Updated 

Nevada, Clark County election filings for 2014


■ CONGRESS

1ST DISTRICT

Democrat

Herbert Glenn Peters

Dina Titus*

Darren J. Welsh

Republican

Jose Padilla

Annette Teijeiro

Minor party candidates

Kamau Bakari, IAP

Richard “Ricardo Carlos” Charles, LIB

2ND DISTRICT

Democrat

Vance Alm

Brian Dempsey

Kristen Spees

Republican

Mark E. Amodei*

Minor party candidate

Janine Hansen, IAP

3RD DISTRICT

Democrat

Erin Bilbray

Zachary “Mr. Z.” Campbell

Republican

Joe Heck*

Minor party candidates

David Goossen, IND

Randy Kimmick, LIB

Steven St. John, IND

4TH DISTRICT

Democrat

Mark J. Budetich Jr.

Steven Horsford*

Sid Zeller

Republican

Cresent Hardy

Niger Innis

Carlo “Mazunga” Poliak

Minor party candidates

Russell Best, IAP

Steve Brown, LIB

■ NEVADA

GOVERNOR

Democrat

Charles Chang

Frederick L. Conquest

Stephen H. Frye

Chris Hyepock

Allen Rheinhart

John Rutledge

Abdul H. Shabazz

Republican

Eddie Hamilton

Gary Marinch

Brian Sandoval*

William “Bill” Tarbell

Thomas J. Tighe

Minor party candidates

David Gibson NG

Lory VanDerBeek IAP

■ LIEUTENANT GOVERNOR

Democrat

Lucy Flores

Harley Zane Kulkin

Republican

Mark Hutchison

Sue Lowden

Minor party candidate

Mike Little, IAP

■ SECRETARY OF STATE

Democrat

Kate Marshall

Republican

Barbara Cegavske

■ STATE TREASURER

Democrat

Kim Wallin

Republican

Dan Schwartz

Minor party candidate

Kress Cave, IAP

■ STATE CONTROLLER

Democrat

Andrew Martin

Michael Schaefer

Republican

Cort Arlint

Barry Herr

Ron Knecht

Minor party candidate

Tom Jones IAP

■ ATTORNEY GENERAL

Democrat

Ross Miller

Republican

Adam Paul Laxalt

Minor party candidate

Jonathan Hansen IAP

■ UNIVERSITY REGENTS

DISTRICT 2

Nonpartisan

Robert Blakely*

Trevor Hayes

Daniel John Tarkanian

DISTRICT 3

Nonpartisan

Tom Hurst

Swadeep Nigam

Kevin J. Page*

Bryan Spangelo

DISTRICT 5

Nonpartisan

Sam Lieberman

Nick M. Spirtos

■ STATE SENATE

DISTRICT 2

Democrat

Mo Denis*

Minor party candidate

Louis J. Baker, IAP

DISTRICT 8

Democrat

Garrett J. LeDuff

Marilyn Dondero Loop

Republican

Patricia Farley

Clayton Kelly Hurst

Lisa Myers

Minor party candidate

Jon Kamerath, IAP

DISTRICT 9

Democrat

Justin Jones*

Republican

Vick Gill

Becky Harris

Ron Q. Quilang

David J. Schoen

DISTRICT 10

Democrat

Ruben Kihuen*

Minor party candidate

Ed Uehling, LIB

DISTRICT 12

Republican

Joe Hardy*

DISTRICT 20

Democrat

Teresa Lowry

Republican

Carl Bunce

Michael Roberson*

DISTRICT 21

Democrat

Mark Manendo*

Republican

Ron L. McGinnis

■ STATE ASSEMBLY

DISTRICT 1

Democrat

Marilyn Kirkpatrick*

Republican

Roger “Oz” Baum

DISTRICT 2

Republican

John Hambrick*

Mark Slotta

Minor party candidate

A.J. Maimbourg, IAP

DISTRICT 3

Democrat

Danny Alires

Nelson Araujo

Chris Barry

Felipe Rodriguez

Matthew Tramp

Nakia Woodson

Republican

Jesus Marquez

DISTRICT 4

Democrat

Jeff Hinton

John-Nicholas W. White

Republican

Michele Fiore*

Melissa D. Laughter

DISTRICT 5

Democrat

Jerri D. Strasser

Republican

Troy W. Archer

Max Miller-Hooks

Barry R. Keller

Erv Nelson

Stuart Blake Tener

DISTRICT 6

Democrat

Arrick Foster

Harvey J. Munford*

Anthony D. Snowden

DISTRICT 7

Democrat

Dina Neal

Stephen “Steph” Taylor

Republican

Brent Leavitt

DISTRICT 8

Democrat

Jason Frierson

Republican

John Moore

DISTRICT 9

Democrat

Kelly W. Mercer

Joe Tinio Jr.

