Nevada Press Association 2010 award winners


 

Here’s the list of winners in the Nevada Press Association 2010 “Better Newspaper Contest,” announced Saturday night at the newspaper organization’s annual convention.

 

MOST OF THE AWARDS ARE DIVIDED AMONG FIVE CLASSES: Class I, urban daily newspapers with circulation of 15,000 or more; Class II, intermediate newspapers, printed more than once a week with circulation of less than 15,000; Class III, community newspapers printed weekly with circulation of less than 10,000; Class IV, urban weekly newspapers printed weekly with circulation of 10,000 or more; and magazines.

 

GENERAL EXCELLENCE

FIRST PLACE: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: Sierra Sun (Truckee, Calif.); Class III: North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Las Vegas Business Press; Magazines: Luxury Las Vegas.

SECOND PLACE: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: The Record-Courier (Gardnerville); Class III: Moapa Valley Progress; Class IV: Las Vegas Weekly; Magazines: Reno Magazine.

THIRD PLACE: Class II: Desert Valley Times (Mesquite); Class III: Battle Mountain Bugle; Class IV: Las Vegas CityLife; Magazines: Nevada Magazine (Carson City).

HONORABLE MENTION: Magazines: Nevada Silver & Blue (Reno).

 

OUTSTANDING JOURNALIST

URBAN DAILY NEWSPAPERS: Martha Bellisle, Reno Gazette-Journal.

COMMUNITY NEWSPAPERS: Richard N. Velotta, In Business Las Vegas.

 

STORY OF THE YEAR

MARTHA BELLISLE, RENO GAZETTE-JOURNAL: Nevada DUI enforcement.

 

PHOTO OF THE YEAR

LEILA NAVIDI, LAS VEGAS SUN: “Strippers on the strip”

 

EDITORIAL OF THE YEAR

Vin Suprynowicz, Las Vegas Review-Journal. “Firemen’s pensions past due for reform.”

 

AD OF THE YEAR

Rob Galloway and Joanna Vernarecci, Nevada Appeal (Carson City). “Get your grill on.”

 

JOURNALIST OF MERIT

CLASS I: Lawrence Mower, Las Vegas Review-Journal; Class II: Sarah Cooper, Daily Sparks Tribune; Class IV: Amy Kingsley, Las Vegas CityLife.

 

COMMUNITY SERVICE

FIRST PLACE: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: Pahrump Valley Times; Class III: Virginia City News; Class IV: Reno News & Review.

SECOND PLACE: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: Daily Sparks Tribune; Class III: North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village).

THIRD PLACE: Class I: Las Vegas Review-Journal.

 

FREEDOM OF THE PRESS: Urban Newspapers (Classes I & IV): Reno Gazette-Journal.


COMMUNITY NEWSPAPERS (CLASSES II & III): Lahontan Valley News.

 

BEST SPOT NEWS STORY

FIRST PLACE: Class I: Brian Haynes, Mike Blasky, Henry Brean, Francis McCabe, Paul Harasim, Kristi Jourdan, Adrienne Packer, Keith Rogers, Steve Tetreault, John L. Smith, Las Vegas Review-Journal; Class II: Sarah Cooper, Daily Sparks Tribune; Class III: Angela Mann, Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: Staff, Reno News & Review.

SECOND PLACE: Class I: Staff, Reno Gazette-Journal; Class II: Jared DuBach, Elko Daily Free Press; Class III: Angela Mann, Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: Stacy J. Willis, Las Vegas Weekly.

THIRD PLACE: Class I: Staff, Las Vegas Sun; Class II: Mark Waite, Pahrump Valley Times; Class III: Karen Woodmansee, Virginia City News.

HONORABLE MENTION: Class I: Laura Myers, Las Vegas Review-Journal.

 

BEST FEATURE STORY

FIRST PLACE: Class I: Abigail Goldman, Las Vegas Sun; Class II: Scott Neuffer, The Record-Courier (Gardnerville); Class III: Janice Hoke, Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: Abigail Goldman, Las Vegas Weekly; Magazines: Matthew B. Brown, Nevada Magazine (Carson City).

SECOND PLACE: Class I: Henry Brean, Las Vegas Review-Journal; Class II: Courtney Maddock, Daily Sparks Tribune; Class III: Kevin MacMillan, North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Kat Kerlin, Reno News & Review; Magazines: Charlie Johnston, Nevada Magazine (Carson City).

