class II: Tahoe Daily Tribune; Class III: The Record-Courier.

OUTSTANDING JOURNALIST

Daily Newspapers: Emily Richmond, Las Vegas Sun.

Weekly Newspapers: Matt Ward, Las Vegas Business Press.

STORY OF THE YEAR

Teri Vance, Nevada Appeal: "Running Away"

Honorable Mention: Emily Richmond, Las Vegas Sun: "The Recruiter"

PHOTO OF THE YEAR

Jeff Scheid, Las Vegas Review-Journal: "House Fire Kills 5-Year-Old"

EDITORIAL OF THE YEAR

Nick Christensen, Henderson Home News: "Question 5 lacks teeth to actually stop smokers"

AD OF THE YEAR

Justin Lau, Las Vegas Review-Journal: "Core Fit Pilates"

JOURNALIST OF MERIT

Class I: Lynette Curtis, Las Vegas Review-Journal; Class II: Adam Jensen, Tahoe Daily Tribune; Class III: Jeff Pope, Henderson Home News; Class V: Kevin Capp, Las Vegas CityLife.

Honorable Mention: Class I: Abigail Goldman, Las Vegas Sun.

FREEDOM OF THE PRESS

DAILY NEWSPAPERS: Las Vegas Sun.

WEEKLY NEWSPAPERS: Mesquite Local News.

COMMUNITY SERVICE

First Place: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: Elko Daily Free Press; Class III: Henderson Home News; Class IV: Boulder City News; Class V: Las Vegas CityLife.

Second Place: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: Tahoe Daily Tribune; Class III: Henderson Home News; Class V: Las Vegas CityLife.

Third Place: Class I: Las Vegas Sun; Class V: Reno News& Review.

BEST SPOT NEWS STORY

First Place: Class I: F.T. Norton, Nevada Appeal; Class II: Marianne Kobak, Elko Daily Free Press; Class III: Mark Waite, Pahrump Valley Times; Class IV: Ben Stephens, Boulder City News; Class V: Matt O'Brien, Las Vegas CityLife.

Second Place: Class I: Staff, Reno Gazette-Journal; Class II: Susan Wood, Tahoe Daily Tribune; Class III: Derek Olson, Henderson Home News; Class IV: Ashtar Analeed Marcus, Boulder City News; Class V: Fred Couzens, View Neighborhood Newspapers.

Third Place: Class I: Francis McCabe and Brian Haynes, Las Vegas Review-Journal; Class II: Marlene Garcia, Lahontan Valley News; Class III: Anne McMillin, Fallon Star Press; Class IV: Dave Clark, Boulder City News; Class V: Cathy Scott, Las Vegas CityLife.

Honorable Mention: Class I: Lawrence Mower, Las Vegas Review-Journal.

BEST FEATURE STORY

First Place: Class I: Emily Richmond, Las Vegas Sun; Class II: David Bunker, Sierra Sun; Class III: Derek Olson, Henderson Home News; Class IV: Dave Clark, Boulder City News; Class V: Kat Kerlin, Reno News & Review.

Second Place: Class I: Brendan Buhler, Las Vegas Sun; Class II: Doug McMurdo, Elko Daily Free Press; Class III: David Bly, Desert Valley Times; Class IV: Ben Stephens, Boulder City News; Class V: Kevin Capp, Las Vegas City Life.

Third Place: Class I: Ron Kantowski, Las Vegas Sun; Class II: John Sents, Elko Daily Free Press; Class III: Dave Clark, Henderson Home News; Class IV: Mara Schapiro, The Humboldt Sun; Class V: Lauren Romano, View Neighborhood News.

BEST BUSINESS COVERAGE

First Place: Class I: Nevada Appeal; Class III: Fallon Star Press; Class IV: Boulder City News.

Second Place: Class I: Las Vegas Sun; Class III: Fallon Star Press; Class IV: Fernley Leader-Dayton Courier.

Third Place: Class III: Fallon Star Press.

