74°F
weather icon Clear

2011 Laughlin Invitational results

2011 Laughlin Invitational Varsity Boys

Overall Finish List

October 01, 2011


Results By NTS-Timing – Runnerspace.com/NV NTS-Timing



                                                                                       Total  
    Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Pace  
       1    Nick Priego                       Del Sol                74               17:15.9      5:34/M
       2    Martin Ponce                      SECTA                 262               17:27.8      5:38/M
       3    Zach Zimdars                      SECTA                 263               17:45.4      5:44/M
       4    Keneth Lawrence                   SECTA                 260               17:51.3      5:45/M
       5    Clay Caines                       Australian Select      21               18:01.4      5:49/M
       6    Nicholas Oberdin                  Shadow Ridge          293               18:02.7      5:49/M
       7    Ryan Wright                       River Valley          246               18:06.9      5:50/M
       8    Jonathan Stiles                   Basic                  36               18:12.7      5:52/M
       9    Andy Blaine                       Shadow Ridge          289               18:13.2      5:53/M
      10    Anthony Smith                     Lake Havasu           391               18:15.4      5:53/M
      11    Steven Roundy                     Shadow Ridge          294               18:16.7      5:54/M
      12    Garrett Simpson                   Shadow Ridge          295               18:19.2      5:55/M
      13    Gerritt Noorda                    Shadow Ridge          292               18:21.6      5:55/M
      14    Kane Dove                         Australian Select      15               18:22.0      5:55/M
      15    Dalvin Hightower                  Shadow Ridge          290               18:23.7      5:56/M
      16    Miguel Garcia                     SECTA                 259               18:33.5      5:59/M
      17    Joe Dunlop                        Australian Select      23               18:36.0      6:00/M
      18    Albert Munoz                      SECTA                 261               18:36.4      6:00/M
      19    Tyson Beatty                      Australian Select      12               18:41.9      6:02/M
      20    Evan Klouse                       Boulder City           45               18:46.3      6:03/M
      21    Gavin Williams                    Faith Lutheran        108               18:47.0      6:04/M
      22    Chandler Harkins                  Boulder City           44               18:50.9      6:05/M
      23    Will Gibbs                        Basic                  33               18:53.3      6:05/M
      24    Obed Mireku                       Del Sol                72               18:54.2      6:06/M
      25    Josey Browning                    Virgin Valley         356               18:57.1      6:07/M
      26    Matt Christensen                  SECTA                 257               18:58.0      6:07/M
      27    Francis Mezy                      Shadow Ridge          291               19:01.0      6:08/M
      28    Eddie Esquivel                    Eldorado               86               19:07.1      6:10/M
      29    Ty Rappleye                       Virgin Valley         360               19:10.1      6:11/M
      30    Micah Nauck                       Pahrump Valley        222               19:12.1      6:12/M
      31    Brandon Neskahi                   Lake Havasu           389               19:22.9      6:15/M
      32    Alex Rios                         Faith Lutheran        107               19:26.8      6:16/M
      33    Egber Piza                        Del Sol                73               19:31.4      6:18/M
      34    Jose Barajas                      Sunrise Mountain      337               19:32.2      6:18/M
      35    Brian Romero                      Laughlin              142               19:35.4      6:19/M
      36    London Stein                      Laughlin              144               19:43.8      6:22/M
      37    Harrison Brown                    Boulder City           43               19:46.8      6:23/M
      38    Thomas Ybarra                     Boulder City           49               19:49.4      6:24/M
      39    Shaun MacDonald                   Australian Select      17               19:50.5      6:24/M
      40    Miles Nelson                      Lake Havasu           388               19:52.0      6:25/M
      41    Skyler Whipple                    Moapa Valley          160               19:53.9      6:25/M
      42    Clancy Leavitt                    Virgin Valley         359               19:56.2      6:26/M
      43    Dominic Davila                    Laughlin              138               19:57.0      6:26/M
      44    Jesus Lozoya                      Mohave                170               20:03.2      6:28/M
      45    Robert Moynahan                   Pahrump Valley        221               20:04.3      6:28/M
      46    Riley Murnane                     Boulder City           46               20:07.2      6:29/M
      47    Luis Martinez                     Sunrise Mountain      340               20:15.1      6:32/M
      48    Timothy Fox                       Basic                  32               20:17.1      6:33/M