THIRD PLACE: Class I: Brendan Buhler, Las Vegas Sun; Class II: Jared DuBach, Elko Daily Free Press; Class III: Jack Johnson, Boulder City Review; Class IV: Clint McDermott, Reno News & Review; Magazines: Geoff Schumacher, Desert Companion (Las Vegas).

HONORABLE MENTION: Class IV: Stacy J. Willis, Las Vegas Weekly.

 

BEST BUSINESS NEWS STORY

FIRST PLACE: Class I: Jennifer Robison, Las Vegas Review-Journal; Class II: Steve Ranson, Lahontan Valley News (Fallon); Class III: Richard N. Velotta, In Business Las Vegas; Class IV: Valerie Miller and Hubble Smith, Las Vegas Business Press.

SECOND PLACE: Class I: Liz Benston, Las Vegas Sun; Class II: Ali Helgoth, Elko Daily Free Press; Class III: Patrick Timothy Mullikin, Ely Times; Class IV: Tim O’Reiley, Las Vegas Business Press.

THIRD PLACE: Class I: Liz Benston, Las Vegas Sun; Class II: Ali Helgoth, Elko Daily Free Press; Class III: Richard N. Velotta, In Business Las Vegas; Class IV: Dennis Myers, Reno News & Review.

HONORABLE MENTION: Class II: Steve Ranson, Lahontan Valley News (Fallon); Class III: Janice Hoke, Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: Valerie Miller, Las Vegas Business Press.

 

BEST BUSINESS FEATURE STORY

FIRST PLACE: Class I: Jason Hidalgo, Reno Gazette-Journal; Class II: Rudy Herndon, The Humboldt Sun (Winnemucca); Class III: Richard N. Velotta, In Business Las Vegas; Class IV: Tim O’Reiley, Las Vegas Business Press.

SECOND PLACE: Class I: Liz Benston, Las Vegas Sun; Class II: Mark Waite, Pahrump Valley Times; Class III: Richard N. Velotta, In Business Las Vegas; Class IV: F. Andrew Taylor, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas).

THIRD PLACE: Class I: Amanda Finnegan, Las Vegas Sun; Class II: Scott Neuffer, The Record-Courier (Gardnerville); Class III: Angela Mann, Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: Valerie Miller, Las Vegas Business Press.

HONORABLE MENTION: Class I: Sonya Padgett, Las Vegas Review-Journal; Class II: Debra Reid, Daily Sparks Tribune; Class IV: Brian Sodoma, Vegas Seven.

 

BEST EXPLANATORY JOURNALISM

FIRST PLACE: Class I: J. Patrick Coolican, Las Vegas Sun; Class II: Jared Dubach, Elko Daily Free Press; Class III: Annie Flanzraich, North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Laura Emerson, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas); Magazines: Marilyn La Rocque, Luxury Las Vegas.

SECOND PLACE: Class I: Anjeanette Damon, Reno Gazette-Journal; Class II: Mark Waite, Pahrump Valley Times; Class III: Angela Mann, Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: Valerie Miller, Las Vegas Business Press; Magazines: Andrew Kiraly, Scott Dickensheets, Matt Kelemen, Desert Companion (Las Vegas).

THIRD PLACE: Class I: Stephanie Tavares, Las Vegas Sun; Class II: Sheila Gardner, The Record-Courier (Gardnerville); Class III: Jack Johnson, Boulder City Review; Class IV: Amy Kingsley, Las Vegas CityLife; Magazines: Anne McMillin, Synapse (Reno).

HONORABLE MENTION: Magazines: David Bunker, Nevada Magazine (Carson City).

 

BEST NEWS FEATURE STORY

FIRST PLACE: Class I: Richard A. Serrano, Las Vegas Sun; Class II: Mark Waite, Pahrump Valley Times; Class III: Kevin MacMillan, North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Stacy Willis, Las Vegas Weekly.

SECOND PLACE: Class I: Frank X. Mullen Jr., Reno Gazette-Journal; Class II: Ali Helgoth, Elko Daily Free Press; Class III: Annie Flanzraich, North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Amy Kingsley, Las Vegas CityLife.

THIRD PLACE: Class I: Jaclyn O’Malley, Reno Gazette-Journal; Class II: Julie Wootten, Elko Daily Free Press; Class III: Kyle Magin, North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Jason Whited, Las Vegas CityLife.