BEST BUSINESS NEWS STORY

First Place: Class I: Tony Cook, Las Vegas Sun; Class II: Susan Wood, Tahoe Daily Tribune ; Class III: Valerie Miller, Las Vegas Business Press; Class IV: Dave Clark, Boulder City News; Class V: Dennis Myers, Reno News & Review.

Second Place: Class I: Richard N. Velotta, Las Vegas Sun; Class II: Doug McMurdo, Elko Daily Free Press; Class III: Matt Ward, Las Vegas Business Press; Class IV: Staff, High Desert Advocate; Class V: Ben Stephens, View Neighborhood Newspapers.

Third Place: Class I: Zack Hall, Reno Gazette-Journal; Class III: Mark Waite, Pahrump Valley Times; Class IV: Jennifer Larson, The Humboldt Sun; Class V: Michael Seibert and Dennis Myers, Reno News & Review.

Honorable Mention: Class I: Bill O'Driscoll, Reno Gazette-Journal.

BEST BUSINESS FEATURE STORY

First Place: Class I: Brendan Buhler, Las Vegas Sun; Class II: Rick Swart, Lahontan Valley News; Class III: Anne McMillin, Fallon Star Press; Class IV: Ashtar Analeed Marcus, Boulder City News; Class V: Jeff von Kienel, Reno News & Review.

Second Place: Class I: Ryan Randazzo, Reno Gazette-Journal; Class II: Jared DuBach, Elko Daily Free Press; Class III: Phoebe Sweet, In Business Las Vegas; Class IV: Jean Patterson, Boulder City News; Class V: Jan Hogan, View Neighborhood Newspapers.

Third Place: Class I: Arnold M. Knightly, Las Vegas Review-Journal; Class III: Richard N. Vellota, In Business Las Vegas; Class IV: Rudy Herndon, Ely Times; Class V: Jan Hogan, View Neighborhood Newspapers.

Honorable Mention: Class I: Liz Benston, Las Vegas Sun.

BEST EXPLANATORY JOURNALISM

First Place: Class I: A.D. Hopkins, Alan Maimon, Margaret Miille and Joan Whitely, Las Vegas Review-Journal; Class II: Viktoria Pearson, Lahontan Valley News; Class III: Jeff Pope, Henderson Home News; Class IV: Mara Schapiro, The Humboldt Sun; Class V: Dennis Myers, Reno News & Review.

Second Place: Class I: J. Patrick Coolican and Tony Cook, Las Vegas Sun; Class II: Steve Ranson, Lahontan Valley News; Class III: Valerie Miller, Las Vegas Business Press; Class IV: Dave Clark, Boulder City News; Class V: Matt O'Brien, Las Vegas CityLife.

Third Place: Class I: Omar Sofradzija, Las Vegas Review-Journal; Class II: William Ferchland, Tahoe Daily Tribune; Class III: Sheila Gardner, The Record-Courier; Class IV: Forrest Newton, The Humboldt Sun; Class V: Andrew Kiraly, Las Vegas CityLife.

BEST NEWS FEATURE STORY

First Place: Class I: Jaclyn O'Malley, Reno Gazette-Journal; Class II: Marlene Garcia, Lahontan Valley News; Class III: Sharlene Irete, The Record-Courier; Class IV: Ashtar Analeed Marcus, Boulder City News; Class V: Emmily Bristol, Las Vegas CityLife.

Second Place: Class I: Martha Bellisle, Reno Gazette-Journal; Class II: Susan Wood, Tahoe Daily Tribune; Class III: Tom Meyer, North Lake Tahoe Bonanza; Class IV: Rudy Herndon, Ely Times; Class V: Peter Thompson, Reno News & Review.

Third Place: Class I: Paul Harasim, Las Vegas Review-Journal; Class II: Jessica Mosebach and Tom Darby, Sparks Tribune; Class III: Erin Roth, North Lake Tahoe Bonanza; Class IV: Ashtar Analeed Marcus, Boulder City News; Class V: Matt O'Brien, Las Vegas CityLife.

Honorable Mention: Class I: Ed Koch and Mary Manning, Las Vegas Sun.