      49    Drew Durbin                       Virgin Valley         357               20:24.1      6:35/M
      50    Charles Radcliffe                 Kingman Academy       127               20:24.5      6:35/M
      51    Tanner Hansen                     Virgin Valley         364               20:29.6      6:36/M
      52    Adrian Smith                      Lake Havasu           390               20:31.3      6:37/M
      53    Bernardo Badilla                  Mohave                169               20:39.9      6:40/M
      54    Kyle Bird                         Australian Select      13               20:41.1      6:40/M
      55    Andrew White                      Pahrump Valley        223               20:43.4      6:41/M
      56    Addison Biasi                     Virgin Valley         355               20:46.6      6:42/M
      57    Alonso Mata                       Mohave                172               20:47.4      6:42/M
      58    David Cardoso                     Lake Havasu           385               20:48.5      6:43/M
      59    Kasen Tietjen                     Virgin Valley         361               20:50.8      6:43/M
      60    Brian Vargas                      Mohave                175               21:03.5      6:47/M
      61    Jeremiah Brewer                   Eldorado               84               21:03.8      6:47/M
      62    Logan Messick                     Del Sol                71               21:05.4      6:48/M
      63    Jacob Coutts                      Lake Havasu           386               21:05.8      6:48/M
      64    Jerry Dillon                      Pahrump Valley        217               21:06.3      6:48/M
      65    Evan Marone                       Mohave                171               21:09.2      6:49/M
      66    Christopher McLeod                Mohave                173               21:09.6      6:49/M
      67    Brandon McCormick                 Faith Lutheran        106               21:11.6      6:50/M
      68    Chandler Cruden                   Faith Lutheran        104               21:17.5      6:52/M
      69    Tristan Jandrew                   Lake Havasu           387               21:26.4      6:55/M
      70    George Pesqueira                  Del Sol                78               21:32.0      6:57/M
      71    Pedro Rodriguez                   Sunrise Mountain      343               21:35.8      6:58/M
      72    Daniel Grossmann                  Eldorado               87               21:41.4      7:00/M
      73    Juan De Santiago                  Laughlin              139               21:41.8      7:00/M
      74    Sergio Vilchis                    Del Sol                79               21:42.4      7:00/M
      75    Robert Lane                       Pahrump Valley        220               21:45.5      7:01/M
      76    Cade Castillo                     Indian Springs        111               21:46.7      7:01/M
      77    Sean Barrigan                     Oasis Christian Aca   404               21:51.3      7:03/M
      78    Tyler Gulden                      Pahrump Valley        219               21:54.2      7:04/M
      79    Justin Edgell                     Kingman Academy       123               22:01.3      7:06/M
      80    Daniel Highfield                  Indian Springs        112               22:09.9      7:09/M
      81    Brian Garcia                      Sunrise Mountain      338               22:14.6      7:10/M
      82    Eduardo Ponce                     Mohave                174               22:14.9      7:10/M
      83    Anthony Chavez                    Eldorado               85               22:18.5      7:12/M
      84    Ryan Bell                         River Valley          248               22:26.9      7:14/M
      85    Terrill Betterly                  Basic                 407               22:29.5      7:15/M
      86    Keith Layton                      Indian Springs        113               22:31.9      7:16/M
      87    Josh Ririe                        Eldorado               88               22:37.6      7:18/M
      88    Alex Baglione                     Del Sol                69               22:44.8      7:20/M
      89    Zachary Owen                      Basic                  34               22:57.4      7:24/M
      90    Sean Dorrough                     Pahrump Valley        218               23:01.7      7:25/M
      91    Tyler Webb                        Boulder City           48               23:19.8      7:31/M
      92    Nick Heatherington                Laughlin              140               23:26.5      7:34/M
      93    Garrett Traasdahl                 Moapa Valley          159               23:29.0      7:35/M
      94    Erick Velez                       Kingman Academy       128               23:33.3      7:36/M
      95    john Cooper                       Mt. Tipton            207               23:48.0      7:41/M
      96    Kyle Cerisel                      Mt. Tipton            206               24:05.3      7:46/M
      97    Markus Enosa                      Moapa Valley          155               24:10.0      7:48/M
      98    Tyler Reynolds                    Moapa Valley          158               24:25.4      7:53/M
      99    Levi Dudley                       Kingman Academy       122               24:26.2      7:53/M
     100    Clifford Ely-Scott                Moapa Valley          154               24:36.4      7:56/M