HONORABLE MENTION: Class I: Richard Lake, Las Vegas Review-Journal; Class III: Mark Angela Mann, Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: Amy Kingsley, Las Vegas CityLife.

 

BEST INVESTIGATIVE OR IN-DEPTH STORY

FIRST PLACE: Class I: Martha Bellisle and staff, Reno Gazette-Journal; Class II: Heather Gula, The Humboldt Sun (Winnemucca); Class III: Morris Workman, Mesquite Local News; Class IV: Dennis Myers, Reno News & Review; Magazines: Phil Hagen and Erika Pope, Desert Companion (Las Vegas).

SECOND PLACE: Class I: J. Patrick Coolican and Liz Benston, Las Vegas Sun; Class II: Jared DuBach, Elko Daily Free Press; Class III: Matthew Renda, North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Dennis Myers, Reno News & Review.

THIRD PLACE: Class I: Marshall Allen, Las Vegas Sun; Class II: Jared DuBach, Ali Helgoth and Julie Wootton, Elko Daily Free Press; Class III: Angela Mann, Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: F. Andrew Taylor, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas).

HONORABLE MENTION: Class I: Alan Maimon, Las Vegas Review-Journal.

 

BEST LOCAL COLUMN

FIRST PLACE: Class I: Lisa Mascaro, Las Vegas Sun; Class II: Bob Challinor, Desert Valley Times (Mesquite); Class III: Morris Workman, Mesquite Local News; Class IV: Steve Sebelius, Las Vegas CityLife; Magazines: Matthew B. Brown, Nevada Magazine (Carson City).

SECOND PLACE: Class I: John L. Smith, Las Vegas Review-Journal; Class II: David Bly, Desert Valley Times (Mesquite); Class III: Bill Roberts, Tonopah Times-Bonanza & Goldfield News; Magazines: Milton Glick, Nevada Silver & Blue (Reno).

THIRD PLACE: Class I: Jane Ann Morrison, Las Vegas Review-Journal; Class II: Mark Smith, Pahrump Valley Times; Class III: Sue Jones, Comstock Chronicle (Virginia City); Magazines: Trina Kleintjes-Hathaway, The Nevada Rancher.

HONORABLE MENTION: Class I: Geoff Schumacher, Las Vegas Review-Journal; Magazines: K-Von, Nevada Silver & Blue (Reno).

 

BEST LOCAL NONSTAFF COLUMN

FIRST PLACE: Class I: Jon Ralston, Las Vegas Sun; Class II: Andrew Barbano, Daily Sparks Tribune; Class III: Dr. Larry Moses, Moapa Valley Progress; Class IV: Michael Green, Vegas Seven.

SECOND PLACE: Class I: Joe Santoro, Nevada Appeal (Carson City); Class II: Margaret Caldwell, Desert Valley Times (Mesquite); Class III: Mike Donahue, Moapa Valley Progress; Class IV: David G. Schwartz, Vegas Seven; Magazines: Milton D. Glick, Nevada Silver & Blue (Reno).

THIRD PLACE: Class I: Linn Mills, Las Vegas Review-Journal; Class II: Duke Hunt, Desert Valley Times (Mesquite); Class III: Jon Ralston, In Business Las Vegas; Class IV: Deborah Wall, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas).

 

BEST LOCAL SPORTS STORY

FIRST PLACE: Class I: Ray Brewer, Las Vegas Sun; Class II: Tony Erquiaga, The Humboldt Sun (Winnemucca); Class III: Sylas Wright, North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Stacy J. Willis, Las Vegas Weekly.

SECOND PLACE: Class I: Anthony Fenech, Las Vegas Sun; Class II: Sylas Wright, Sierra Sun (Truckee, Calif.); Class III: Kevin MacMillan, North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Jon Fortenbury, Reno News & Review.

THIRD PLACE: Class I: Steve Kanigher, Las Vegas Sun; Class II: Martin Harris, Elko Daily Free Press; Class III: Jack Johnson, Boulder City Review.

HONORABLE MENTION: Class I: Chris Gabel, Reno Gazette-Journal; Class II: Ryan Hope, Elko Daily Free Press.

 

BEST LOCAL SPORTS FEATURE

FIRST PLACE: Class I: J. Patrick Coolican, Las Vegas Sun; Class II: Martin Harris, Elko Daily Free Press; Class III: Lou Martin, Mesquite Local News; Class IV: Greg Blake Miller, Vegas Seven.