BEST INVESTIGATIVE OR IN-DEPTH STORY

First Place: Class I: Frank Geary and Staff, Las Vegas Review-Journal; Class II: Marianne Kobak, Doug McMurdo, John Sents and Ross AndrDeson, Elko Daily Free Press; Class III: Anne McMillin, Fallon Star Press; Class IV: Ben Stephens, Boulder City News; Class V: Dennis Myers, Reno News & Review.

Second Place: Class I: Mike Trask and Jeff German, Las Vegas Sun; Class II: Marianne Kobak, Elko Daily Free Press; Class III: Jamie Helmick and Natalie Everett, Henderson Home News; Class IV: Dave Clark, Boulder City News; Class V: Matt O'Brien, Las Vegas CityLife.

Third Place: Class I: Jaclyn O'Malley and Alex Newman, Reno Gazette-Journal; Class II: Tom Martiz, Jared DuBach, John Sents and Ross AndrDeson, Elko Daily Free Press; Class III: Kurt Hildebrand and Jonni Hill, The Record-Courier; Class IV: Morris Workman, Mesquite Local News; Class V: Kat Kerlin, Reno News & Review.

Honorable Mention: Class I: Ed Koch and Mary Manning, Las Vegas Sun.

BEST LOCAL COLUMN

First Place: Class I: Erin Neff, Las Vegas Review-Journal; Class II: Josh Johnson, Lahontan Valley News; Class III: Bruce Spotleson, In Business Las Vegas; Class IV: David Gouger, The Humboldt Sun; Class V: Steve Sebelius, Las Vegas CityLife.

Second Place: Class I: Jane Ann Morrison, Las Vegas Review-Journal; Class II: David Henley, Lahontan Valley News; Class III: Ian Mylchreest, Las Business Press; Class IV: Kent Harper, Ely Times.

Third Place: Class I: Siobhan McAndrew, Reno Gazette-Journal; Class III: Bob Challinor, Desert Valley Times; Class IV: Tim O'Callaghan, Boulder City News.

Honorable Mention: Class I: Omar Sofradzija, Las Vegas Review-Journal.

BEST LOCAL NON-STAFF COLUMN

First Place: Class I: Jon Ralston, Las Vegas Sun; Class II: Glen McAdoo, Lahontan Valley News; Class III: Jon Ralston, In Business Las Vegas; Class IV: Bill Erin, Boulder City News; Class V: Mike Lafferty, Reno News & Review.

Second Place: Class I: Hal Rothman, Las Vegas Sun; Class III: Rachel Dahl, Fallon Star Press; Class V: Deborah Wall, View Neighborhood Newspapers.

Third Place: Class I: Steven Kalas, Las Vegas Review-Journal; Class III: McAvoy Lane, North Lake Tahoe Bonanza.

Honorable Mention: Class I: Linn Mills, Las Vegas Review-Journal.

BEST LOCAL SPORTS STORY

First Place: Class I: Steve Carp, Las Vegas Review-Journal; Class II: Martin Harris, Elko Daily Free Press; Class III: Jared Harmon, Henderson Home News; Class IV: Tony Erquiaga, The Humboldt Sun.

Second Place: Class I: Mark Anderson, Las Vegas Review-Journal; Class II: Steve Yingling, Tahoe Daily Tribune; Class III: Bob Challinor, Desert Valley Times; Class IV: Jared Harmon, Boulder City News.

Third Place: Class I: Ron Kantowski, Las Vegas Sun; Class II: Jeremy Evans, Tahoe Daily Tribune; Class III: Jared Harmon, Henderson Home News; Class IV: Morris Workman, Mesquite Local News.

Honorable Mention: Class I: Joe Santoro, Reno Gazette-Journal.

BEST LOCAL SPORTS FEATURE

First Place: Class I: Ron Kantowski, Las Vegas Sun; Class II: Ryan Hope, Elko Daily Free Press; Class III: Jared Harmon, Henderson Home News; Class IV: Morris Workman, Mesquite Local News; Class V: Kris Vagner, Reno News & Review.

Second Place: Class I: Ron Kantowski, Las Vegas Sun; Class II: Steve Yingling, Tahoe Daily Tribune; Class III: Tim Mullin, Henderson Home News; Class IV: Jared Harmon, Boulder City News; Class V: Brock Radke, View Neighborhood Newspapers.