                                                                                       Total  
    Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Pace  
     101    Marshall Potts                    Moapa Valley          157               24:51.6      8:01/M
     102    Austin Luchsinger                 Kingman Academy       125               24:54.0      8:02/M
     103    Ryan Leachman                     Moapa Valley          156               24:56.5      8:03/M
     104    Trayvon Mack                      Laughlin              148               25:12.7      8:08/M
     105    Alberto Martinez                  Laughlin              141               25:23.3      8:11/M
     106    Fernando Orellana                 Sunrise Mountain      341               25:23.7      8:11/M
     107    Jose Robles                       Basic                  35               25:25.0      8:12/M
     108    Christian Gonzalez                Oasis Christian Aca   401               25:52.1      8:21/M
     109    Cody Lester                       River Valley          249               26:10.6      8:26/M
     110    Favian Arvizo                     River Valley          247               26:17.3      8:29/M
     111    Bruce Gil                         Sunrise Mountain      339               26:19.3      8:29/M
     112    Ricardo Pelayo                    Sunrise Mountain      342               27:23.5      8:50/M
     113    Mitchell Jantzen                  Kingman Academy       124               27:48.0      8:58/M
     114    Cody Ceh                          Oasis Christian Aca   405               29:14.9      9:26/M
     115    Nathan Knapp                      Oasis Christian Aca   402               29:15.7      9:26/M
     116    Evan Traasdahl                    Boulder City           47               30:04.0      9:42/M
     117    Gabe Scott                        Indian Springs        114               33:09.4     10:42/M
     118    Tristan Moore                     Oasis Christian Aca   406               36:50.8     11:53/M


*Overall place among males only

 


 

 

Team Summary Report – Boys

Varsity Boys

Large School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 SECTA                                  41               2   3   4  15  17  22             
        Top  5 Times: 1:30:14.6
        Average Time: 18:02.9

    2 Shadow Ridge                           47               6   8  10  11  12  14  23         
        Top  5 Times: 1:31:13.6
        Average Time: 18:14.7

    3 Australian Select                      82               5  13  16  18  30  38             
        Top  5 Times: 1:33:31.9
        Average Time: 18:42.3

    4 Lake Havasu                           143               9  26  31  36  41  45  51         

        Top  5 Times: 1:38:50.3
        Average Time: 19:46.0

    5 Del Sol                               146               1  21  28  44  52  55  63         
        Top  5 Times: 1:38:19.2
        Average Time: 19:39.8

    6 Basic                                 187               7  20  35  61  64  67             
        Top  5 Times: 1:42:50.1
        Average Time: 20:34.0

    7 Mohave                                198              32  37  40  42  47  48  59         
        Top  5 Times: 1:43:43.4
        Average Time: 20:44.6


    8 Pahrump Valley                        199              25  33  39  46  56  57  65         
        Top  5 Times: 1:42:51.8
        Average Time: 20:34.3

    9 Faith Lutheran                        215              19  27  49  50  70                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0

   10 Sunrise Mountain                      240              29  34  53  58  66  68  69         
        Top  5 Times: 1:49:01.6
        Average Time: 21:48.3

   11 Eldorado                              243              24  43  54  60  62                 

        Top  5 Times: 1:46:48.6
        Average Time: 21:21.7

Team Summary Report – Boys

Varsity Boys

Small School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Boulder City                           35               2   3   8   9  13  26  47         
        Top  5 Times: 1:37:20.8
        Average Time: 19:28.1

    2 Virgin Valley                          50               4   5  11  14  16  17  18         
        Top  5 Times: 1:38:57.3
        Average Time: 19:47.4