SECOND PLACE: Class I: Chris Gabel and Dan Hinxman, Reno Gazette-Journal; Class II: Thomas Ranson, Lahontan Valley News (Fallon); Class III: Angela Mann, Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: Brad Bynum, Reno News & Review.

THIRD PLACE: Class I: Mark Anderson, Las Vegas Review-Journal; Class II: Dan Eckles, Daily Sparks Tribune; Class III: Jack Johnson, Boulder City Review; Class IV: F. Andrew Taylor, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas).

HONORABLE MENTION: Class I: Matt Youmans, Las Vegas Review-Journal.

 

BEST LOCAL SPORTS COLUMN

FIRST PLACE: Class I: Ed Graney, Las Vegas Review-Journal; Class II: Martin Harris, Elko Daily Free Press.

SECOND PLACE: Class I: Dan Hinxman, Reno Gazette-Journal; Class II: Joey Crandall, The Record Courier (Gardnerville).

THIRD PLACE: Class I: Darrell Moody, Nevada Appeal (Carson City); Class II: Bob Challinor, Desert Valley Times (Mesquite).

 

BEST ENTERTAINMENT WRITING

FIRST PLACE: Class I: Kristen Peterson, Las Vegas Sun; Class II: Cortney Maddock, Daily Sparks Tribune; Class IV: Bob Grimm, Reno News & Review.

SECOND PLACE: Class I: Christopher Lawrence, Las Vegas Review-Journal; Class II: Jared DuBach, Elko Daily Free Press; Class IV: Brad Bynum, Reno News & Review.

THIRD PLACE: Class I: John Katsilometes, Las Vegas Sun; Class II: David Bly, Desert Valley Times (Mesquite); Class IV: Kat Kerlin, Reno News & Review.

 

BEST CRITICAL WRITING

FIRST PLACE: Class I: Joe Brown, Las Vegas Sun; Mark Dunagan, Reno News & Review.

SECOND PLACE: Class I: Steve Bornfeld, Las Vegas Review-Journal; Class IV: Matthew Crowley, Las Vegas Business Press.

THIRD PLACE: Class I: John Huetter, Reno Gazette-Journal; Class IV: D. Brian Burghart, Reno News & Review.

 

BEST EDITORIAL WRITING

FIRST PLACE: Class I: John Kerr, Las Vegas Review-Journal; Class II: Jeffry Mullins, Elko Daily Free Press; Class III: Morris Workman, Mesquite Local News; Class IV: Dan Behringer, Las Vegas Business Press.

SECOND PLACE: Class I: Glenn Cook, Las Vegas Review-Journal; Class II: David Bly, Desert Valley Times (Mesquite); Class III: Kent Harper, Ely Times; Class IV: D. Brian Burghart, Reno News & Review.

THIRD PLACE: Class I: Vin Suprynowicz, Las Vegas Review-Journal; Class II: Marianne Kobak, Elko Daily Free Press; Class III: Matt Hufman, In Business Las Vegas.

 

BEST EDITORIAL PAGE

FIRST PLACE: Class I: Las Vegas Sun; Class II: Elko Daily Free Press; Class III: Moapa Valley Progress.

SECOND PLACE: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: Desert Valley Times (Mesquite).

THIRD PLACE: Class II: Lahontan Valley News (Fallon).

 

BEST OVERALL DESIGN

FIRST PLACE: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: Elko Daily Free Press; Class III: In Business Las Vegas; Class IV: Reno News & Review; Magazines: Reno Magazine.

SECOND PLACE: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: The Record-Courier; Class III: North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Las Vegas Business Press; Magazines: Nevada Silver & Blue (Reno).

THIRD PLACE: Class II: Lahontan Valley News (Fallon); Class IV: View Neighborhood Newspapers (Las Vegas); Magazines: Luxury Las Vegas.

HONORABLE MENTION: Class IV: Las Vegas CityLife; Magazines: Nevada Magazine (Carson City).

 

BEST PAGE ONE DESIGN/COVER DESIGN

FIRST PLACE: Class I: Las Vegas Sun; Class II: Elko Daily Free Press; Class III: In Business Las Vegas; Class IV: Reno News & Review; Magazines: Luxury Las Vegas.