Third Place: Class I: Steve Kanigher, Las Vegas Sun; Class II: Ryan Hope, Elko Daily Free Press; Class III: Brent Hinchley, Henderson Home News; Class IV: Tony Erquiaga, The Humboldt Sun; Class V: Fred Couzens, View Neighborhood Newspapers.

BEST LOCAL SPORTS COLUMN

First Place: Class I: Joe Hawk, Las Vegas Review-Journal; Class II: Steve Ranson, Lahontan Valley News; Class III: Joey Crandall, The Record-Courier; Class IV: Brent Hinckley, Boulder City News.

Second Place: Class I: Ed Graney, Las Vegas Review-Journal; Class II: Steve Yingling, Tahoe Daily Tribune; Class III: Ray Brewer, Henderson Home News; Class IV: Jared Harmon, Boulder City News.

Third Place: Class I: Jeff Haney, Las Vegas Sun; Class II: Thomas Ranson, Lahontan Valley News.

Honorable Mention: Class I: Dan Hinxman, Reno Gazette-Journal; Class II: Jeremy Evans, Tahoe Daily Tribune.

BEST ENTERTAINMENT WRITING

First Place: Class I: Kristen Peterson, Las Vegas Sun; Class II: Tim Parsons, Tahoe Daily Tribune; Class III: Kirk Baird, Henderson Home News; Class IV: Rudy Herndon, Ely Times; Class V: Kat Kerlin, Reno News & Review.

Second Place: Class I: Jerry Fink, Las Vegas Sun; Class II: Jared DuBach, Elko Daily Free Press; Class III: Alex Close, Tahoe World; Class V: Jarret Keene, Las Vegas CityLife.

Third Place: Class I: Chris Lawrence, Las Vegas Review-Journal; Class III: Ashley Noel Hennefer, The Record-Courier; Class V: David McKee, Las Vegas CityLife.

BEST CRITICAL WRITING

First Place: Class I: Heidi Knapp Rinella, Las Vegas Review-Journal; Class V: Kat Kerlin, Reno News & Review.

Second Place: Class I: Forrest Hartman, Reno Gazette-Journal; Class V: Brad Bynum, Reno News & Review.

Third Place: Class V: Mike Prevatt, Las Vegas CityLife.

Honorable Mention: Class I: Forrest Hartman, Reno Gazette-Journal.

BEST EDITORIAL WRITING

First Place: Class I: Glenn Cook, Las Vegas Review-Journal; Class II: Josh Johnson, Lahontan Valley News; Class III: Michael Campbell, In Business Las Vegas; Class IV: Morris Workman, Mesquite Local News; Class V: Dennis Myers, Reno News & Review.

Second Place: Class I: John Kerr, Las Vegas Review-Journal; Class II: Rick Swart, Lahontan Valley News; Class III: Tanya Canino, North Lake Tahoe Bonanza; Class IV: Staff, Boulder City News; Class V: D. Brian Burghart, Reno News & Review.

Third Place: Class I: Vin Suprynowicz, Las Vegas Review-Journal; Class III: Staff, Henderson Home News; Class IV: Kent Harper, Ely Times.

BEST EDITORIAL PAGE

First Place: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: Elko Daily Free Press; Class III: North Lake Tahoe Bonanza; Class IV: Boulder City News.

Second Place: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: Lahontan Valley News Class III: Henderson Home News; Class IV: The Humboldt Sun.

Third Place: Class III: The Record-Courier; Class IV: Battle Mountain Bugle.

BEST OVERALL DESIGN

First Place: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: Elko Daily Free Press; Class III: Henderson Home News; Class IV: Boulder City News; Class V: Las Vegas CityLife.

Second Place: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: Lahontan Valley News; Class III: Tahoe World; Class IV: Battle Mountain Bugle; Class V: Reno News & Review.

Third Place: Class II: Sierra Sun; Class V: View Neighborhood Newspapers.

BEST PAGE ONE DESIGN

First Place: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: Tahoe Daily Tribune; Class III: Henderson Home News; Class IV: Boulder City News; Class V: View Neighborhood Newspapers.