    3 Laughlin                               71               6   7  12  19  27  39  40         
        Top  5 Times: 1:44:24.7
        Average Time: 20:52.9

    4 Kingman Academy                       137              15  22  29  34  37  44             

        Top  5 Times: 1:55:19.5
        Average Time: 23:03.9

    5 Moapa Valley                          138              10  28  32  33  35  36  38         
        Top  5 Times: 1:56:35.1
        Average Time: 23:19.0

    6 River Valley                          180               1  24  42  43  70                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0

    7 Indian Springs                        186              20  23  25  48  70                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0


    8 Oasis Christian Academy               202              21  41  45  46  49                 
        Top  5 Times: 2:23:05.1
        Average Time: 28:37.0

 

2011 Laughlin Invitational Varsity Girls

Overall Finish List

October 01, 2011


Results By NTS-Timing – Runnerspace.com/NV NTS-Timing



                                                                                       Total  
    Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Pace  
       1    Sydney Badger                     Centennial             53               19:22.1      6:15/M
       2    Karlie Swanson                    Australian Select       7               20:07.4      6:29/M
       3    Perri Newman                      Australian Select      20               20:25.2      6:35/M
       4    Jessica Tobler                    Boulder City           42               20:28.0      6:36/M
       5    Hannah Pavlov                     Faith Lutheran        102               20:52.6      6:44/M
       6    Jessica Raymond                   Basic                  28               21:23.9      6:54/M
       7    Arden Holden                      Centennial             55               21:31.0      6:56/M
       8    Erika Oceguera                    Basic                  27               21:33.7      6:57/M
       9    Natasha Tomlinson                 Basic                  31               21:35.6      6:58/M
      10    Jane Andersen                     Australian Select      10               21:49.1      7:02/M
      11    Savannah Anas                     Centennial             52               21:51.0      7:03/M
      12    Taylor Coss                       SECTA                 251               21:55.4      7:04/M
      13    Jackie Sanchez                    Pahrump Valley        215               21:56.5      7:05/M
      14    Shelby Gibbons                    Centennial             54               21:58.6      7:05/M
      15    Bianca Jones                      Australian Select       6               22:10.3      7:09/M
      16    Lynsey Ryan                       Lake Havasu           373               22:12.0      7:10/M
      17    Lizbeth Aguilar                   SECTA                 250               22:12.5      7:10/M
      18    Kylie Schmidt                     Basic                  29               22:13.9      7:10/M
      19    Ciara Jackson                     Shadow Ridge          286               22:25.9      7:14/M
      20    Kemberly Mejia                    Laughlin              135               22:27.8      7:15/M
      21    Alexandra Acosta                  Basic                  25               22:34.9      7:17/M
      22    Jayde Hill                        Australian Select       5               22:39.1      7:18/M
      23    Ciera Clayton                     Shadow Ridge          282               22:44.0      7:20/M
      24    Madison Sanchez                   Shadow Ridge          287               22:50.4      7:22/M
      25    Kelsie Harper                     Shadow Ridge          285               22:50.9      7:22/M
      26    Lucy Bunge                        Australian Select       1               22:51.5      7:22/M
      27    Iris Munguia                      Basic                  26               22:57.5      7:24/M
      28    Gaby Vazquez                      Eldorado               83               23:04.2      7:26/M
      29    Theresa Marcos                    Del Sol                67               23:06.1      7:27/M
      30    Jessica Graf                      Shadow Ridge          284               23:09.8      7:28/M
      31    Jeanette Campos                   Lake Havasu           370               23:11.6      7:29/M
      32    Katie Baker                       Lake Havasu           369               23:15.0      7:30/M
      33    Christina Escarzaga               Laughlin              133               23:18.5      7:31/M
      34    Kaitlyn Frump                     Virgin Valley         352               23:24.7      7:33/M
      35    Ebonique Diaz                     Sunrise Mountain      331               23:26.7      7:34/M
      36    Deziree Elias                     Mohave                162               23:32.0      7:35/M
      37    Gabby Altmannsberger              Centennial             51               23:38.5      7:37/M
      38    Erica Steiman                     Basic                  30               23:46.1      7:40/M
      39    Ashlyn Sanchez                    SECTA                 256               23:47.4      7:40/M
      40    Cara Waite                        Shadow Ridge          288               23:49.5      7:41/M
      41    Lisa Reasner                      Lake Havasu           372               23:51.6      7:42/M
      42    Michelle Garcia                   SECTA                 255               23:52.0      7:42/M
      43    Alexis Rickets                    Mohave                167               23:54.5      7:43/M
      44    Taylah Henning                    Australian Select       4               23:57.6      7:44/M