SECOND PLACE: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: The Record-Courier (Gardnerville); Class III: North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Las Vegas Business Press; Magazines: Desert Companion (Las Vegas).

THIRD PLACE: Class II: Desert Valley Times (Mesquite); Class III: Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: Las Vegas CityLife; Magazines: Reno Magazine.

 

BEST PAGE DESIGNER(S)

FIRST PLACE: Class I: Spencer Holladay, Las Vegas Sun; Class II: Marianne Kobak, Elko Daily Free Press; Class III: David Gouger and Carmen Kofoed, Battle Mountain Bugle; Class IV: Maureen Adamo, Las Vegas CityLife.

SECOND PLACE: Class I: Alex Fong, Las Vegas Sun; Class III: Jen Anderson, Carmen Kofoed and David Gouger, Lovelock Review-Miner; Class IV: Lauren Stewart and Marvin Lucas, Vegas Seven.

THIRD PLACE: Class I: Rachel Perkins, Las Vegas Sun; Class IV: Jennifer Land, Las Vegas Business Press.

 

BEST SPECIAL SECTION EDITORIAL

FIRST PLACE: Class I: Las Vegas Sun; Class II: The Record-Courier (Gardnerville); Class III: In Business Las Vegas; Class IV: Reno News & Review.

SECOND PLACE: Class I: Reno Gazette-Journal; Class II: The Humboldt Sun (Winnemucca); Class III: In Business Las Vegas; Class IV: Reno News & Review.

THIRD PLACE: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: Elko Daily Free Press; Class III: In Business Las Vegas.

 

BEST INFORMATION GRAPHIC

FIRST PLACE: Class I: Alex Richards and Chris Morris, Las Vegas Sun; Class II: Kurt Hildebrand, The Record-Courier (Gardnerville); Class IV: Maureen Adamo, Las Vegas CityLife; Magazines: Tony de Ronnebeck, Nevada Magazine (Carson City).

SECOND PLACE: Class I: Mike Johnson, Las Vegas Review-Journal; Class IV: Don Button, Reno News & Review.

THIRD PLACE: Class I: Stephen Reich, Reno Gazette-Journal.

 

BEST ILLUSTRATION

FIRST PLACE: Class I: Chris Morris, Las Vegas Sun; Class II: Kim Lamb, Lahontan Valley News (Fallon); Class III: Chris Morris, In Business Las Vegas; Class IV: Jennifer Land, Las Vegas Business Press; Magazines: Joe Ciardiello, Desert Companion (Las Vegas).

SECOND PLACE: Class I: Chris Morris, Las Vegas Sun; Chris Morris, In Business Las Vegas; Class IV: Franz Szony, Reno News & Review; Magazines: Jonnie Hill, Nevada Magazine (Carson City).

THIRD PLACE: Class I: David Stroud, Las Vegas Review-Journal; Class IV: Jerry Miller, Vegas Seven; Magazines: Aaron McKinney, Desert Companion (Las Vegas).

 

BEST NEWS PHOTO COVERAGE

FIRST PLACE: Class I: Andy Barron, Reno Gazette-Journal; Class II: Shannon Litz, The Record-Courier (Gardnerville); Class III: Bobby Jean Roberts, Tonopah Times-Bonanza & Goldfield News; Class IV: Dana Nollsch, Reno News & Review.

SECOND PLACE: Class I: David B. Parker, Reno Gazette-Journal; Class II: Shannon Litz, The Record-Courier (Gardnerville); Class III: Morris Workman, Mesquite Local News; Class IV: Bill Hughes, Las Vegas CityLife.

THIRD PLACE: Class I: Leila Navidi, Las Vegas Sun; Class II: Horace Langford, Jr., Pahrump Valley Times; Class III: Morris Workman, Mesquite Local News.

 

BEST FEATURE PHOTO

FIRST PLACE: Class I: Andy Barron, Reno Gazette-Journal; Class II: Ross Andreson, Elko Daily Free Press; Class III: Angela Mann, Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: Bill Hughes, Las Vegas CityLife; Magazines: Alicia Santistevan, Reno Magazine.

SECOND PLACE: Class I: Gary Thompson, Las Vegas Review-Journal; Class II: Shannon Litz, The Record-Courier (Gardnerville); Class III: Bill Hughes, Las Vegas CityLife; Magazines: Kim Hammar, Nevada Magazine (Carson City).