Second Place: Class I: Nevada Appeal; Class II: Elko Daily Free Press; Class III: Fallon Star Press; Class IV: Mesquite Local News; Class V: Las Vegas CityLife.

Third Place: Class III: Sierra Sun; Class III: The Record-Courier.

BEST PAGE DESIGNER(S)

First Place: Class I: Ched Whitney, Las Vegas Review-Journal; Class II: Martin Harris, Elko Daily Free Press; Class III: Keith Sheffield, Tahoe World; Class IV: Josh Primack, Boulder City News; Class V: Bill Hughes, Las Vegas CityLife.

Second Place: Carly Forsht, Las Vegas Review-Journal; Class II: Jonam M. Kessel, Tahoe Daily Tribune; Class III: Josh Primack, Henderson Home News; Class V: Kerri Shanahan, View Neighborhood Newspapers.

Third Place: Bill Gaspard, Las Vegas Sun; Class II: Steve Ranson and Thomas Ranson, Lahontan Valley News; Class III: Wade McAferty, In Business Las Vegas; Class V: Maureen Adamo, Las Vegas CityLife.

Honorable Mention: Class I: Jackie Green, Reno Gazette-Journal.

BEST SPECIAL SECTION EDITORIAL

First Place: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: Sierra Sun; Class III: Henderson Home News; Class IV: The Humboldt Sun; Class V: View Neighborhood Newspapers.

Second Place: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: Lahontan Valley News; Class III: The Record-Courier; Class IV: The Humboldt Sun; Class V: Reno News & Review.

Third Place: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: Sparks Tribune; Class III: Sierra Sun; Class IV: Battle Mountain Bugle; Class V: Las Vegas CityLife.

BEST INFORMATION GRAPHIC

First Place: Class I: Josh Ferrin, Reno Gazette-Journal; Class III: Kurt Hildebrand, The Record-Courier; Class IV: Stacey Shively, Boulder City News; Class V: David Jayne and Don Button, Reno News & Review.

Second Place: Class I: Mark Antonuccio, Las Vegas Review-Journal; Class III: Nick Christensen, Henderson Home News.

Third Place: Class I: Chris Morris, Las Vegas Sun; Class III: Chris Morris, In Business Las Vegas.

Honorable Mention: Class I: Chris Morris, Las Vegas Sun.

BEST ILLUSTRATION

First Place: Class I: Chris Morris, Las Vegas Sun; Class III: Stacey Shively, Henderson Home News; Class V: Andrew Nilsen, Reno News & Review.

Second Place: Class I: Chris Morris, Las Vegas Sun; Class III: Jonni Hill, The Record-Courier; Class V: Rick Sealock, Reno News & Review.

Third Place: Class I: David Stroud, Las Vegas Review-Journal; Class III: Chris Morris, In Business Las Vegas; Class V: Andrew Nilsen, Reno News & Review.

Honorable Mention: Class I: Josh Ferrin, Reno Gazette-Journal

BEST SPOT NEWS PHOTO COVERAGE

First Place: Class I: Jeff Scheid, Las Vegas Review-Journal; Class II: Ross AndrDeson, Elko Daily Free Press; Class III: Horace Langford Jr., Pahrump Valley Times; Class IV: Betty Aleck, Leader-Courier; Class V: Bill Hughes, Las Vegas CityLife.

Second Place: Class I: Marilyn Newton, Reno Gazette-Journal; Class II: Ross AndrDeson, Elko Daily Free Press; Class III: Shannon Litz, The Record-Courier; Class IV: Keith Trout, Mason Valley News; Class V: Bill Hughes, Las Vegas CityLife.

Third Place: Class I: Craig L Moran, Las Vegas Review-Journal; Class II: Ross AndrDeson, Elko Daily Free Press; Class III: Shannon Litz, The Record-Courier; Class IV: Morris Workman, Mesquite Local News; Class V: Bill Hughes, Las Vegas CityLife.

