49°F
weather icon Mostly Cloudy

2018 Boys Basketball Honors

Updated April 2, 2018 - 4:19 pm

BOYS BASKETBALL HONORS

(As selected by coaches)

Class 4A

All-Northeast League

First Team

Kevin Legardy, Canyon Springs; De’Shawn Keperling; Jorden Williams, Canyon Springs; Alexander Spaight, Canyon Springs; Donovan Joyner, Las Vegas; Jaylin Headen, Las Vegas; James Brown, Rancho; Oscar Burns, Valley

Second Team

Mory Souhamoro, Las Vegas; Zach Matlock, Las Vegas; Jahleel Stevens, Rancho; Tommy Anderson, Valley; Bryce Jones, Valley

MVP — Kevin Legardy, Canyon Springs

Coach of the Year — Freddie Banks, Canyon Springs

— —

All-Southeast League

First Team

Jaden Hardy, Coronado; Marvin Coleman, Foothill; Jace Roquemore, Foothill; Cameron Burist, Liberty; Julian Strawther, Liberty; Martell Williams, Silverado

Second Team

Geoff Faries, Basic; Tahj Comeaux, Coronado; Dylan Hushaw, Foothill; Michael Jackson, Green Valley; Jordan Holt, Liberty; Caden Farley, Silverado

MVP — Marvin Coleman, Foothill

Coach of the Year — Kevin Soares, Foothill

— —

All-Northwest League

First Team

Jarrod Burks, Arbor View; Comillion Smith, Arbor View; Ishon Hardin, Centennial; Brian Washington, Cimarron-Memorial; Jaylen Fox, Faith Lutheran; D’Eric Marlowe, Legacy

Second Team

George Tribble, Cimarron-Memorial; Elijah Kothe, Faith Lutheran; Brevin Walter, Faith Lutheran; Cristian Pitts, Legacy; Dylan Yoro, Palo Verde; Garin Macfarlane, Shadow Ridge

MVP — Brian Washington, Cimarron-Memorial

Co-Coach of the Year — Noah Hartsock, Centennial; Bret Walter, Faith Lutheran

— —

All-Southwest League

First Team

Jamal Bey, Bishop Gorman; Isaiah Cottrell, Bishop Gorman; Noah Taitz, Bishop Gorman; James Bridges, Clark; Jalen Hill, Clark; Jacob Heese, Desert Oasis; Anthony Hunter, Durango; Maka Ellis, Sierra Vista

Second Team

Chance Michels, Bishop Gorman; Chase Hafen, Bonanza; Greg Foster, Clark; Antwon Jackson, Clark; Kamari Burnside, Desert Oasis; David Howard, Sierra Vista; Jahlani Blair, Spring Valley

MVP — Jamal Bey, Bishop Gorman

Coach of the Year — Joseph Bedowitz, Desert Oasis

— —

— —

Class 3A

All-Southern Region

First Team

Keith Seldon, Del Sol; Jurelle Orbino, Tech; Nathaniel Thompson, Moapa Valley; Antonio Fortin, Pahrump Valley; Chris Jackson, Mojave; Donavan Word, Desert Pines

Second Team

Carson Balistere, Boulder City; Karson Bailey, Boulder City; Meshach Hawkins, Chaparral; Dayshawn Wiley, Desert Pines; Steven Adeyemi, Sunrise Mountain; Lorenzo Brown, Desert Pines

co-MVPs — Jonathan Tendale, Chaparral; Ke’Shawn Hall, Cheyenne

Coach of the Year — Mike Uzan, Desert Pines

— —

All-Sunrise League

First Team

Tendale, Chaparral; Seldon, Del Sol; Orbino, Tech; Hawkins, Chaparral; Thompson, Moapa Valley; C. Balistere, Boulder City; Bailey, Boulder City

Second Team

Dejonte Allen, Chaparral; Derrick Thomas, Boulder City; Nati Asfaw, Del Sol; Jayden Perkins, Virgin Valley; Devonte Anton Villarta, Del Sol; Prineko Kolaker, Chaparral