THIRD PLACE: Class I: David B. Parker, Reno Gazette-Journal; Class II: Dennis Lee, Desert Valley Times (Mesquite); Class III: Bill Hughes, Las Vegas CityLife; Magazines: Ruth Anne Kocour, Nevada Magazine (Carson City).

HONORABLE MENTION: Class I: Cathleen Allison, Nevada Appeal; Class II: Shannon Litz, The Record-Courier (Gardnerville); Class III: Dana Nollsch, Reno News & Review.

 

BEST MULTIPLE FEATURE PHOTOS

FIRST PLACE: Class I: Leila Navidi, Las Vegas Sun; Class II: Horace Langford, Jr., Pahrump Valley Times; Class III: Angela Mann, Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: Francis George, Vegas Seven; Magazines: Nevada Magazine (Carson City).

SECOND PLACE: Class I: Andy Barron, Reno Gazette-Journal; Class II: Shannon Litz, The Record-Courier (Gardnerville); Class III: Patrick Timothy Mullikin, Ely Times; Class IV: Bill Hughes, Las Vegas CityLife; Magazines: Aaron Mayes, Desert Companion (Las Vegas).

THIRD PLACE: Class I: Marilyn Newton, Reno Gazette-Journal; Class II: Steve Ranson and Christy Lattin, Lahontan Valley News (Fallon); Class III: Bill Hughes, Las Vegas CityLife; Magazines: Jim K. Decker, Luxury Las Vegas.

HONORABLE MENTION: Class I: Andy Barron, Reno Gazette-Journal; Class II: Manuel Duran and David Bly, Desert Valley Times (Mesquite).

 

BEST PORTRAIT

FIRST PLACE: Class I: Leila Navidi, Las Vegas Sun; Class II: Kim Lamb, Lahontan Valley News (Fallon); Class III: JoVon Sotak, Tonopah Times-Bonanza & Goldfield News; Class IV: Anthony Mair, Vegas Seven; Magazines: Aaron Mayes, Desert Companion (Las Vegas).

SECOND PLACE: Class I: John Gurzinski, Las Vegas Review-Journal; Class II: Ali Helgoth, Elko Daily Free Press; Class III: Angela Mann, Comstock Chronicle (Virginia City); Class IV: Bill Hughes, Las Vegas CityLife; Magazines: Richard Stokes, Reno Magazine.

THIRD PLACE: Class I: Leila Navidi, Las Vegas Sun; Class II: Kim Lamb, Lahontan Valley News (Fallon); Class III: Angela Mann, Comstock Chronicle; Class IV: Bill Hughes, Las Vegas CityLife; Magazines: Christopher Smith, Desert Companion (Las Vegas).

HONORABLE MENTION: Class I: David B. Parker, Reno Gazette-Journal; Class II: David Bly, Desert Valley Times (Mesquite); Class III: Patrick Timothy Mullikin, Ely Times; Class IV: F. Andrew Taylor, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas); Magazines: Theresa Danna-Douglas, Nevada Silver & Blue (Reno).

 

BEST ILLUSTRATED PHOTO (seen on left)

FIRST PLACE: Class I: K.M. Cannon, Las Vegas Review-Journal; Class II: Ross Andreson, Elko Daily Free Press; Class IV: Bill Hughes, Las Vegas CityLife; Magazines: Charlie Johnston, Nevada Magazine (Carson City).

SECOND PLACE: Class I: K.M. Cannon, Las Vegas Review-Journal; Class II: Shannon Litz, The Record-Courier (Gardnerville); Class IV: Bill Hughes, Las Vegas CityLife; Magazines: Jeff Dow, Nevada Silver & Blue (Carson City).

THIRD PLACE: Class II: Ross Andreson, Elko Daily Free Press; Class IV: Bill Hughes, Las Vegas CityLife; Magazines: Theresa Danna-Douglas, Nevada Silver & Blue (Reno).

 

BEST SPORTS PHOTO

FIRST PLACE: Class I: Andy Barron, Reno Gazette-Journal; Class II: Shannon Litz, The Record-Courier (Gardnerville); Class III: Karen Woodmansee, Virginia City News; Class IV: Lynn Benson, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas).

SECOND PLACE: Class I: Steve Marcus, Las Vegas Sun; Class II: Shannon Litz, The Record-Courier (Gardnerville); Class III: John Taylor, Mesquite Local News; Class IV: Lynn Benson, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas).