BEST GENERAL NEWS PHOTO

First Place: Class I: Clint Karlsen, Las Vegas Review-Journal; Class II: Kim Lamb, Lahontan Valley News; Class III: Horace Langford Jr., Pahrump Valley Times; Class IV: Cary Edmondson, Boulder City News; Class V: Todd Lussier, Las Vegas CityLife.

Second Place: Class I: Clint Karlsen, Las Vegas Review-Journal; Class II: Ross AndrDeson, Elko Daily Free Press; Class III: Shannon Litz, The Record-Courier; Class IV: Mona Shield Payne, Boulder City News; Class V: Bill Hughes, Las Vegas CityLife.

Third Place: Class I: Candice Towell, Reno Gazette-Journal; Class II: Kim Lamb, Lahontan Valley News; Class III: David Bly, Desert Valley Times; Class IV: Betty Aleck, Leader Courier; Class V: Shelly Donahue, View Neighborhood Newspapers.

Honorable Mention: Class I: Cathleen Allison, Nevada Appeal.

BEST FEATURE PHOTO

First Place: Class I: Ronda Churchill, Las Vegas Review-Journal; Class II: Ross AndrDeson, Elko Daily Free Press; Class III: Emma Garrard, North Lake Tahoe Bonanza; Class IV: Michael Michaelsen, The Humboldt Sun; Class V: Bill Hughes, Las Vegas CityLife.

Second Place: Class I: John Locher, Las Vegas Review-Journal; Class II: Kim Lamb, Lahontan Valley News; Class III: Shannon Litz, The Record-Courier; Class IV: Jeremy Lyverse, Boulder City News; Class V: David Robert, Reno News & Review.

Third Place: Class I: Sam Morris, Las Vegas Sun; Class II: Ross AndrDeson, Elko Daily Free Press; Class III: Jeremy Lyverse, Henderson Home News; Class IV: Sara Tramiel, Boulder City News; Class V: Todd Lussier, Las Vegas CityLife.

Honorable Mention: Class I: Samantha Clemens, Las Vegas Review-Journal.

BEST MULTIPLE FEATURE PHOTOS

First Place: Class I: Marilyn Newton, Reno Gazette-Journal; Class II: Debra Reid, Sparks Tribune; Class III: Leila Navidi, Henderson Home News; Class IV: Patrick Abanathy and Keith Trout, Mason Valley News; Class V: Bill Hughes, Las Vegas CityLife.

Second Place: Class I: Brad Horn, Nevada Appeal; Class II: Ryan Salm, Sierra Sun; Class III: Cary Edmondson, Henderson Home News; Class IV: Cindi Delaney, Mesquite Local News; Class V: Shelly Donahue, View Neighborhood Newspapers.

Third Place: Class I: Jeff Scheid, Las Vegas Review-Journal; Class II: Dan Thrift, Tahoe Daily Tribune; Class III: Shannon Litz, The Record-Courier; Class IV: Heather Cory, Boulder City News; Class V: David Robert, Reno News & Review.

BEST PORTRAIT

First Place: Class I: John Gurzinski, Las Vegas Review-Journal; Class II: Ross AndrDeson, Elko Daily Free Press; Class III: David Bly, Desert Valley Times; Class IV: Jeremy Lyverse, Boulder City News; Class V: Bill Hughes, Las Vegas CityLife.

Second Place: Class I: Steve Marcus, Las Vegas Sun; Class II: John Sents, Elko Daily Free Press; Class III: Cary Edmondson, Henderson Home News; Class IV: Betty Aleck, Leader-Courier; Class V: David Robert, Reno News & Review.

Third Place: Class I: Chad Lundquist, Nevada Appeal; Class II: Dan Thrift, Tahoe Daily Tribune; Class III: David Bly, Desert Valley Times; Class IV: Cary Edmondson, Boulder City News; Class V: View Neighborhood Newspapers.

Honorable Mention: Class I: John Locher, Las Vegas Review-Journal.

BEST ILLUSTRATED PHOTO

First Place: Class I: Chris Morris, Las Vegas Sun; Class II: Dan Thrift, Tahoe Daily Tribune; Class IV: Michael Michaelsen, The Humboldt Sun; Class V: Bill Hughes, Las Vegas CityLife.