      45    Jessica Madsen                    Centennial             56               23:58.1      7:44/M
      46    Cheyenne Contreras                Laughlin              132               24:01.2      7:45/M
      47    Cynthia Trejo                     Mohave                168               24:01.5      7:45/M
      48    Jordanna Payne                    Centennial             57               24:08.2      7:47/M
      49    Alicia Villa                      Del Sol                68               24:12.1      7:48/M
      50    Leah Holleran                     Faith Lutheran         97               24:13.3      7:49/M
      51    Katelyn Shuck                     Lake Havasu           374               24:36.0      7:56/M
      52    Joslyn Rea                        Laughlin              137               24:48.8      8:00/M
      53    Judith Meza                       Sunrise Mountain      333               25:02.0      8:05/M
      54    Adrianna Lozoya                   Mohave                165               25:16.7      8:09/M
      55    Erin Cranor                       Del Sol                65               25:19.2      8:10/M
      56    Fatima Aguirre                    Del Sol                64               25:20.7      8:10/M
      57    Jessica Scamman                   Faith Lutheran        103               25:25.7      8:12/M
      58    Kaylee Mueller                    Kingman Academy       118               25:30.4      8:14/M
      59    Tessa Frias                       Shadow Ridge          299               25:44.0      8:18/M
      60    Cindy Agrelo                      Del Sol                75               25:47.9      8:19/M
      61    Maggie Mulliner                   Virgin Valley         354               25:51.1      8:20/M
      62    Shannin Martin                    Lake Havasu           371               25:52.3      8:21/M
      63    Elyssa Cuenca                     SECTA                 252               25:55.3      8:22/M
      64    Emily Mertz                       Pahrump Valley        214               25:59.0      8:23/M
      65    Niquel Nussear                    Boulder City           39               26:07.3      8:25/M
      66    Andrea Somishka                   Lake Havasu           382               26:11.7      8:27/M
      67    Samantha Watkins                  Kingman Academy       120               26:20.7      8:30/M
      68    DJ Carter                         Moapa Valley          150               26:23.6      8:31/M
      69    Stephanie Matias                  Mohave                166               26:28.6      8:32/M
      70    Rachel Bowe                       Eldorado               81               26:30.8      8:33/M
      71    Siearra Padilla                   Laughlin              136               26:39.6      8:36/M
      72    Hailey Bunker                     Virgin Valley         348               26:43.0      8:37/M
      73    Susan Lee                         Mohave                164               26:49.1      8:39/M
      74    Victoria Magoon                   Virgin Valley         353               27:05.3      8:44/M
      75    Sarah Lamberg                     Faith Lutheran         99               27:10.4      8:46/M
      76    Madison Sargeant                  Boulder City           41               27:23.9      8:50/M
      77    Jayvanna Descuatan                Pahrump Valley        212               27:33.5      8:53/M
      78    Torrey Gorra                      Kingman Academy       115               27:35.0      8:54/M
      79    Alondra Flores                    Sunrise Mountain      332               27:53.4      9:00/M
      80    Stephanie De La Cruz              SECTA                 253               28:03.3      9:03/M
      81    Caroline Hart                     Del Sol                66               28:28.3      9:11/M
      82    Isabel Cordova                    Eldorado               82               28:40.7      9:15/M
      83    Lily Young                        Kingman Academy       121               28:51.7      9:18/M
      84    Madison Darrington                Eldorado               92               29:06.2      9:23/M
      85    Hannah Lane                       Pahrump Valley        213               29:16.3      9:26/M
      86    Erika Torres                      Sunrise Mountain      335               29:43.8      9:35/M
      87    Franzi Rath                       Moapa Valley          152               30:06.9      9:43/M
      88    Hannah Herbine                    Kingman Academy       116               30:20.7      9:47/M
      89    Dominique Burton                  Virgin Valley         350               30:40.8      9:54/M
      90    Victoria Karvonen                 Moapa Valley          151               31:11.1     10:04/M
      91    Catia Villanueava                 Sunrise Mountain      336               31:18.7     10:06/M
      92    Mina Nguyen                       Faith Lutheran        100               32:20.8     10:26/M
      93    Aubrey Klouse                     Boulder City           38               32:44.8     10:34/M
      94    Kennedy Bird                      Boulder City           37               32:52.2     10:36/M
      95    Nelly Meza                        Sunrise Mountain      347               32:53.1     10:36/M
      96    Destinee Petculescu               Kingman Academy       119               33:18.0     10:45/M
      97    Wiebke Roehrs                     Moapa Valley          153               33:20.2     10:45/M
      98    Mari Weist                        Indian Springs        110               33:36.1     10:50/M
      99    Caitlyn Huggins                   Laughlin              134               33:50.2     10:55/M