THIRD PLACE: Class I: Leila Navidi, Las Vegas Sun; Class II: Horace Langford, Jr., Pahrump Valley Times; Class III: Lou Martin, Mesquite Local News.

HONORABLE MENTION: Class I: Leila Navidi, Las Vegas Sun and Andy Barron, Reno Gazette-Journal.

 

BEST EDITORIAL CARTOON - All Newspapers

FIRST PLACE: Mike Smith, Las Vegas Sun.

 

BEST HEADLINE WRITING

FIRST PLACE: Urban Newspapers: Steve Bornfeld, Las Vegas Review-Journal; Community Newspapers: Cortney Maddock, Daily Sparks Tribune.

SECOND PLACE: Urban Newspapers: Brad Bynum, Reno News & Review; Community Newspapers: Amy Edgett, Sierra Sun (Truckee, Calif.).

THIRD PLACE: Urban Newspapers: Matthew Crowley, Las Vegas Review-Journal.

 

BEST WEBSITE

FIRST PLACE: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: The Record-Courier (Gardnerville); Class III: North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Las Vegas CityLife.

SECOND PLACE: Class I: Las Vegas Sun; Class II: Sierra Sun (Truckee, Calif.); Class III: Mesquite Local News; Class IV: View Neighborhood Newspapers (Las Vegas).

THIRD PLACE: Class II: Elko Daily Free Press; Class III: Boulder City Review.

 

WEBSITE MULTIMEDIA STORY

FIRST PLACE: Class I: Las Vegas Sun; Class IV: Justin Yurkanin, Las Vegas CityLife.

SECOND PLACE: Class I: Justin Yurkanin, Alan Maimon and Michael Quine, Las Vegas Review-Journal; Class IV: Justin Yurkanin, Las Vegas CityLife.

THIRD PLACE: Class I: Mark Antonuccio, Las Vegas Review-Journal; Class IV: Michael Quine, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas).

 

WEBSITE BLOG

FIRST PLACE: Class I: John Katsilometes, Las Vegas Sun; Class II: The Record-Courier (Gardnerville); Class IV: Steve Sebelius, Las Vegas CityLife.

SECOND PLACE: Class I: Wolf Pack Sports, Reno Gazette-Journal.

THIRD PLACE: Class I: John L. Smith, Las Vegas Review-Journal.

 

ADVERTISING GENERAL EXCELLENCE

FIRST PLACE: Class I: Las Vegas Review-Journal; Class II: Daily Sparks Tribune; Class IV: Las Vegas CityLife; Magazines: Nevada Magazine (Carson City).

SECOND PLACE: Class I: Nevada Appeal (Carson City); Class IV: Reno News & Review.

 

BEST LARGE-SPACE AD

FIRST PLACE: Class I: Jeffrey Bona, Las Vegas Review-Journal; Class II: Brandy Minnick, Pahrump Valley Times; Class III: Nick Cruit, North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Miles Harley and Linda Brown, Reno News & Review; Magazines: James Magno, Luxury Las Vegas.

SECOND PLACE: Class I: Yvonta Thompson, Las Vegas Review-Journal; Class II: Heather Ruth, Pahrump Valley Times; Class III: Nick Cruit, North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Endher Cortez, El Tiempo (Las Vegas); Magazines: Jueen Loh, Luxury Las Vegas.

THIRD PLACE: Class I: Joe daCosta, Las Vegas Review-Journal; Class II: Heather Ruth, Pahrump Valley Times; Class IV: Jeffrey Bona, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas); Magazines: Yvonta Thompson, Luxury Las Vegas.

 

BEST BLACK-AND-WHITE AD

FIRST PLACE: Class I: Jueen Loh, Las Vegas Review-Journal; Class II: Joe Plummer, The Humboldt Sun (Winnemucca); Class III: Joe Plummer, Battle Mountain Bugle; Class IV: Marianne Mancina and Gina Odegard, Reno News & Review.

SECOND PLACE: Class I: Mike Miller, Las Vegas Review-Journal; Class II: Jessica Beaudoin, Pahrump Valley Times; Class III: Jessica Beaudoin, Tonopah Times Bonanza & Goldfield News; Class IV: Yvonta Thompson, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas).