Second Place: Class I: Ronda Churchill, Las Vegas Review-Journal; Class II: Ross AndrDeson, Elko Daily Free Press; Class IV: Karren Rhodes, Leader-Courier; Class V: Bill Hughes, Las Vegas CityLife.

Third Place: Class I: Chris Morris, Las Vegas Sun; Class IV: Patrick Abanathy, Mason Valley News; Class V: David Robert, Reno News & Review.

BEST SPORTS PHOTO

First Place: Class I: Sam Morris, Las Vegas Sun; Class II: Ross AndrDeson, Elko Daily Free Press; Class III: Shannon Litz, The Record-Courier; Class IV: Heather Cory, Boulder City News; Class V: Shelly Donahue, View Neighborhood Newspapers.

Second Place: Class I: Brad Horn, Nevada Appeal; Class II: Dan Thrift, Tahoe Daily Tribune; Class III: Shannon Litz, The Record-Courier; Class IV: Heather Cory, Boulder City News; Class V: Louie Traub, View Neighborhood Newspapers.

Third Place: Class I: Liz Margerum, Reno Gazette-Journal; Class II: Dan Thrift, Tahoe Daily Tribune; Class III: Horace Langford Jr., Pahrump Valley Times; Class IV: Cary Edmundson, Boulder City News; Class V: Bill Hughes, Las Vegas CityLife.

BEST EDITORIAL CARTOON

First Place: Class I: Jeff Hickman, Reno Gazette-Journal; Class III: Andy Taylor, Henderson Home News; Class IV: Kent "Harpoon" Harper, Ely Times; Class V: Mike Miller, View Neighborhood Newspapers.

Second Place: Class I: Jim Day, Las Vegas Review-Journal; Class III: Eric Holland, The Record-Courier; Class IV: Kent Harper, Ely Times; Class V: Mike Miller, View Neighborhood Newspapers.

Third Place: Class I: Jim Day, Las Vegas Review-Journal; Class III: Alex Raffi, Henderson Home News; Class IV: Alex Raffi, Boulder City News; Class V: Mike Miller, View Neighborhood Newspapers.

Honorable Mention: Class I: Mike Smith, Las Vegas Sun.

BEST HEADLINE WRITING

First Place: Daily Newspapers: Karl Kistner, Las Vegas Review-Journal; Weekly Newspapers: Ginger Meurer, View Neighborhood Newspapers.

Second Place: Daily Newspapers: Matthew Crowley, Las Vegas Review-Journal; Weekly Newspapers: Kurt Hildbrand, The Record-Courier.

Third Place: Daily Newspapers: Michael Symes, Las Vegas Review-Journal; Weekly Newspapers: Mark Smith, Pahrump Valley Times.

ADVERTISING GENERAL EXCELLENCE

First Place: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: Tahoe Daily Tribune; Class III: Tahoe World; Class IV: Boulder City News; Class V: Reno News & Review.

Second Place: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: Elko Daily Free Press; Class IV: The Humboldt Sun.

Third Place: Class II: Sparks Tribune.

BEST LARGE-SPACE AD

First Place: Class I: Kathy Webb, Reno Gazette-Journal; Class II: Terri Thomas and Rhiannon Corvin-Blackburn, Tahoe Daily Tribune; Class III: Mike Gouck, North Lake Tahoe Bonanza.

Second Place: Class I: Mike Miller, Las Vegas Review-Journal; Class II: Kathryn Carlson, Elko Daily Free Press; Class III: Mike Lamar, Las Vegas Business Press; Class IV: Cindy Delaney and Mike Lyons, Mesquite Local News.

Third Place: Class I: Sheila Horner, Las Vegas Review-Journal; Class III: Lauren Shearer, Tahoe World; Class IV: Rosalind Ellifritz and Ellen Aker, The Humboldt Sun.

Honorable Mention: Class I: Harambee Dennis, Las Vegas Review-Journal.

