77°F
weather icon Clear

2019 Boys Golf Honors

(As selected by coaches)

Class 4A Honors

All-Las Vegas

First Team

Matthew Manganello, Eldorado; Hazen Newman, Arbor View; Brett Sawaia, Coronado; Benjamin Sawaia, Coronado; Jake Johnson, Bishop Gorman; Noah MacFawn, Foothill.

Second Team

Aidan Goldstein, Faith Lutheran; Jackson Parrish, Liberty; Nic Jensen, Las Vegas; Skyler Ngo, Bishop Gorman; Canon Olkowski, Faith Lutheran; Joey Dotta, Coronado.

— —

All-Desert Region

First Team

Brett Sawaia, Coronado; Benjamin Sawaia, Coronado; Johnson, Bishop Gorman; MacFawn, Foothill; Parrish, Liberty; Ngo, Bishop Gorman.

Second Team

Dotta, Coronado; Michael Sarro, Coronado; Brett Sodetz, Coronado; Leo Torres, Bishop Gorman; Tim Cook, Desert Oasis; Cormack Goecke, Spring Valley.

Player of the Year–Brett Sawaia, Coronado

Coach of the Year–Joe Sawaia, Coronado

— —

All-Mountain Region

First Team

Manganello, Eldorado; Newman, Arbor View; Goldstein, Faith Lutheran; Jensen, Las Vegas; Olkowski, Faith Lutheran; Reece Rodriguez, Palo Verde.

Second Team

Drew Warnick, Palo Verde; Colton Cherry, Faith Lutheran; Caden Gambini, Arbor View; Grant Harvey, Shadow Ridge; Max Cooper, Palo Verde; Nick Desrochers, Faith Lutheran.

Player of the Year–Matthew Manganello, Eldorado

Coach of the Year–Ron Cyrankowski, Arbor View

— —

All-Southeast League

First Team

Brett Sawaia, Coronado; Benjamin Sawaia, Coronado; MacFawn, Foothill; Parrish, Liberty; Dotta, Coronado; Sarro, Coronado.

Second Team

Sodetz, Coronado; Andrew Hawk, Foothill; Justin Opinsky, Liberty; Ian Fritz, Coronado; Sean Zakin, Foothill; Parker Hendrix, Foothill.

— —

All-Southwest League

First Team

Johnson, Bishop Gorman; Ngo, Bishop Gorman; Torres, Bishop Gorman; Cook, Desert Oasis; Goecke, Spring Valley; Rashon Williams, Sierra Vista.

Second Team

Adonis LeBlue, Spring Valley; Aarjav Patel, Bishop Gorman; Brevin Barlow, Silverado; Styles Stockham, Bishop Gorman; Harrison Stanley, Sierra Vista; Garret Kieffer, Desert Oasis.

— —

All-Northeast League

First Team

Manganello, Eldorado; Jensen, Las Vegas; Micaiah Oliver, Rancho; Hayden Yurek, Rancho; Matt Seskin-Clarke, Desert Pines; Danny Zacarias, Las Vegas.

Second Team

Carter McCoy, Las Vegas; Anthony Colasuono, Las Vegas; Raymond Conner, Rancho; Dillon Cassell, Rancho; Conner Robbins, Desert Pines; Vada Williams, Rancho.

— —

All-Northwest League

First Team

Newman, Arbor View; Goldstein, Faith Lutheran; Olkowski, Faith Lutheran; Rodriguez, Palo Verde; Warnick, Palo Verde; Cherry, Faith Lutheran.

Second Team

Gambini, Arbor View; Harvey, Shadow Ridge; Cooper, Palo Verde; Desrochers, Faith Lutheran; Tyler Smerz, Faith Lutheran; Michael Salerno, Palo Verde.

— —

— —

Class 3A

All-Southern Region

First Team

Jared Smith, Western; Blake Schaper, Boulder City; Koby Lindberg, Pahrump Valley; Kyle Carducci, Boulder City; Jeron Dalton, Virgin Valley; Patrick Tasanaroungrong, Western.

Second Team

Kevin Phelps, Boulder City; Kasey Dilger, Pahrump Valley; Dustin Landerman, Boulder City; Trevyn Wombaker, Pahrump Valley; Tyler Dunn, Sky Pointe; Angel Greer, Del Sol.

Player of the Year–Jared Smith, Western

Coach of the Year–Andrew Schaper, Boulder City

— —

All-Sunrise League

First Team

Schaper, Boulder City; Carducci, Boulder City; Dalton, Virgin Valley; Phelps, Boulder City; Landerman, Boulder City; Dunn, Sky Pointe.

Second Team

Stetson Ludvigson, Virgin Valley; Jason Krumm, Boulder City; David French, Virgin Valley; Jace Waldron, Boulder City; Ryan Allen, Moapa Valley; Mason Yost, Virgin Valley.

— —

All-Sunset League

First Team

Smith, Western; Lindberg, Pahrump Valley; Tasanaroungrong, Western; Dilger, Pahrump Valley; Wombaker, Pahrump Valley; Greer, Del Sol.

Second Team

Ian Kingsley, Pahrump Valley; Caleb Sproul, Pahrump Valley; Kasen Moore, Pahrump Valley; Gavin Patterson, Del Sol; Joseph Webb, Mojave; Uriel Gonzalez, Western.

Don't miss the big stories. Like us on Facebook.
THE LATEST
All-state teams to be announced in June

All-state teams in all eight spring sports will be released one per day, beginning on June 6 with boys golf.

State Golf: Michael Sarro, Coronado hold Class 4A leads

Coronado senior Michael Sarro birdied the 18th hole Monday to grab a share of the lead at the halfway point of the Class 4A state boys golf tournament at Somersett Country Club in Reno.

Mountain: Eldorado’s Matthew Manganello holds on for win

Manganello shot 72 on the second day of the Mountain Region golf tournament to finish with a two-day total of 139 — and his second region championship at Reflection Bay on Wednesday evening.

Jake Johnson shoots 66, leads Gorman to victory

Jake Johnson carded a 6-under-par 66 at Bear’s Best on Thursday to earn medalist honors and lead Bishop Gorman to victory in a Southwest League match.