THIRD PLACE: Class I: Jennifer Dibble, Las Vegas Review-Journal; Class II: Heather Ruth, Pahrump Valley Times; Class III: Heather Ruth, Tonopah Times Bonanza & Goldfield News; Class IV: Michael Neubauer, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas).

 

BEST SPOT COLOR AD

FIRST PLACE: Class II: J. Carmen Kofoed and Angel Correa, The Humboldt Sun (Winnemucca); Class III: Terrie Chisom, Lovelock Review-Miner; Class IV: Miles Harley and Gina Odegard, Reno News & Review; Magazines: Tony deRonnebeck, Nevada Magazine (Carson City).

 

BEST MULTICOLOR AD

FIRST PLACE: Class I: Joanna Vernarecci and Rob Galloway, Nevada Appeal (Carson City); Class II: Michael Higdon, The Record Courier (Gardnerville); Class III: Jueen Loh, Mesquite Local News; Class IV: Miles Harley and Linda Brown, Reno News & Review; Magazines: Joel Silverie, Luxury Las Vegas.

SECOND PLACE: Class I: Joanna Vernarecci and Rob Galloway, Nevada Appeal (Carson City); Class II: Cathleen O’Bleness, Elko Daily Free Press; Class III: Jessica Beaudoin, Tonopah Times Bonanza & Goldfield News; Class IV: Jennifer Dibble, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas); Magazines: Joel Silverie, Luxury Las Vegas.

THIRD PLACE: Class I: Joanna Vernarecci and Rob Galloway, Nevada Appeal (Carson City); Class II: Joe Plummer, The Humboldt Sun (Winnemucca); Class III: Terrie Chisom, Lovelock Review-Miner; Class IV: Brandi Gardner and Carissa Bouwer, Reno News & Review; Magazines: Patrick McFarland, Nevada Silver & Blue (Reno).

HONORABLE MENTION: Class IV: Yvonta Thompson, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas).

 

BEST SPECIAL SECTION ADVERTISING

FIRST PLACE: Class I: Nevada Appeal (Carson City); Class II: Ken Green, Cathleen O’Bleness and Heather English, Elko Daily Free Press; Class III: Terri Thomas and Sierra Nevada Media Group, North Lake Tahoe Bonanza (Incline Village); Class IV: Priscilla Garcia (Boys & Girls Club of Truckee Meadows) and John Murphy, Reno News & Review.

SECOND PLACE: Class I: Bob Brown, Michael Dayley and Joel Cardwell, Las Vegas Review-Journal; Class II: Jaylene Hutchison, The Record-Courier (Gardnerville); Class III: Rob Langrell and Bradley Samuels, In Business Las Vegas; Class IV: Reno News & Review.

THIRD PLACE: Class I: Terri Thomas and Sierra Nevada Media Group, Nevada Appeal (Carson City); Class II: Michael Higdon and Sierra Nevada Media Group, The Record-Courier (Gardnerville); Class III: Mesquite Local News; Class IV: Marianne Mancina and John Murphy, Reno News & Review.

HONORABLE MENTION: Class I: Rob Galloway, Jessica Weisser and Sierra Nevada Media Group, Nevada Appeal (Carson City); Class II: Keigh Cox and Sierra Nevada Group, Tahoe Daily Tribune (South Lake Tahoe, Calif.).

 

BEST IN-HOUSE ADVERTISING PROMOTION

FIRST PLACE: Class I: Mike Miller, Las Vegas Review-Journal; Class II: Brandy Minnick, Pahrump Valley Times; Class IV: Kate Murphy and John Murphy, Reno News & Review; Magazines: Sean Nebeker, Nevada Magazine (Carson City).

SECOND PLACE: Class I: Justin Lau, Las Vegas Review-Journal; Class II: Shannon Burn and Keigh Cox, Lahontan Valley News (Fallon); Class IV: Kate Murphy and John Murphy, Reno News & Review.

THIRD PLACE: Class I: Mike Miller, Las Vegas Review-Journal; Class II: Ken Green, Elko Daily Free Press; Class IV: Tess Fosburgh, View Neighborhood Newspapers (Las Vegas).

HONORABLE MENTION: Class IV: Jeffrey Bona, Las Vegas CityLife.

 


 

 

 

Rules for posting comments

Comments posted below are from readers. In no way do they represent the view of Stephens Media LLC or this newspaper. This is a public forum. Read our guidelines for posting. If you believe that a commenter has not followed these guidelines, please click the FLAG icon next to the comment.