Steve Yeager

Republican

David M. Gardner

DISTRICT 10

Democrat

J.T. Creedon

Jonathan Friedrich

Jesse “Jake” Holder

Republican

Shelly M. Shelton

DISTRICT 11

Democrat

Olivia Diaz*

DISTRICT 12

Democrat

James Ohrenschall*

Minor party candidate

Troy Warren, IAP

DISTRICT 13

Democrat

Christine Lynn Kramar

Republican

Paul Anderson

DISTRICT 14

Democrat

Maggie Carlton*

Jack Brooks

Republican

Matthew Yarbrough

DISTRICT 15

Democrat

Elliot Anderson*

Republican

Benjamin Donlon

Minor party candidate

Roberto S. Juarez, LIB

DISTRICT 16

Democrat

Heidi Swank*

DISTRICT 17

Democrat

Brandon Casutt

Tyrone Thompson

Republican

Patrick Mendez

Minor party candidate

Patricia “Pat” Little, IAP

DISTRICT 18

Democrat

Amy Beaulieu

Richard Carrillo*

DISTRICT 19

Democrat

James Zygadlo

Republican

Laura Bledsoe

Chris Edwards

Frank Tavares

Minor party candidate

Donald Wayne Hendon, LIB

DISTRICT 20

Democrat

Ellen Spiegel*

Republican

Carol Linton

DISTRICT 21

Democrat

Andy Eisen

Republican

Derek W. Armstrong

Andrew W. Coates

Minor party candidate

Adam-John Sanacore, LIB

DISTRICT 22

Republican

Richard Bunce

Lynn Stewart

Minor party candidate

Leroy T. Lalley IAP

DISTRICT 23

Republican

Melissa Woodbury*

DISTRICT 28

Democrat

Edgar R. Flores

DISTRICT 29

Democrat

Lesley Elizabeth Cohen*

Daniel Mathis

Republican

Amy L. Groves

Stephen Silberkraus

DISTRICT 34

Democrat

Gary Fisher

Fayyaz Raja

Sanje Sedera

Meghan Smith

Republican

Victoria Seaman

DISTRICT 35

Democrat

Charles J. Clark Jr.

James Healey*

Republican

Michael “Mike” Bajorek

Brent A. Jones

DISTRICT 36

Republican

James Oscarson

DISTRICT 37

Democrat

Gerald Mackin

Republican

Wesley Duncan*

Minor party candidate

Lou Pombo, LIB

DISTRICT 41

Democrat

Paul Aizley*

Republican

Vicki Dooling

DISTRICT 42

Democrat

Irene Bustamante Adams*

Minor party candidate

Howard Scheff, IAP

■ CLARK COUNTY COMMISSION

DISTRICT E

Democrat

Chris Giunchigliani*

Lou Toomin

Republican

Randy Rose

Joe Thibodeau

DISTRICT F

Democrat

Susan Bonaventura

Susan Brager*

Ellen N. Nakamura

Mike Schneider

Republican

Joe Krathwohl

Mitchell T. Tracy

Minor party candidates

Lyal Darrel, IAP

Jason G. Smith, LIB

DISTRICT G

Democrat

John Bonaventura

Mary Beth Scow*

Republican

Carson Earnest

Cindy Lake

■ SHERIFF

Nonpartisan

Angel M. Barboza

Larry Burns

Tim Deam

Robert “Bobby G” Gronauer

Joe Lombardo

Gordon Martines

Ted Moody

Kenneth “Nick” Page

Bill Roman

■ DISTRICT ATTORNEY

Democrat

Steve Wolfson*

Minor party candidate

Raymond James “Jim” Duensing Jr. LIB

ASSESSOR

Democrat

Michele W. Shafe*

Minor party candidates

Tim Hagan, LIB

Brad Lee Barnhill, IAP

■ CLERK

Democrat

Louis DeSalvio

Lynn Goya

Republican

William Hols

■ RECORDER

Democrat

Debbie Conway*

Travis Field

Laurel Jimenez

Republican

Don Hotchkiss

Minor party candidates

Douglas “Tractor” Johnson, LIB

Shannon Maclean, IAP

■ TREASURER

Democrat

Laura Fitzpatrick*

Republican

Michael “doc” Javornicky

■ PUBLIC ADMINISTRATOR

Democrat

Warren Hardy Brunell

John J. Cahill*

Tony Wernicke

Republican

Ed Klapproth

■ SCHOOL BOARD

DISTRICT D

Nonpartisan

Kevin L. Child

Steven “Stavan” Corbett*

Wesley Cornwell

Charles Manning Ware

DISTRICT F

Nonpartisan

Carolyn Edwards*

Ileetha J. Groom

Ralph Krauss

DISTRICT G

Nonpartisan

Erin Earlene Cranor*

Ira Kimball

Joe Spencer

■ CONSTABLES

BOULDER TOWNSHIP

Republican

Stephen Hampe*

■ BUNKERVILLE TOWNSHIP

Democrat

Erik Laub*

■ GOODSPRINGS TOWNSHIP

Democrat

Ken Derschan

Republican

Gary P. Rogers*

■ HENDERSON TOWNSHIP

Democrat

Joe Pitts

Terry Watson

Republican

Douglas Hale

Jason A. Malone

Earl Mitchell*

John Stites

■ LAUGHLIN TOWNSHIP

Republican

Jordan Ross*

■ MESQUITE TOWNSHIP

Republican

Duane L. Thurston*

■ MOAPA TOWNSHIP

Republican

Gary L. Leavitt*

■ MOAPA VALLEY TOWNSHIP

Republican

Leon S. Frei*

■ NORTH LAS VEGAS TOWNSHIP

Democrat

Ryan Clark

Robert L. Eliason

Isaac James

Tom Jeeves

Republican

Jon Martin

■ SEARCHLIGHT TOWNSHIP

Republican

Jack Cochran*

NOTE: Candidates with no challengers win their party primaries or outright.

Minor parties: IAP - Independent American Party; LIB - Libertarian; IND - independent; NG - Nevada Green Party

*incumbent

 

Rules for posting comments

Comments posted below are from readers. In no way do they represent the view of Stephens Media LLC or this newspaper. This is a public forum. Read our guidelines for posting. If you believe that a commenter has not followed these guidelines, please click the FLAG icon next to the comment.