MVP — Jonathan Tendale, Chaparral

Coach of the Year — Steven Bentz, Chaparral

— —

All-Sunset League

First Team

Hall, Cheyenne; Ka’Mari Kelly, Western; Fortin, Pahrump; Jackson, Mojave; Word, Desert Pines; Wiley, Desert Pines; Adeyemi, Sunrise Mountain

Second Team

Brown, Desert Pines; Dalvin Brown, Sunrise Mountain; Kizhonie Blunt, Western; Hahsonie Laushaul, Cheyenne; Darnell Washington, Desert Pines; Noah Sherrard, Mojave

MVP — Ke’Shawn Hall, Cheyenne

Coach of the Year — Mike Uzan, Desert Pines

— —

— —

Class 2A

All-State

First Team

Daniel Plumer, Democracy Prep; Chris Figueroa, Battle Mountain; Dillon Darrow, Needles; Trey Tsosie, Needles; Lane Condie, Pershing County; Derek Sandusky, Pershing County; Saul Palacios, West Wendover

Second Team

Ted Gibeaut, North Tahoe; Elijah Martinez, Calvary Chapel; Kevin Kirk, Yerington; Terrence Brooks, Mountain View; Tyrell Brooks, Mountain View; Armando Gonzales, West Wendover; David McFalls, Yerington; Kaiaokumulani Madela, Lake Mead.

co-Players of the Year — Najeeb Muhammad and Akeemis Williams, Democracy Prep

Coach of the Year — Trevor Diggs, Democracy Prep

— —

All-Southern League

First Team

Te. Brooks, Mountain View; Tyrell Brooks, Mountain View; Darrow, Needles; Madela, Lake Mead; Martinez, Calvary Chapel; Plumer, Democracy Prep; Tsosie, Needles; Williams, Democracy Prep

Second Team

Blake Box, Calvary Chapel; Donte Bristol, Lake Mead; Joe Epstein, The Meadows; Miles Hagan, Adelson School; Jared Holmes, Democracy Prep; Irving Juarez, Needles; Miles Mixon, Democracy Prep; Noah Smith, Lincoln County; Joshua Thorell, Lake Mead

Player of the Year — Najeeb Muhammad, Democracy Prep

co-Coaches of the Year — Jeff Newton, Lake Mead; Travis Sobers, Mountain View

— —

— —

Class 1A

All-Southern League

First Team

Culen Highbe, Pahranagat Valley; Jared House, Word of Life; Dallin Davis, Indian Springs; Damariyae Royal, Spring Mountain; Brandon Eastham, Sandy Valley; Richard Lewis, Pahranagat Valley; Carlos Guerrero, Tonopah; Ra’vaun Nibblett, Spring Mountain

Second Team

Ramiro Solano-Sanchez, Sandy Valley; Isaac Lopez, Word of Life; Lee Ketten, Tonopah; Brodey Maxwell, Pahranagat Valley; Michael Johnson, Spring Mountain; Oscar Placarte, Beaver Dam; Tristan Olmedo, Round Mountain; Jorge Leon, Beatty

MVP — Shawn Shumpert, Spring Mountain

Don't miss the big stories. Like us on Facebook.
THE LATEST
Desert Pines junior Anthony Swift turns potential into production

Swift sat out the high school season after transferring from Durango to Desert Pines, but returned to competitive basketball during the club season with the Las Vegas Knicks, with whom he reached the under-16 championship game Sunday in the Fantastic 40 at the Tarkanian Basketball Academy.

Former Durango standout Nick Blake commits to UNLV

The former Durango High standout, a four-star recruit who played the 2018-19 prep season in Los Angeles, is the first player in the 2020 class to commit to the Rebels.

 
2019 Best of Nevada Preps Awards — VIDEO

Find out the winners of the male and female athletes of the year, the coach and team of the year, winners of each sport’s athlete and coach of the year, and two special awards.