BEST BLACK-AND-WHITE AD

First Place: Class I: Tammie Niedzwiecki, Reno Gazette-Journal; Class II: Ken Green, Elko Daily Free Press; Class III: Paul Huntberry, Henderson Home News; Class IV: Dave Costello and Shari Gilson, Ely Times.

Second Place: Class I: Staff, Las Vegas Review-Journal; Class II: Kim Steensen, Elko Daily Free Press; Class III: Audria Ruscitti, Henderson Home News; Class IV: Rosalind Ellifritz and Shelly Gerhard, The Humboldt Sun.

Third Place: Class I: Barbara Denson, Las Vegas Review-Journal; Class II: Melissa Land, Henderson Home News; Class IV: Heather Gula and Jan Ehlert, Battle Mountain Bugle.

BEST SPOT COLOR AD

First Place: Class I: Robert Woodward, Reno Gazette-Journal; Class II: Kim Steensen, Elko Daily Free Press; Class III: Paul Huntberry, Henderson Home News; Class IV: Heather Gula, Battle Mountain Bugle; Class V: Caroline Lush and Michele Brown, Reno News & Review.

Second Place: Class I: Ilyse Boltinick, Reno Gazette-Journal; Class II: Sheli Stump, Elko Daily Free Pres; Class III: Donna O'Callaghan, Henderson Home News; Class IV: J. Carmen Kofoed and Shelly Gerhard, The Humboldt Sun.

Third Place: Class II: Sunshine Laier, Elko Daily Free Press; Class IV: Heather Gula, Battle Mountain Bugle.

BEST MULTI-COLOR AD

First Place: Class I: Teri Hogue and Stacey Fott, Las Vegas Review-Journal; Class II: Ryan Palmer, Tahoe Daily Tribune; Class III: Paul Huntberry, Henderson Home News; Class IV: Rosalind Ellifritz and Ellen Aker, The Humboldt Sun; Class V: Mike Stocking and Michele Brown, Reno News & Review.

Second Place: Class I: Mike Miller, Las Vegas Review-Journal; Class II: Ken Green, Elko Daily Free Press; Class III: Audria Ruscitti, Henderson Home News; Class IV: Dave Costello and Shari Gilson, Ely Times; Class V: Mike Lamar, Las Vegas CityLife.

Third Place: Class I: April Miller, Reno Gazette-Journal; Class II: Kim Steensen, Elko Daily Free Press; Class III: Melissa Land, Henderson Home News; Class IV: Rosalind Ellifritz and Ellen Aker, The Humboldt Sun; Class V: Caroline Lush and Marianne Mancina, Reno News & Review.

BEST SPECIAL SECTION ADVERTISING

First Place: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: Lahontan Valley News; Class III: North Lake Tahoe Bonanza; Class IV: Battle Mountain Bugle; Class V: Reno News & Review.

Second Place: Class I: Nevada Appeal; Class II: Elko Daily Free Press; Class III: Tahoe World; Class IV: Mesquite Local News; Class V: Reno News & Review.

Third Place: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: Lahontan Valley News; Class III: Fallon Star Press; Class IV: Ely Times; Class V: Reno News & Review.

Honorable Mention: Class I: Las Vegas Review-Journal.

BEST IN-HOUSE ADVERTISING PROMOTION

First Place: Class I: Kathy Webb, Reno Gazette-Journal; Class II: Rick Howard, Tahoe Daily Tribune; Class III: Paul Huntberry, Henderson Home News; Class IV: J. Carmen Kofoed, The Humboldt Sun.

Second Place: Class I: Jesse Dunaway, Las Vegas Review-Journal; Class II: Barbara Bogart and Ken Green, Elko Daily Free Press; Class III: Dara Ricci, Las Vegas Business Press; Class IV: Ely Times.

Third Place: Class I: Kathy Webb, Reno Gazette-Journal; Class II: Roz Brooks, Tahoe Daily Tribune; Class III: Mike Lamar, Las Vegas Business Press; Class IV: Ely Times.

 

Rules for posting comments

Comments posted below are from readers. In no way do they represent the view of Stephens Media LLC or this newspaper. This is a public forum. Read our guidelines for posting. If you believe that a commenter has not followed these guidelines, please click the FLAG icon next to the comment.