 

Team Summary Report – Girls

Varsity Girls

Large School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Australian Select                      48               2   3   9  14  20  24  40         
        Top  5 Times: 1:47:11.3
        Average Time: 21:26.2

    2 Basic                                  56               5   7   8  17  19  25  34         
        Top  5 Times: 1:49:22.2
        Average Time: 21:52.4

    3 Centennial                             63               1   6  10  13  33  41  43         
        Top  5 Times: 1:48:21.4
        Average Time: 21:40.2

    4 Shadow Ridge                          112              18  21  22  23  28  36  52         

        Top  5 Times: 1:54:01.1
        Average Time: 22:48.2

    5 SECTA                                 155              11  16  35  38  55  64             
        Top  5 Times: 1:57:42.8
        Average Time: 23:32.5

    6 Lake Havasu                           157              15  29  30  37  46  54  57         
        Top  5 Times: 1:57:06.3
        Average Time: 23:25.2

    7 Mohave                                219              32  39  42  48  58  60             
        Top  5 Times: 2:03:13.4
        Average Time: 24:38.6


    8 Del Sol                               223              27  44  49  50  53  65             
        Top  5 Times: 2:03:46.2
        Average Time: 24:45.2

    9 Faith Lutheran                        232               4  45  51  61  71                 
        Top  5 Times: 2:10:02.9
        Average Time: 26:00.5

   10 Pahrump Valley                        271              12  56  62  68  73                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0

   11 Sunrise Mountain                      280              31  47  63  69  70  72             

        Top  5 Times: 2:17:24.8
        Average Time: 27:28.9

   12 Eldorado                              291              26  59  66  67  73                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0

Team Summary Report – Girls

Varsity Girls

Small School


                                          Top  5             ------- Finishers -------

 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Laughlin                               28               2   3   5   6  12  27             
        Top  5 Times: 2:01:16.1
        Average Time: 24:15.2

    2 Virgin Valley                          59               4   8  13  14  20                 
        Top  5 Times: 2:13:45.2
        Average Time: 26:45.0

    3 Kingman Academy                        69               7  10  16  17  19  24             
        Top  5 Times: 2:18:38.6
        Average Time: 27:43.7

    4 Boulder City                           70               1   9  15  22  23                 

        Top  5 Times: 2:19:36.5
        Average Time: 27:55.3

    5 Moapa Valley                          148              11  18  21  25  73                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0


Don't miss the big stories. Like us on Facebook.
THE LATEST
Athletes of the Week — Nov. 7

Here are some of the top performances from the week of Oct. 29 to Nov. 3.

Valley’s Christian Franklin captures 3A state crown

Christian Franklin jumped to an early lead and never looked back, crossing the finish line in 16 minutes, 22.2 seconds over the 3.1-mile course at Veterans Memorial Park.

Region championships: Conner Nicholas helps Diamondbacks make history

Nicholas held off hard-charging Massimiliano Swenson of Bishop Gorman to become Desert Oasis’ first region cross country champion. The Diamondbacks also won the boys region team title, another first in school history.